26.8 C
Bratislava
štvrtok, 3 júla, 2025
Bežecký pás 728x90 statický
Úvod Blog

Filmový festival 4 živly prinesie do Banskej Štiavnice RADOSŤ (2025)

0

Témou nadchádzajúceho ročníka Letného filmového festivalu 4 živly v Banskej Štiavnici bude RADOSŤ. Festival si pre svojich divákov pripravil svieži mix filmov a sprievodných podujatí. V banskom mestečku privíta návštevníkov v stredu 6. augusta a potrvá do nedele 10. augusta 2025.

Filmový festival 4 živly, 2025
Filmový festival 4 živly, 2025

Filmový festival 4 živly

Čo prináša radosť? Filmový festival 4 živly vie, že správnym fanúšikom kinematografie prinášajú radosť dobré filmy. Zatiaľ čo minulý rok bola témou podujatia CESTA, v nadchádzajúcom 27. ročníku sa 4 živly zamerajú práve na pozitívnu emóciu – RADOSŤ.

Keďže podujatie vo svojom programe kombinuje filmy zo zlatého fondu kinematografie s novinkami a potrpí si na žánrovú pestrosť, aj tento rok sa vedľa seba objavia snímky, ktoré by ste v žiadnej inej kolekcii spoločne nenašli. V legendárnom filme Sedmikrásky (1966) režisérky Věry Chytilovej publikum rozradostí neviazanosť československej novej vlny, jedného z najplodnejších období domácej kinematografie. Názov filmu slovenského režiséra Dušana Hanáka môže predpovedať festivalovú náladu – Dni radosti (1972). Snímka Don’t Cry Pretty Girls (1970) legendárnej maďarskej režisérky Marty Meszáros rozpovie príbeh o radostiach i starostiach mladosti.

Filmový festival 4 živly, 2025, autor: Imrich Kútik
Filmový festival 4 živly, 2025, autor: Imrich Kútik

Festival vo svojom výbere reflektuje aj úlohu umenia v našich životoch a tá je pri tvorbe radosti priam nespochybniteľná. Hudobný dokument nemeckého režiséra Wima Wendersa Buena Vista Social Club (1999) zachytáva unášajúci pocit z tvorby – aj tej, ktorá vzniká v náročných životných podmienkach. A francúzska hororová komédia Posledný strih (2022) oscarového režiséra Michela Hazanaviciusa je pomysleným ľúbostným listom pôžitku zo vzniku filmového diela. Dohromady premietne festival takmer tri desiatky snímok, pôžitok teda zaručí každému divákovi či diváčke.

Tradičnou súčasťou filmového festivalu 4 živly sú viaceré tematické diskusie a prednášky – v tých tohtoročných hostia a hostky preskúmajú podoby fenoménu radosti. Chýbať nebudú koncerty, výstava fotografií, workshopytvorivé dielne pre deti. Minulý ročník podujatie ukončila nočná cesta lesom a tento rok sa na podobnú môže účastníctvo tešiť znova. Výprava vyvrcholí opekačkou s koncertom v areáli kultúrno-turistického centra Hájovňa.

Festival ponúkne v auguste v Banskej Štiavnici širokú škálu zážitkov v príjemnej spoločnosti milovníkov filmov. Všetky ďalšie informácie a novinky budú postupne pribúdať na stránke podujatia – www.4zivly.sk, kde sú už v tejto chvíli k dispozícii aj podrobnosti o prebiehajúcom predpredaji permanentiek so zvýhodnenými cenami, vrátane lacnejšej študentskej akreditácie či akreditácie pre držiteľov karty Štiavnica Plus.

Horúčavy a podráždenosť: prečo sme v lete viac podráždení?

0

Keď teplota počas leta prudko stúpa, čoraz viac ľudí vníma svoje emócie napäté. Niektorí z nás sú menej trpezliví. Z bežných situácií sa stávajú menšie konflikty, často bez zjavnej príčiny – objavia sa pri zbytočných maličkostiach či v rodinnom priestore. V určitých kruhoch môžeme pociťovať neistotu. Predovšetkým, ak je človek spotený, neistý ako pôsobí. Môžu to mať ženy, ktoré dbajú na zovňajšok. Teplo mení naše správanie, ale aj náš denný program a plánovanie. Extrémne teplo mení všetko.

Ilustračná snímka: leto a letná nálada, zdroj: pixabay
Ilustračná snímka: leto a letná nálada, zdroj: pixabay

Ako si rýchlo pomôcť? Letná podráždenosť a nárast konfliktov nie je znakom slabého charakteru, ale fyziologickej reakcie tela na horúčavy. Ak vieme, prečo sa hnev objavuje, môžeme sa pripraviť – a vytvoriť pohodu aj v najhorúcejších dňoch. Trochu viac pobytu tam, kde máme pustenú chladiacu vzduchotechniku. V rámci dovolenky si vyberte aj také ciele, ktoré prinesú viac chládku, návštevu lesa, jaskyne, chrámov, historických budov s hrubými múrmi, prostredie mimo priame slnko. Vhodná je hydratácia a pár hlbokých nádychov. Tie môžu zázračne zmeniť celkovú atmosféru.

Ako teplo zasahuje do tela i mysle

  1. Fyzický stres a hormóny: Vysoké teploty spôsobujú, že telo pracuje tvrdšie – prehrieva sa, zvyšuje sa tep, a sme dehydratovaní. To vedie k zvýšeným hladinám kortizolu – stresového hormónu, ktorý znižuje našu schopnosť zvládať negatívne emócie .
  2. Neurotransmitery a nálada: Horúčavy ovplyvňujú hladiny serotonínu a iných neurotransmiterov, ktoré regulujú náladu. Ich pokles spôsobuje podráždenosť, únavu a nervozitu .
  3. Zhoršený spánok: Nočné teploty často zostávajú vysoké, čo výrazne ruší spánkový cyklus. Následne sa ráno prebúdza slabšia schopnosť rozvíjať sebaovládanie, znižuje sa kognitívna výkonnosť a zvyšuje impulzívnosť .
  4. Nárast agresivity: Kratší časový prah tolerancie a zvýšený stres vedie k väčšej pravdepodobnosti výbuchov hnevu – bežných hádok o teplotu, klimatizáciu, alebo organizáciu spoločných aktivít .
  5. Environmentálny efekt: Vyššia teplota môže tiež viesť k vyšším kriminálnym štatistikám – vrátane domáceho násilia, čo dokumentuje „Temperature‑Aggression Hypothesis“ .

Prečo sa to deje práve v lete?

  • Kumulácia stresu: Horúčava spôsobuje chronický stres, ktorý sčítaním menších frustrujúcich situácií prudko narastie.
  • Zmenený denný režim: Dlhšie dni, viac pobytu vonku, menej rutiny – to všetko znižuje psychohygienu a stabilitu.
  • Spoločné priestorové napätie: Viac času tráveného v uzavretých, teplých miestnostiach (spálňa, obývačka…) pred nástupom leta vznikajú konflikty.

Tipy, ako predísť letným hádkam

Aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom počas horúcich letných dní, pomáha prijať niekoľko jednoduchých, ale účinných opatrení. V prvom rade je dôležité ochladiť prostredie, v ktorom sa nachádzame. Či už ide o použitie ventilátorov, zapnutie klimatizácie, zatiahnutie závesov alebo vytvorenie tieňa, každý krok smerom k zníženiu okolitej teploty môže výrazne zlepšiť našu telesnú i duševnú pohodu. Niekedy postačí aj obyčajný mokrý uterák na čelo či studená sprcha, aby sa znížil pocit podráždenia, ktorý vyvoláva horúčava.

