ZN.SK
2 eur mince, zberateľské 2 eur mince

Pamätné 2€ euromince sú jedinečné a v obehu: ich zbieranie a zaujímavosti

Vo svete nie je zvykom, aby platné obehové mince zároveň boli limitované emisiou, lákavé pre zberateľov a pritom pravidelné. V našich peňaženkách sa…

Zľavy na wellness pobyty

Vo svete nie je zvykom, aby platné obehové mince (či euromince) zároveň boli limitované emisiou, lákavé pre zberateľov a pritom pravidelné. V našich peňaženkách sa stretávame s dvojeurovými mincami rôznych krajín, no neraz narazíme aj na kresbu panáčika, katedrálu, kostol, zámok, neznámy emblém, športovcov, či Ľudovíta Štúra. Pokiaľ sa vám podarí nájsť neznámu dvojeurovku, môže to znamenať poriadne šťastie, alebo len super náhodu.

Pamätné 2 EUR euromince

Za niektoré z nich môžete na správnych miestach získať viac ako 2 € hodnotu, ale pokojne aj niekoľko stoviek EUR. Za niektoré sety menej cenných mincí ak ich máte spolu rovnako tak. Zbieranie 2 € mincí je už niekoľko rokov populárne pre ojedinelé motívy. Mnohých aj amatérskych zberateľov teší zbierka tých, ktoré nepatria medzi bežné. Do niektorých z nich neváhajú zberatelia investovať viac.

Prečo existujú pamätné 2 € euromince?

Pamätné euromince vydáva vždy, ako tomu je zvykom, centrálna banka danej krajiny. Mince vychádzajú pri rôznych príležitostiach, ktoré sú významné pre danú krajinu, ale aj v rámci vzájomných projektov. Od roku 2012 môže každá krajina vydať dve emisie takýchto špeciálnych mincí.

Prečo nemáme jednoeurovky ale len dvojeurovky so špeciálnym motívom? Náklady na výrobu mincí sú pomerne vysoké a tak opätovne spúšťať výrobu, razbu, všetky legislatívne úkony, marketing, ako aj zapojenie nových nastavení strojov v mincovni, tvorí náklady. Pri 2 eurovej minci a jej hodnote je to menší problém, ako pri 1 eurových minciach či centových. Dohodou európskych krajín bola 2 € minca a mnohí sme radi za správny výber. Veď zo všetkých mincí máme pochopiteľne dvojku najradšej.

2 euromince, zberateľské 2 eur mince

Vyrába sa vždy len 0,1 percenta celkového počtu mincí vydaných v tom roku aj ostatnými krajinami do obehu. Krajiny medzi sebou v tomto smere komunikujú prostredníctvom Centrálnej európskej banky. Zároveň platí pravidlo, že má ísť o maximálne 5% z celkového počtu 2 € mincí vydaných v danom roku danou krajinou. Každý zberateľský motív je tak limitovaný a vyrobený je presný počet kusov. Každá takáto špeciálna lícová strana mince musí niesť označenie krajiny a prebieha schvaľovaním.

Zbieranie 2€ mincí a ich skladovanie

Pre čo najlepší stav mincí je dobre uchovávať ich mimo mince iného kovového zloženia na čistom a suchom mieste bez prístupu vlhkosti. Pri akomkoľvek uchovávaní mincí je nutné si uvedomiť, že ide o kov. Ten môže reagovať s iným kovom, strácať svoj lesk, oxidovať, získavať charakteristickú patinu. Zachovať minciam ich lesk môžete jednoducho tak, že im budete venovať starostlivosť. Minimalizovať chytanie do rúk, ako fyzickú manipuláciu.

Nejde o žiaden veľký vynález, ak si zberatelia na dvojeurové mince vyberú album. Albumy vytvorené pre skladovanie mincí využívajú svoju priehľadnosť. Do znamená, že je plne viditeľná rubová aj lícová strana mince. Pri listovaní je tak možné nahliadnuť na stranu s nominálnou hodnotou a aj národnou. V prípade zberateľských špeciálnych mincí tak bude mať zmysel vidieť práve druhú stranu, hoci rozdielne môžu byť určitými prvkami aj strany rubové (rozdielna mapa Európy v rôznych rokoch). Albumy, ktoré sú určené priamo na 2 eurové mince, sú na trhu v dvoch rôznych variantoch. Buď sú neurčené a ich použitie je ľubovoľné. Ako zberateľ sa môžete zamerať na konkrétne krajiny a tematiku, zbierať opakované kúsky. My sami týmto albumom hovoríme „slobodné“, kedy je na zberateľovi, ako svoje mince roztriedi a uloží.