Rovnako dôležitá je hydratácia a vhodná strava. Počas letných mesiacov by sme mali dbať na pravidelný príjem vody a konzumáciu ľahkých, chladených jedál. Telo si tak ľahšie udržiava rovnováhu a nedochádza k zbytočnému prehriatiu, ktoré zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Vyhýbanie sa ťažkým a mastným jedlám môže tiež pomôcť predísť fyzickej únave a ospalosti, ktoré prispievajú k výkyvom nálad.

Denný režim a jeho nutná úprava

Ďalším krokom je úprava denného režimu. V období vysokých teplôt je vhodné prispôsobiť svoj program tak, aby sa fyzická aktivita vykonávala skôr ráno alebo neskôr večer, keď je teplota nižšia. Nočný spánok sa často zhoršuje práve v dôsledku tepla, preto môže pomôcť ísť spať o niečo skôr alebo zabezpečiť si lepšie vetranie v spálni. Kvalitný spánok má priamy vplyv na našu schopnosť zvládať stres a vyhýbať sa impulzívnym reakciám.

Emočná hygiena – čo je to?

Veľkú úlohu zohráva aj tzv. emočná hygiena. Znamená to vnímať a rozpoznať svoje emócie skôr, než prerastú do výbuchu hnevu. Ak cítime napätie, podráždenosť alebo únavu, je vhodné dať si krátku pauzu, nadýchnuť sa zhlboka, oddialiť reakciu a pomenovať, čo nás v skutočnosti ruší. Tieto jednoduché techniky sebauvedomenia nám môžu pomôcť predchádzať hádkam, ktoré by inak vznikli z drobností.

Nakoniec, nesmieme zabúdať na otvorenú a nenásilnú komunikáciu. Je prirodzené, že každý človek znáša teplo inak – niekto je podráždený, iný unavený či apatitický. Ak však o svojom diskomforte hovoríme včas a bez obviňovania, môžeme spoločne nájsť riešenia, ktoré uľahčia fungovanie v domácnosti alebo na dovolenke. Rešpekt a empatia sú v lete rovnako dôležité ako opaľovací krém.

Zaujímavé zdroje k téme:

https://www.apa.org/monitor/2024/06/heat-affects-mental-health
https://www.clevelandclinic.org/news/2024/07/05/how-the-heat-can-impact-your-mood
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10696165/

Filmové Košice: neobyčajná prehliadka mesta odhalila miesta z filmov

0

Dňa 26. júna, v rámci prebiehajúceho 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, sa Košice stali nielen dejiskom kultúrnych podujatí, ale aj miestom jedinečnej prehliadky so silnou filmovou atmosférou. Mesto pripravilo pre návštevníkov a domácich obyvateľov komentovanú prechádzku po lokalitách, ktoré sa objavili vo filmoch a televíznych seriáloch.

Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus
Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus

Kulturológ a autor kníh o filmových miestach, Tomáš Galierik, spoločne so sprievodkyňou Timeou Verešovou, viedli účastníkov cez vybrané ulice a objekty Košíc, ktoré si „zahrali“ v rôznych produkciách. Vďaka ich výkladu sa návštevníci dozvedeli nielen to, ktoré scény sa kde natáčali, ale aj zaujímavé fakty o histórii daných budov, ich pôvode a architektonickej hodnote. Cieľom podujatia bolo zdôrazniť filmovú históriu mesta a upriamiť pozornosť na to, aké významné miesto má Košice v kontexte slovenského aj medzinárodného audiovizuálneho priemyslu.

Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus
Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus

Košický kraj ako líder vo filmovom turizme

Košický samosprávny kraj zohráva čoraz významnejšiu úlohu v rozvoji filmového turizmu a podpory audiovizuálnej tvorby. Práve tu vznikla prvá slovenská regionálna filmová agentúra, ktorej cieľom je prepájať filmárov s atraktívnymi lokalitami, poskytovať logistickú podporu a zjednodušiť proces natáčania. Vďaka tejto iniciatíve už vzniklo viacero úspešných spoluprác a región sa stáva čoraz častejšie vyhľadávaným miestom pre filmové produkcie.

Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus
Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus

Košický kraj ponúka pestré spektrum filmových lokalít. Od historického centra Košíc cez Slovenský raj, Krásnu Hôrku, Dobšinú, Stratenú až po ikonický Spišský hrad. Filmári si obľúbili aj menej známe miesta ako Gelnica so svojím unikátnym kamenným mostom a schodiskom, či východnú hranicu Slovenska, kde sa nakrúcal oceňovaný film Čiara.

Projekt filmového chodníka v rámci Košického kraja

Významným krokom bolo spustenie projektu filmového chodníka, ktorý prepája tieto miesta do jedinečného turistického zážitku. Vďaka bezplatnej mobilnej aplikácii môžu návštevníci objavovať filmové lokality v celom kraji, získať informácie o nakrúcaných filmoch, pozrieť si konkrétne scény alebo si vypočuť audio sprievodcu. Priamo na miestach sa nachádzajú informačné tabule, ktoré upozorňujú na to, v ktorom filme sa dané miesto objavilo, spolu s presným časom záberu.

Potulky Košicami, filmový chodník mesta Košice, počas Art Film Fest, jún 2025, zdroj: KOCR Košice Región Turizmus

Košický kraj tak nielen dokumentuje svoju filmovú minulosť, ale aktívne buduje svoju filmovú budúcnosť – nielen ako miesto nakrúcania, ale aj ako destináciu pre filmových nadšencov a turistov, ktorých lákajú filmové príbehy späté s reálnym prostredím. V neposlednom rade sú Košice pre film dôležitým miestom aj ako dejisko významného festivalu ART FILM FEST.

Košické letisko: priame letecké spojenie v roku 2025. Kam sa lieta?

0

Košické letisko počas sezóny 2025 ponúka priame letecké spojenia do nasledujúcich destinácií: Dublin, Londýn (cez Luton aj Stansted), Liverpool, Zürich, Zadar, Praha, Viedeň a Varšava. S ďalšími destináciami je mesto Košice spojené prostredníctvom charterových liniek cestovných kancelárií. Letieť tak môžete do azda všetkých populárnych destinácií, ktoré v ponukách našich cestoviek sú v rámci okolitého sveta. Burgas, turecká Antalya, tuniský Monastir, grécke Thesalloniki a ďalšie grécke ostrovy, egyptský El Alamein slávny z historických dôvodov a lákavý pre blízke letoviská. V rámci pravidelných liniek je však ponuka naozaj zaujímavá. Čo v daných destináciách nájdeme?

Dóm sv. Alžbety Košice

Dublin (Írsko)

Dublin, hlavné mesto Írska, je pulzujúce centrum kultúry, literatúry a modernej gastronómie. S populáciou okolo 1,4 milióna obyvateľov ponúka mestský život s bohatou ponukou — od tradičných gemov ako Trinity College či Guinness Storehouse, až po špičkové michelinské reštaurácie . Historické jadro mesta dodáva charakter – gotické katedrály, Georgiánske ulice, múzeá a literárna stopa Jamesa Joycea; dobrý príklad je Long Room a Book of Kells v Trinity College.

Phoenix Park je jedným z najväčších mestských parkov v Európe, s atrakciami ako ZOO a accessible ihriskom . Milovníci hudby sú nadšení z tradičných írskych pubov s živou hudbou, ako The Cobblestone či Whelan’s. Pre tých, čo túžia po pobreží, mesto je blízko útulných zátok, napr. Howth a plážových kúpalísk ako Forty Foot. Pivná a whisky scéna tu nadobudla nový rozmer od pubov cez moderné pivovary až po exkluzívne bary. Dublin pôsobí ako mesto, kde sa historické a moderné prelína v každom rohu.

Ďalšie články na tému „DUBLIN“ u nás >>>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Trinity College & Book of Kells
  • Guinness Storehouse (Gravity Bar)
  • Phoenix Park & Dublin Zoo
  • Kilmainham Gaol
  • Živá hudba v tradičných puboch
  • Prechádzka pobrežím Howth a kúpanie
  • Národná galéria Írska

Londýn (UK)

Košické letisko má spojenie s Londýnom hneď v rámci dvoch jeho letísk. Luton a Stansted. Londýn je európskou metropolou so zmesou histórie, kultúry, umenia, divadla a rozmanitosti. Nájdete tu ikonické pamiatky – Buckinghamský palác, Tower, Westminsterskú katedrálu, London Eye či pamiatky na Temži. Štvrte ako Covent Garden, Southbank, Shoreditch či Camden poskytujú pestrosť od tradičných trhov až po street art a nočný život. Divadlá v West Ende patria medzi najprestížnejšie v Európe a radi YouTube nezabudnú na národné divadlo, Shakespeare’s Globe či Royal Opera House.

London Bridge

Londýn je tiež rajom múzeí – Natural History Museum, British Museum, Tate Modern – väčšina z nich je bez vstupného. Pre športových fanúšikov ponúka futbalové legendy, napr. Arsenal, Chelsea či Tottenham. A pre gastronómov? Londýn poskytuje svetové kuchyne – od michelinských reštaurácií po ulice curry v Brick Lane. Mesto je vždy otvorené, na každom kroku môžete zažiť niečo nové, či pracujete, učíte sa, alebo cestujete. Dnes je Londýn multikultúrnym mestom. Veľkým lákadlom sú aj filmové lokality z filmov Harry Potter, alebo miesta ako Múzeum Sherlocka Holmesa, Jacka Rozparovača (atrakcia Dungeon) a iné zážitkové atrakcie.

London Eye, Londýn

Ďalšie články na tému „LONDÝN“ u nás >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Tower of London & Tower Bridge
  • British Museum & Tate Modern
  • Westminsterská katedrála & Westminsterský palác (Big Ben)
  • Prechádzky pozdĺž Temže & London Eye
  • Divadlá v West Ende
  • Trhoviská: Borough Market, Camden, Covent Garden
  • Futbalové zápasy v štadiónoch Premier League

Liverpool (UK)

Liverpool je mesto s jedinečnou hudobnou a športovou históriou. Je rodiacim mestom Beatles, a miesta ako The Cavern Club či Beatles Story Museum sú povinnou zastávkou pre fanúšikov chýbajúcich pod pseudonymom “britská hudobná scéna”. Futbal je tu svätý – Anfield, domov Liverpool FC, ponúka návštevu štadióna a múzeum, ktoré privolá hlasnú atmosféru fanúšikov . Royal Albert Dock je historický prístav premenený na živé centrum s galériami, múzeami a reštauráciami. Knižnica Liverpool Central aj World Museum pridávajú vzdelávacie zážitky. Miestna kultúra je multikultúrna, so skvelými reštauráciami poskytujúcimi jedlá od Ázie po Stredomorie. A zelená energia mesta? Sefton Park, malebný a tichší park, láka na relaxáciu mimo rušných ulíc. Liverpool poskytuje mix autentického britského zážitku, bez davových turistických prekvapení.

Ďalšie články so zmienkou „LIVERPOOL“ u nás >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • The Beatles Story & Cavern Club
  • Anfield Stadium Tour
  • Royal Albert Dock & Tate Liverpool
  • Sefton Park
  • World Museum
  • Beatles Walking Tour
  • British Music Experience

Zürich (Švajčiarsko)

Zürich kombinuje európsku eleganciu, prírodu a modernú infraštruktúru. Leží pri jazere a rieke, s výhľadmi na Alpy, čo umožňuje popoludňajší výlet na svah aj kúpanie vo vodách Zürišského jazera. Staré mesto je úzke uličky, historické budovy a pokojná atmosféra – výborné na pešie objavovanie. Bahnhofstrasse je jednou z najprestížnejších nákupných tried v Európe. Uetliberg ponúka panoramatické výhľady na mesto, ideálne pre mimo-mestské potulky počas víkendu. Večer oceníte Fondue a čokoládu, gastronomické zážitky, ako aj bigh výdobytky v reštauráciách či kaviarňach. Opera a Kunsthaus dodávajú kultúrnu čistotu mestských zážitkov . Pre tých, čo hľadajú kombináciu luxusu, pohody pri vode a turistických trás, Zürich je ideálnym cieľom.

Ďalšie články so zmienkou „Švajčiarsko“ u nás >>>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Prechádzka starým mestom a okolie jazera
  • Bahnhofstrasse (luxusné nákupy)
  • Kunsthaus Zürich & operné divadlo
  • Výlet na Uetliberg
  • Schwimmen v jazere alebo rieke
  • Grilované menu vo štvrti Lindenhof
  • Roterer & Fondue večery

Zadar (Chorvátsko)

Zadar je historické prístavné mesto s bohatou architektonickou stopou – rímske ruiny, stredoveké kostoly aj renesančné bastionové múry . Mesto je známe vynálezom Morských organov a instaláciou “Pozdrav Slnku,” ktoré sú populárne medzi fotografmi aj turistami . Ponúka viac než stovky pláží so slaninami, pieskom alebo prístavmi, a množstvo akcií, od člunových výletov až po canyoning v národných parkoch ako Paklenica.

Gastronomická scéna je ovplyvnená miestnymi artisanami, vrátane výroby skla alebo moderných barov v historickom jadre . Nízke ceny leteniek z Írska a pohodlie umožňuje kombináciu dovolenkovanej pohody s kultúrnym zážitkom bez presunov na Karibik. Zadar je skvelou voľbou pre tých, čo hľadajú more, starobylé mesto a prírodu na jednom mieste.

Ďalšie články so zmienkou „ZADAR“ u nás >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Morské organy & Pozdrav Slnku
  • Staré mesto a rímske ruiny
  • Kathedral Santa Anastasia & promenáda
  • Člnové výlety a kayak expedície
  • Blízkosť národných parkov (Paklenica, Kornati)
  • Lokálne remeselné výrobky a reštaurácie
  • Slávne západy slnka

Praha (Česká republika)

Košické letisko má prepojenie aj na českú metropolu. Praha je ikonické „miesto európskej rozprávky“ s bohatstvom gotických kostolov, hradieb a romantických uličiek. Karlov most, Pražský hrad, Staromestské námestie s astronomickým orlojom, a Malá Strana sú magnety pre turistov aj filmárov. Nakrúcal sa tu prvý Mission Impossible s Tomom Cruisom a to zvýraznilo v Hollywoode dobré meno Prahy. Pražská kultúra žije v malých pivárňach, čajovniach a remeselných pivovaroch v štvrti Letná či Holešovice. Praha je tiež známa ako pasca na turistov pri cenách za taxíky, za služby, obchody a podobne. Sami máme viacero skúseností s tým, že ak nejdete so slovenčinou alebo češtinou a vyzeráte príliš ako turisti, taxikári a predajcovia (často sami cudzinci) skúšajú rôzne triky, ktoré kazia dojem z Prahy.

Praha Karlov mostCestovanie pomocou tramvají je efektívne a pohodlné – ideálne do ňou dostať sa na okraj mesta aj na výlety do okolia. Kuchyňa: svíčková, knedlíky, české pivo – všetko pripravované tradične a ocenené hosťami z celého sveta a miestnymi zásadnými foodie sprievodcami. Pre milovníkov histórie a literatúry existujú tematické vychádzky, food tour a múzeá, ktoré vás vrátia do starých čias. Dan Brown sem zasadil príbeh najnovšej knihy, čo ešte výrazne posilní turizmus v hlavnom českom meste.

Staromestské námestie v Prahe

Ďalšie články s témou „PRAHA“ u nás na zn.sk >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Pražské planetárium na Stromovke, technicky najlepšie vybavené na svete
  • Pražský hrad & Katedrála sv. Víta
  • Karlov most & Staromestské námestie
  • Malá Strana & Petřín s rozhľadňou
  • Letná, Holešovice – piváreň & kaviarne
  • Food tour – česká kuchyňa & pivo
  • Orloj & Orlojová veža
  • Tramvajové jazdy mestom (pozor na platné lístky)

Viedeň (Rakúsko)

Viedeň je synoným cisárskeho luxusu, hudby a výtvarného umenia. Hofburg, Schönbrunn, Belvedere či Kunsthistorisches múzeum patria k absolútnym skvostom stredoeurópskej histórie. Kaviarne ako Café Central alebo Demel ponúkajú geniálne torty, kávu a atmosféru starých čias. Opera, koncerty, Beethovenov palác či Mozarthaus robia z mesta hudobnú mekku. MuseumsQuartier je jedno z najväčších kultúrnych centier sveta, kombinujúce zbierky a štýly v jednom priestore. Parky – Volksgarten či Schonbrunn s botanickou záhradou a zoo – ponúkajú dokonalé miesto na rodinné dni . Vyhliadkové strešné bary (Justizcafe, Palmenhaus) s výhľadmi sú hitom pre instagramové chvíle. Viedeň je tým, čo spája minulosť s dôstojnou prítomnosťou a luxusom dostupným.

Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Ďalšie články s témou „VIEDEŇ“ u nás >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Hofburg & Schönbrunn Palace
  • Kunsthistorisches & Secession múzeum
  • Café Central & Demel
  • St. Stephen’s Cathedral koncert
  • MuseumsQuartier
  • Volksgarten & ZOO pri Schonbrunne
  • Justizcafé / Palmenhaus výhľady

Varšava (Poľsko)

Varšava, hlavné mesto Poľska, je príbehom skromného znovuzrodenia – mesto bolo znovu vybudované po II. sv. vojne do dnešnej modernej podoby. Staré Mesto (Old Town) je UNESCO lokalitou, veselé uličky, kráľovský hrad a západ po slávnej Kráľovskej ceste lákajú históriou. Prezidentská cesta, bulváry Nowy Świat, hip štvrť Praga, areály Palác Kultúry a Vedy, a múzeum povstania poskytujú kontrast medzivojnového, socialistického aj moderného obdobia. Park Łazienki je kráľovská záhrada, kde možno zažiť koncert Chopina v otvorenom parku. Pre nevšedné zážitky odporúčajú miestni štvrte mimo centra, kde sa život mesta považuje za viac autentický. Varšava má rozvíjajúcu sa gastronómiu – od tradičných mliečnych barov po moderné reštaurácie.

Siréna socha Varšava, Poľsko, pixa

Ďalšie články s témou VARŠAVA u nás >>>

Najdôležitejšie atrakcie:

  • Staré Mesto & Kráľovský hrad
  • Łazienki Park & palác
  • Palác Kultúry a Vedy
  • Nowy Świat & bulvár
  • Powstanie Warszawskie múzeum
  • Praga štvrť (história tejto historickej štvrte siaha do roku 1432) – street art & lokálne bary

Chorvátske pláže a letoviská, ktoré vlani zaujali médiá

0

Ktoré chorvátske miesta sa často spomínali v médiách v roku 2024? Lákadlá a lokality na chorvátskom pobreží a nešlo pritom o kauzy, rubriku krimi, alebo požiare? Pri ktorých neváhali novinári použiť prívlastok „ako z Karibiku“, ktorý je už otrepaný, ale stále veľkým mediálnym ťahákom? Tieto miesta môžu byť inšpiráciou aj v roku 2025.

Chorvátsko, ilustračný záver na viacero ostrovov, zdroj: pixabay, autor: Ma_Frank
Chorvátsko, ilustračný záver na viacero ostrovov, zdroj: pixabay, autor: Ma_Frank

Rok 2024 priniesol v slovensko-českom kontexte výrazné presmerovanie záujmu z klasických destinácií ako Hvar či Dubrovník k výnimočným lokalitám, ktoré ponúkajú „karibský zážitok“ bez preľudnenia turistickými masami. Zlatni Rat a Punta Rata dominujú mainstreamu, Stiniva a Sakarun sú považované za “tajomné karibiku podobné zátoky”. Pasjača priniesla exotický nádych. Primošten s Korčula potešili tých, čo hľadajú pokoj, autentickosť.

Brač Chorvátsko

Zlatni Rat (Brač)

Zlatni Rat je azda najikonickejšia pláž v Chorvátsku – dlhá kamienková špica na ostrove Brač, ktorá sa mení v tvare podľa vetra a prúdov. Nájdete ju v rebríčkoch “najkrajších pláží v Európe” a často ju prirovnávali k tropickým perám Karibiku – kvôli nádherne modrej vode a fotogenickým výhľadom. Slovenské i české média zdôrazňovali jej čistotu a symboliku – “obrúsenej” turistickej krásy, ktorá však stále pôsobí autenticky. Zlatni Rat ponúka služby – šlapadlá, bary, windsurfing – takže pre rodiny aj dobrodruhov je top výber. Vzduchom šíriaca sa vôňa borovíc a komfort pláže z nej robia… možný cieľ dovolenky.

Punta Rata

Punta Rata v obci Brela na Makarskej riviére je nazývaná „perlou“ (Forbes, Lonely Planet) – v januári 2024 dokonca vyznamenaná ako 11. najkrajšia pláž sveta. Turisti ju často prirovnávali k „európskemu Karibiku“ – kamienková pláž s borovicami, pokojnou azúrovou vodou a ikonickým skalnatým ostrovom Kamen Brela pri pobreží. Články hovorili o “čistote vody”, “obklopení prírodou bez zbytočného preplnenia” a “ideálnom harmóniu medzi pohodlím a divokým kúzlom”. Pre Čechov aj Slovákov je to sympatická voľba – slovenské články opakovali, že zlatými hodnotami sú práve čistota, relatívne pokoj a blízka dostupnosť.

Stiniva (Vis)

Stiniva, skrytá zátoka na ostrove Vis, sa v roku 2024 objavila v rebríčkoch typu „top európske pláže“ – často označovaná ako „najromantickejšia“ alebo “útulná karibská zátoka medzi skalami”. Hlboká modrá voda v malej, takmer kruhovej zátoke, doslova volala po pokojnej dovolenke – ideálne na pol­dni výlet loďou alebo menší trekking. Pre mnohých Chorvátco znamenalo Stinivu ako “vzdušnú chalupu” – tichú, čistú a neuveriteľne fotogenickú.

Chorvátsko a Stiniva (Vis), pláž prirovnávaná ku Karibiku, zdroj: pixabay, autor: marina_p
Chorvátsko a Stiniva (Vis), pláž prirovnávaná ku Karibiku, zdroj: pixabay, autor: marina_p

Sakarun (Dugi Otok)

Pláž Sakarun na Dugom Otoce sa v roku 2024 stala klasikou pre tých, ktorým sa páči biely jemný piesok, plytká tyrkysová voda a atmosféra „karibského raja na európskej pôde“. Niekde na slovenských internetoch ju nazvali „hodvábna perla severného Jadranu“, kde sa návštevník cíti akoby mimo civilizácie, no s dostatkom komfortu pre denné výlety. Čistota mora a piesku, pokojný charakter (žiadne veľké rezorty) robia z nej jasnú voľbu pre rodiny a tých, čo chcú relax v šetrnom prostredí.

Pasjača (pri Dubrovníku)

Pasjača, často označovaná ako „tajná európska pláž“ alebo „skrytý karibik pod útesom“, lepšie vyhovuje ľuďom, ktorí vyhľadávajú niečo exkluzívne, autentické a nepreplnené. Nachádza sa v Konavle, južne od Dubrovníka, dostupná len po strmom zostupe útesmi. Slovenské a české zmienky o nej tvrdili, že priznajú ju ako „čistú ako krištáľ“, avšak upozorňovali na náročnejší prístup a absenciu infraštruktúry. Pre dobrodruhov bola absolútny top.

Primošten

Primošten, malebný polostrov medzi Šibenikom a Trogírom, získal titul „skrytého drahokamu Európy“ od European Best Destinations – a to v roku 2024. Mesto kombinuje historické štýly s plytkými plážami a priezračným morom. Mnohé články opakovane chválili “dlhé čisté plážové promenády”, “lokálne barské a vodné športy” aj “príbuznú jazykovú atmosféru”, čo pre Slovákov znamená mentálnu blízkosť.

Korčula (ostrov)

Korčula, hoci menej medializovaná než Hvar či Dubrovník, v roku 2024 zaznamenala výrazný rast záujmu slovenských a českých cestovateľských magazínov. Zarezonovala však aj vo svete. Newyorský Condé Nast Traveler spomenul “tiché pláže, zelené zálivy a autentickú stredomorskú atmosféru bez davov” . Miesta ako Pržina, Bilin Zal či Pupnatska Luka ponúkajú kombináciu historických chrámov, miestnych vín a čistého mora.

Pokiaľ niektoré z týchto miest nepoznáte, pozrite si ich bližšie. Možno sú zaujímavou inšpiráciou. Chorvátske pobrežie je totiž tak dlhé a rôznorodé, že ho za celý život nemá šancu úplne spoznať ani domáci Chorvát, nie to Slovák.

Chcete prerobiť dodávku na obytný voz? Na toto pozor

0

Premeniť obyčajnú dodávku na obytný voz znie ako splnený sen. Sloboda, mobilita, vlastný priestor všade, kam sa pohnete. No skôr, než sa pustíte do vyberania matraca a montovania mini kuchynky, je potrebné zamyslieť sa nad obmedzeniami, ktoré nie sú len o priestore. V mnohých prípadoch ide o váhu, technické limity a bezpečnosť.

Camping camper vozidlo a dovolenka autom, zdroj pixabay

Hmotnosť – problém, na ktorý mnohí zabúdajú

Jednou z najväčších chýb pri svojpomocnej prestavbe dodávky na obytný voz je prekročenie hmotnostného limitu. Každé vozidlo má výrobcom určenú maximálnu hmotnosť na nápravu a celkovú prípustnú hmotnosť vozidla. Prekročenie tejto hranice neznamená len nebezpečenstvo pri brzdení a zatáčaní – pri cestnej kontrole v zahraničí môžete naraziť na pokuty, zákaz jazdy a zadržanie vozidla. Preto ešte pred prvým zásahom do karosérie overte technický preukaz a rátajte každé kilo: voda, drevo, nábytok, elektroinštalácia – to všetko niečo váži.

Technické a fyzické obmedzenia: voda, odpad, spád, výška, dĺžka

Snívate o sprche, umývadle či kuchynke? Nezabúdajte, že odtok vody a odvádzanie odpadu si vyžaduje dôkladné naplánovanie. Odpadová nádrž nesmie pretiecť, výpust musí byť bezpečne prístupný a v niektorých krajinách je vypúšťanie vody mimo vyhradených miest zakázané.

Camping camper vozidlo a dovolenka autom, zdroj pixabay

Vnútorná výška dodávky môže byť obmedzujúca – pri dlhodobom využití oceníte možnosť postaviť sa. Ak nie, zvážte výsuvný strešný modul alebo nadvýšený strop. A ak plánujete stavať aj nábytok, nezabúdajte, že čím viac zabudujete dnu, tým menej miesta zostáva na pohyb.

Múdro riešený priestor: niečo medzi origami a LEGO

Úspech pri prestavbe spočíva v efektívnom využití priestoru. To znamená sklápacie a výsuvné plochy, úložiská pod posteľou, vysúvací stôl z iného stola, alebo sklápací zo steny, lavice s úložným priestorom, priečne uložený matrac a možnosť „zložiť všetko do jednej steny“. Populárne sú aj rozkladacie palandy, sklopné kuchynské dosky, alebo kombinované sedenie s úložným boxom. Všetko musí byť pevne uchytené, aby pri prudkom brzdení nič neuletelo. Pretože to, čo pri brzdení letí, je ako letiaci projektil. Zráža, vráža, ničí, alebo usmrcuje.

Materiály: ľahké, pevné, nehorľavé

Drevo je síce krásne, ale ťažké a pri kolísaní vozidla môže povrchovo praskať. Vhodnejšou voľbou je ľahčená preglejka, vodovzdorná OSB doska alebo hliníkové profily. Konštrukčné časti by mali byť vyrobené z ľahkých kovov – najmä tam, kde ide o nosnosť alebo pohyblivosť. Používajú sa kovové lišty, posuvné systémy a zámky, ktoré vydržia nárazy aj dlhodobé používanie.

Dôležité je vyhýbať sa horľavým materiálom v blízkosti kuchynky alebo rozvodov, a všetky komponenty riadne zafixovať. Všetky skrinky, zásuvky, police musia byť navrhnuté s ohľadom na vibrácie a naklonenie počas jazdy – čo sa nezamkne, vyletí. Zafixovať sa dá aj matrac, buď systémom sklápania celej plošiny, alebo popruhmi, pásmi, prípadne mechanickými konštrukciami.

Základy elektroinštalácie, vetrania a tienenia

Aj keď ide len o letné zobytnenie, elektrická inštalácia by mala byť bezpečná a dobre premyslená. Malý solárny panel, menič napätia, dobíjacia batéria, USB zásuvky, led osvetlenie – to všetko môžete zvládnuť aj svojpomocne, ale dbajte na správne istenie a ochranu káblov.

Camping camper vozidlo a dovolenka autom, zdroj pixabayNezabudnite na vetranie – čím menší priestor, tým viac sa prehrieva. Strešné okno s ventilátorom, bočné výklopné okná, sieťky proti hmyzu, termoizolačné závesy alebo solárna clona vám výrazne zlepšia komfort. V podstate na toto všetko môžete myslieť, no pravdepodobne nikto z nás nie je odborníkom na všetko a tak si nechá poradiť odborníkmi, alebo si nechá nainštalovať celé rozhranie špecializovanou firmou.

Prístrešok, markíza a vonkajšia kuchyňa

Veľmi praktickým riešením je vyklápací bočný prístrešok – nielen ako ochrana pred dažďom či slnkom, ale aj ako miesto, kde si rozložíte vonkajšiu kuchyňu, gril, kempingové stoličky. Tým zároveň šetríte vnútorný priestor a zvyšujete pohodlie. Ak plánujete sezónne riešenie, môže ísť aj o odnímateľný, samonosný prístrešok.

Sezónny obytný voz? Áno, aj to je riešenie

Nie každý potrebuje obytné vozidlo celoročne. Ak chcete prerobiť dodávku len na letnú sezónu, môžete všetky komponenty navrhnúť ako odnímateľné a skladateľné moduly – napríklad posteľ ako rám na mieru, ktorý vyberiete na zimu, skladacie skrinky na suché zipsy alebo magnety, mobilná batéria alebo vkladacie boxy, ktoré sa ľahko vyberú.

Vyberateľný je aj matrac. Prvok, ktorého riešenie môže veľa skomplikovať. Kľúčový prvok, ktorý mení funkčný nákladný priestor na obytný. Akonáhle slúži na prespávanie, môžeme hovoriť o obytnom priestore, hoci stále mobilnom. Do strednej dodávky môžeme umiestniť väčší matrac určený pre provizórne spanie pre dvoch. Ľahšie hrubšie pohodlné matrace môžu byť pri vhodnej (pre chrbát postačujúcej hrúbke) aj dva súčasne. Napríklad matrace 90×200. Vhodným priestorom na ich uskladnenie, môže byť stropná časť priestoru, alebo sklopené a tvoriace dočasnú stienku. Tá však môže blokovať iný priestor. Aj preto je dizajn týchto úprav istým druhom umenia, tvorivosti a vynaliezavosti.

Myslite na zákony

V niektorých krajinách sa prerobené vozidlá považujú za zmenu účelu používania a môžu vyžadovať technickú úpravu v dokladoch (napr. kategória M1-Camper). Na Slovensku zatiaľ platí, že ak nedochádza k zásahu do konštrukcie, pevného spojenia či zmeny počtu sedadiel, úprava interiéru sa považuje za dočasnú a nie je nutná homologizácia. No pri predaji vozidla alebo pri nehode môže byť posudzovaná konštrukčná úprava ako riziková – vtedy môže nastať problém. O to viac, ak vo vnútri nepripútané osoby alebo predmety spôsobili poistnú udalosť.

Camping camper vozidlo a dovolenka autom, zdroj pixabay

Poznáme pritom aj riešenia, ktoré sú už hotové a pripravené, prípadne prispôsobené na konkrétne modely dodávok. Vložiteľné moduly tak obsahujú základnú konštrukciu, vybavenie a posteľ. Z dodávok sa tak stane obytný karavan v podstate bez nutnosti kupovať vlastný karavan. Znamená to tiež úsporu všetkých nervov, obstarávania, návrhov konštrukcie, meraní a pokusov s omylmi.

Zariadenia v sklade: 7 technológií, bez ktorých by ste čakali na balík večnosť

0

Keď si objednáte balík online, málokto si uvedomuje, aký zložitý technický a logistický proces stojí za tým, aby k Vám dorazil čo najrýchlejšie. Moderné sklady a logistické centrá dnes využívajú širokú škálu zariadení a technológií, ktoré výrazne zrýchľujú triedenie, manipuláciu a expedíciu tovaru. Pozrime sa na 7 kľúčových technológií, bez ktorých by ste si na svoju zásielku mohli čakať naozaj dlho.

Ilustračná snímka, logistický sklad, zdroj: freepik / BASTA
Ilustračná snímka, logistický sklad, zdroj: freepik

1.   Vysokozdvižný vozík – základ manipulácie s tovarom

Vysokozdvižný vozík je nepostrádateľným pomocníkom v každom väčšom sklade. Pomáha pri nakladaní, vykladaní a presune ťažkých paliet na vysoké regály, kde by ľudská sila nestačila. Vďaka týmto vozíkom sa výrazne skracuje čas potrebný na manipuláciu s tovarom a znižuje sa riziko poškodenia. Bez nich by sa celý proces spomalil a objednávky by meškali.

2.  Automatizované triediace linky

Triediace linky sú v skladoch s tisíckami balíkov nevyhnutné. Automatizované systémy dokážu balíky podľa veľkosti, váhy alebo cieľovej destinácie rýchlo rozoznať a nasmerovať na správne miesto. Tým sa eliminuje ľudská chyba a zrýchľuje sa celý proces expedície.

3.  Paletové regály s vysokou kapacitou

Efektívne skladovanie je základom rýchleho vybavenia objednávok. Moderné paletové regály umožňujú skladovať tovar na výšku a pritom udržať prístup k jednotlivým paletám. Optimalizujú priestor a uľahčujú prácu vysokozdvižným vozíkom.

4.   Mobilné skenery a ručné terminály

Pracovníci skladu využívajú mobilné skenery na rýchle načítanie čiarových kódov a sledovanie pohybu tovaru v reálnom čase. Tieto zariadenia znižujú chybovosť a pomáhajú presne zaznamenávať stavy zásob.Zdroj: freepik.com

5.  Automatické dopravníky a robotické vozíky

V niektorých skladoch už pracujú robotické vozíky, ktoré samostatne premiestňujú palety či kartóny na vybraných úsekoch. Automatické dopravníky zas efektívne presúvajú tovar medzi jednotlivými časťami skladu bez nutnosti manuálneho zásahu.

6.  Softvér pre správu skladu (WMS)

Softvér Warehouse Management System (WMS) riadi celý proces od príjmu tovaru, cez jeho uskladnenie, až po expedíciu. Umožňuje sledovať zásoby v reálnom čase a plánovať najefektívnejšie trasy pre vysokozdvižné vozíky či automatizované zariadenia.

7.  Bezpečnostné a monitorovacie systémy

Bezpečnosť v sklade je kľúčová, preto sú vybavené kamerami a senzorickými systémami, ktoré sledujú pohyb tovaru aj pracovníkov. Tým sa predchádza krádežiam, chybám aj nehodám, ktoré by mohli spomaliť celý proces.

Prečo sa nekúpať v hocijakej priehrade, jazere či rybníku?

0

Prečo sa nekúpať hocikde? Nebezpečenstvo môže vyzerať pokojne. No pod hladinou sa môže skrývať viac než len bahno. Do neho ak vstúpi ľudská noha, vzniká podtlak a nohu už nepustí. Vloženie druhej nohy skôr spečatí osud nešťastníka a nie je teda riešením vyslobodenia. Hrozia náhle víry, prúdy, ktoré nás stiahnu pod hladinu, dno, ktoré pod nohami zmizne. Hrozia choroby ako amébová meningitída, kožné infekcie či zápaly očí. Vo vode sa môžu nachádzať sinice, parazity, fekálne baktérie alebo neviditeľné toxíny. Nie všetko, čo sa trbliece v slnečnom svetle, je vhodné na kúpanie. Tiež nie všade máme po blízku kúpalisko a akvaparky. Ak je vonku horúčava a odporúčajú pobyt pri vode, radi dáte na také odporúčanie. Pocit, že tá priehrada v susednej obci je blízko a mohla by byť riešením môže byť zlým pocitom.

Ilustračná snímka, voľný čas pri vode počas leta, skákanie do jazera, zdroj: pixabay
Ilustračná snímka, voľný čas pri vode počas leta, skákanie do jazera, zdroj: pixabay

Dno, z ktorého sa nemusíme vrátiť

Mnohé vodné plochy na Slovensku – staré štrkoviská, zavlažovacie jazerá, vodné nádrže či menšie rybníky – vyzerajú ako ideálne miesto na osvieženie. No často nemajú upravené dno. Bahno a nánosy sedimentov dokážu vtiahnuť nohy človeka ako pasca. Panika, strata rovnováhy a únava môžu viesť k utopeniu. Niekedy nie je potrebné ani veľké dno – stačí, ak je klzké, nerovné alebo obsahuje skryté diery.

V priehradách a nádržiach sa navyše môžu objavovať silné víry alebo výpusty vody, ktoré na hladine nevidno. Vtiahnu plavca smerom nadol, a ak sa prúd nachádza v oblasti technických šácht alebo výpustov, môže telo uviaznuť pod vodou na dlhé dni či týždne. Výstražné tabule pri takýchto vodách nie sú ozdobou, ale varovaním, ktoré netreba ignorovať.

Sinice – zelené nebezpečenstvo

Jedným z najväčších rizík na neoficiálnych vodných plochách sú sinice (cyanobaktérie). Tieto mikroskopické organizmy milujú teplú, stojatú a výživnú vodu. Vyskytujú sa najmä v jazerách s bahnitým dnom a vysokým obsahom živín – typicky tam, kde sa dostávajú splašky alebo hnojivá z polí.

Sinice produkujú toxíny, ktoré môžu podráždiť kožu, oči, spôsobiť bolesť brucha, zvracanie, hnačku alebo aj horúčku. Pri prehltnutí kontaminovanej vody môže dôjsť k závažnej otrave, ktorá najviac ohrozuje deti. Sinice sa vyskytujú aj na Slovensku, napríklad v niektorých úsekoch Zemplínskej šíravy, Sĺňavy alebo Ružinskej priehrady počas horúcich dní bez výmeny vody.

Neviditeľní paraziti a baktérie

Teplá voda, v ktorej sa kúpu ľudia aj zvieratá, je ideálnym prostredím pre množstvo mikroorganizmov. Na miestach, kde nie je zabezpečená hygienická kontrola vody, môžu byť prítomné aj baktérie z fekálneho znečistenia – napríklad Escherichia coli alebo Enterococcus faecalis. Tie môžu spôsobiť tráviace ťažkosti alebo infekcie močových ciest.

V znečistenej vode môžu žiť aj parazity ako napríklad améba Naegleria fowleri (tzv. „brain-eating amoeba“) – síce extrémne zriedkavá, no pri vstupe do nosa dokáže spôsobiť smrteľný zápal mozgu. Táto améba je známa hlavne z USA, no v teórii sa môže objaviť aj v Európe pri veľmi teplých, stojatých a dlhodobo nekontrolovaných vodách.

Okrem toho sa vo vode môžu vyskytovať larvy rôznych červov, ktoré po kontakte s pokožkou môžu spôsobiť vyrážky alebo zápal. Ide o tzv. cercariovú dermatitídu – alergickú reakciu na larvy motolíc, ktoré normálne parazitujú na vtákoch alebo rybách.

Voda nie je vždy len voda

Nie všetky jazerá, priehrady či rybníky sú na kúpanie vhodné, a mnohé ani neboli nikdy určené na rekreáciu. Priemyselné vodné plochy, štrkoviská a rybárske vody často obsahujú nielen vyšší obsah bahna, ale aj rezíduá chemikálií, olejov, zvyšky palív, pesticídov alebo kovov. Voda v nich môže vyzerať čisto, no jej zloženie je rizikové. To platí najmä tam, kde sa do jazera alebo priehrady dostáva voda z kanalizácie, polí alebo blízkych obcí.

Ako rozoznať riziko?

Základným pravidlom je kúpať sa len tam, kde je kúpanie povolené a voda je hygienicky kontrolovaná. Ak je voda zelená, zapácha po hnilobe alebo rybách, obsahuje penu, vodný kvet alebo na hladine plávajú nánosy, nie je vhodná na kúpanie. Tiež si treba všímať, či sa v blízkosti nepohybujú vodné vtáky alebo neexistujú zákazy kúpanie z dôvodu siníc. Všímaj si, ako voda vyzerá, ale aj ako vyzerá breh a dno – bahno a nánosy môžu byť klzké, nestabilné a pri panike sa z nich nemusíš vedieť odraziť späť.

Zdroje o vhodných miestach na kúpanie:

Stránka ÚVZSR obsahuje aktuálny zoznam prírodných i umelých lokalít, ktoré spĺňajú hygienické kritériá podľa slovenských a európskych pravidiel. Každý rok tu nájdeš PDF s prehľadom a definíciou kúpacej sezóny.

Literárny turizmus vo svete: výber najpopulárnejších knižných miest

0

Literárny turizmus vo svete existuje dlhšie, ako ten filmový. Tomáš Galierik, špecialista na netradičné druhy turizmu a kultúr vo svete upozorňuje aj na fakt, že literárny turizmus možno považovať za predchodcu filmového, no v niektorých prípadoch idú ruka v ruke. Napríklad vtedy, ak je film nakrúcaný dôsledne do takej miery, že si dáva záležať na autenticite filmovacieho priestoru. Takým je napríklad Vojna policajtov (2024) nakrútená podľa knihy Hnev – Vtedy na východe a zahrnutie, či zasadenie príbehu do Košíc.

Britský Stratford-upon-avon a dom Williama Shakespearea je taktiež literárnym miestom a veľkým turistickým ťahákom, zdroj: pixabay
Britský Stratford-upon-avon a dom Williama Shakespearea je taktiež literárnym miestom a veľkým turistickým ťahákom, zdroj: pixabay

Ktoré miesta poznáme vo svete ako miesta významné z hľadiska literárneho turizmu?

1. Edinburgh, Škótsko – „Harry Potter“ od J. K. Rowlingovej

Mesto, kde autorka J. K. Rowlingová písala veľkú časť série Harry Potter. Viaceré kaviarne ako The Elephant House sú pútnickými miestami fanúšikov. Mestské uličky, ako Victoria Street, údajne inšpirovali Rokfortskú uličku (Diagon Alley).
Zaujímavosť: Rowlingová napísala posledné riadky v Balmoral Hoteli – na stole je dodnes jej podpis.

2. Oxford, Anglicko – „Zlatý kompas“ od Philipa Pullmana

Oxford je domovom hlavného hrdinu Lyry Belacqua. Autor popisuje paralelný svet, ktorý sa zrkadlí s reálnym Oxfordom. Mesto má aj tematické prehliadky „His Dark Materials“.
Zaujímavosť: Niektoré miesta z knihy sú presne identifikovateľné – napr. Jordan College je inšpirovaný Exeter College.

3. Forks, Washington, USA – „Twilight“ (Súmrak) od Stephenie Meyerovej

Neveľké daždivé mestečko sa stalo medzinárodnou atrakciou kvôli romantickému príbehu Belly a Edwarda.
Zaujímavosť: Turizmus v meste stúpol o tisíce percent, aj keď autorka tam nikdy pred písaním nebola.

4. Neapol, Taliansko – „Geniálna priateľka“ od Eleny Ferrante

Séria silne prepojená s mestskými časťami Neapola. Fanúšikovia chodia po stopách Lili a Eleny – od štvrte Rione Luzzatti až po Ischiu.
Zaujímavosť: Niektoré ulice v knihe nie sú presne pomenované, ale miestni podnikatelia vytvorili tematické trasy.

5. Prince Edward Island, Kanada – „Anna zo Zeleného domu“ od Lucy Maud Montgomeryovej

Ostrov je neoddeliteľne spojený s Annou Shirley a jej zeleným domom. Ročne ho navštívia desaťtisíce fanúšikov z celého sveta, najmä z Japonska.
Zaujímavosť: Existuje aj múzeum venované Anne aj jej autorke.

6. Dublin, Írsko – „Ulysses“ od Jamesa Joycea

Román mapuje jeden deň v živote Leopolda Blooma. Mesto Dublin sa mení na literárnu mapu.
Zaujímavosť: 16. jún – „Bloomsday“ – sa každoročne oslavuje po celom meste so sprievodmi a čítaniami.

7. Salinas a Monterey, Kalifornia – diela Johna Steinbecka

Romány ako „Na východ od raja“ alebo „Cesta s Charleym“ pevne zakotvili tieto miesta v americkej literatúre.
Zaujímavosť: Monterey má vlastné Steinbeckovo múzeum a literárne prechádzky.

8. Haworth, Anglicko – diela sestier Brontëových

Rodné mesto Emily, Charlotte a Anne Brontëových je cieľom milovníkov „Búrlivých výšin“ a „Jany Eyrovej“.
Zaujímavosť: Brontë Parsonage Museum uchováva originálne rukopisy a osobné predmety sestier.

9. St. Petersburg, Rusko – „Zločin a trest“ od Fiodora Dostojevského

Kultový román zasadený do reálneho mesta. Fanúšikovia sledujú trasy Raskolnikova cez presné adresy a ulice.
Zaujímavosť: V meste nájdeš aj tematické prehliadky podľa kapitol románu.

10. Baker Street, Londýn – „Sherlock Holmes“ od Arthura Conana Doyla

Hoci fiktívna adresa 221B Baker Street neexistovala, dnes je tu múzeum Sherlocka Holmesa. Fanúšikovia prichádzajú v kostýmoch, navštevujú puby a miesta z kníh.
Zaujímavosť: Mesto kvôli záujmu turistov vytvorilo „falošné číslo“ 221B práve pre turistické účely.

Rodinné výlety po Košickom kraji zábavnejšie. Haravara appka Pátračka

Košický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus prinášajú malým i veľkým cestovateľom novinku. Obľúbená súťažná hra Haravara Pátračka dostáva digitálnu podobu – úplne nová mobilná aplikácia Haravara Pátračka je už dostupná na stiahnutie a pripravená sprevádzať rodiny po šesťdesiatich jedinečných lokalitách Košického kraja.

Haravara aplikáciaObľúbený cestovateľský projekt Haravara, ktorý už tretí rok motivuje deti a ich rodičov objavovať krásy Košického kraja, vstupuje do novej éry.

Chceme, aby deti nesedeli doma, ale objavovali svoj kraj – s očami dokorán, s hlavou plnou príbehov a so smartfónom ako pomocníkom. A práve to prináša Haravara Pátračka. Je to moderný spôsob, ako spojiť digitálne technológie s pohybom, vzdelávaním a dobrodružstvom. Deti zbierajú zážitky namiesto lajkov, spoznávajú región, rozvíjajú fantáziu a trávia čas s rodinou. V Košickom samosprávnom kraji dlhodobo podporujeme projekty, ktoré zmysluplne prepájajú zábavu a poznanie – a Haravara je presne tým príkladom, ako sa to dá robiť originálne, udržateľne a s pridanou hodnotou,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

60 lokalít, 60 pečiatok, nekonečno zážitkov

Aplikácia funguje jednoducho – každý pátrač má za úlohu navštíviť 60 vybraných lokalít po celom Košickom kraji, kde dobrý duch Kaško ukryl svoje digitálne pečiatky. Návštevu miesta overí smartfón vďaka lokalizačnej funkcii a po úspešnom nájdení sa pečiatka uloží do profilu. Deti za svoj výkon získavajú nielen vecné ceny, ktoré si môžu prevziať celoročne v Regionálnom informačnom bode v Košiciach, ale aj hlavnú výhru – originálny zážitok v regióne.

Haravara aplikácia

Príbehy spríjemňujú dvaja malí hrdinovia – súrodenci Max a Majka, ktorí spolu s dobrým duchom Kaškom motivujú deti vyraziť na výlet. Digitálna aplikácia tak nadväzuje na predchádzajúce dve úspešné sezóny, no teraz už kompletne v mobilnej podobe, prístupnej pre každého.

Stiahnutie a podrobnosti na HARAVARA.SK

Unikátna spolupráca so študentmi z Deutsche Telekom IT Solutions

Digitálna transformácia Pátračky by nebola možná bez výnimočnej spolupráce s Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Ich študentský tím aplikáciu vyvíjal za symbolické 1 euro.

„Keď sme dostali príležitosť podieľať sa na vývoji aplikácie Haravara Pátračka, hneď nám bolo jasné, že ide o projekt s presahom – nie len technickým, ale najmä spoločenským. Pre nás ako technologickú firmu je nesmierne dôležité prinášať inovácie, ktoré majú zmysel a reálne obohacujú komunitu. Na vývoji sa podieľal tím študentov, ktorí do toho dali obrovské nasadenie a kreativitu – za symbolické 1 euro vznikol digitálny nástroj, ktorý spája technológie s pohybom, edukáciou a regionálnym turizmom. Spoluprácu s Košice Región Turizmus vnímame ako príklad dobre nastavenej verejno-súkromnej synergie, kde sa technológia stáva prostriedkom na vytváranie skutočných zážitkov,“ uviedla Simona Chovancová z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Haravara rastie: nové rozprávky, sprievodca, online magazín aj letné podujatia

Haravara však neprináša len aplikáciu – návštevníkov Košického kraja čaká celý svet aktivít. Postupne budú na webe pribúdať nové tematické rozprávky z prostredia krajiny Haravara, ktorých bude spolu až 31 a neskôr budú dostupné aj v audio formáte. K dispozícii je aj nové vydanie sprievodcu Haravarník 5, ktorý v tlačenej verzii obsahuje skladaciu mapu všetkých lokalít, kde sa nachádzajú pečiatky. Úplnou novinkou je aj online magazín KUK – Kultúra pre oči a kukadlá, ktorý každý mesiac ponúkne prehľad aktuálnych výstav a expozícií v múzeách a galériách naprieč krajom. Na sociálnych sieťach Haravary budú deti baviť nové súťaže, hry a kvízy. A nechýbajú ani školské výlety a podujatia, na ktorých sa môžu malí cestovatelia stretnúť so svojimi obľúbenými hrdinami – Kaškom, Maxom a Majkou – aj naživo.

Košický kraj je plný tajomstiev, príbehov a krásnych miest. „Haravara nie je len značka – je to krajina plná dobrodružstiev, kam chceme pozvať každú rodinu. Aplikáciou reagujeme na vývoj technológií aj potreby moderných rodičov a detí. Je to zábavné, bezpečné a pritom stále o zážitkoch z reálneho cestovania. Maskotov z krajiny Haravara ste mohli stretnúť na viacerých podujatiach a stále sa s nimi môžete zabaviť na Dňoch parnej nostalgie v Košiciach či Margecianskych fajnotách. A ak vás to zavedie do Zádielskej tiesňavy alebo do Sobraneckých kúpeľov, nájdete tam aj naše drevené postavičky – fotopointy, s ktorými sa môžete odfotiť na pamiatku,“ uviedla riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Košický kraj sa mení na herné ihrisko plné zážitkov. Objav ho aj ty – s Haravara Pátračkou vo vrecku!