foto: album s priehľadnými okienkami na 48 kusov z ehobby.sk

Sú však aj albumy, ktoré sú predpripravené pre konkrétne krajiny, roky a motívy. Tie viac menej motivujú usilovať sa o kompletnú zbierku, čo je v mnohých prípadoch náročné časovo, ba aj finančne. V každom prípade je však dobrou vecou na skladovanie 2 € mincí album určený práve na ne.  Vybavený je totiž okienkami presnej veľkosti, pričom sa znižuje zbytočne nevyužitý priestor, strany sú nastavené na jednotnú hrúbku, ako aj organizácia jednotlivých listov je menší problém ako pri rôzne veľkých minciach.

Vzácne 2 € mince a ich skladovanie

Vzácne 2 € mince sú pre zberateľov najmä všetky tie, ktoré nepochádzajú z obehu a sú v stave UNC. Nechytané rukou, zväčša zaliate v plastovom obale s údajmi o minci, prípadne ako minca uložená v kapsuli z priehľadného plexiskla. Tieto kapsule sú pritom na trhu dostupné priamo pod označením hodnoty mince, takže sú ľahko dohľadateľné.

Drahšie mince sú dodávané aj s etue, záleží pritom na výrobcovi a teda mincovni, prípadne len na predošlom majiteľovi a jeho úcte k hodnote danej mince. Za jednu z najvzácnejších a najojedinelejších mincí na trhu sa považuje monacká 2 € minca vydaná v roku 2007 pri príležitosti 25. výročia smrti Princeznej Grace – Grace Kellyovej. Jej hodnota sa pohybuje v sume viac ako 1500 EUR a každým rokom stúpa. Pri takej hodnote je samozrejmosťou, že minca získa viac ako len špeciálny ochranný obal. V obehu ju pritom určite nenájdete. Alebo…

Zaujímavé a týkajúce sa 2 € mincí:

  • Najbližšie sa pripravuje v Kremnickej mincovni emisia pamätnej dvojeurovej mince Milan Rastislav Štefánik – 100. výročie úmrtia, ktorá by mala byť k dispozícií v apríli 2019
  • Malta na svojich minciach vydáva postupne od roku 2016 každý rok jednu zo svojich významných prehistorických pamiatok. Mimo túto sériu má druhú ročnú sériu venovanú ústavnej histórii a spoločnosti.
  • Španielsko sa prostredníctvom 2 € mincí rozhodlo propagovať svoje významné UNESCO pamiatky.
  • Nemecko je známe svojimi kostolmi, katedrálami a hradmi. Vychádzajú vždy pre jednu spolkovú republiku, podľa toho, ktorá v danom roku predsedá spolkovej rade v rámci Nemecka.
  • Niektoré motívy spájajú všetky krajiny. Všetky krajiny ich majú rovnaké, líšia sa len označením štátu, alebo prekladom udalosti do národného jazyka. Pre zberateľov má tak emisia význam pri náleze nemeckej, rakúskej, francúzskej aj slovenskej mince. Každá je totiž iná.

Zberateľské 2 EUR mince

Bežné nelimitované mince môžu byť zaujímavé zmenami

Zberateľsky atraktívne sú aj klasické obehové nelimitované emisie. Napríklad v prípade Monaka majú staršie mince podobizeň HSH princa Rainiera III, kým minca od roku 2006 už nesie podobizeň jeho syna Princa Alberta. Belgicko má celkom tri rôzne mince. Staršie obsahujú hlavu Kráľa Alberta II, mince z roku 2008 nesú menšiu hlavu a vročenie pod ňou a kráľovskú symboliku, kým mince od roku 2014 obsahujú už Kráľa Filipa.

Príkladom je tiež Holandsko, kde pôvodné mince mali Kráľovnú beatrix. Neskôr ju vystriedala hlava Kráľa Williama-Alexandra. San Maríno je známe svojou radnicou, no novšie mince uuž nesú podobizeň Saint Marino, maľby GiovanihoBattistuUrbinelliho. Tri rôzne môžete nájsť aj v rámci Španielska, kde na prvej a druhej sérii je viac menej podobná podobizeň kráľa Juana Carlosa I deborbón y Borbón. Od roku 2015 je minca dizajnovo iná. Nesie hlavu Kráľa Felipeho VI a vročenie sa nachádza vedľa hlavy.

Zberateľské 2 EUR mince

Najzaujímavejší je ale Vatikán. Pápežské insígnie zdobia celkovo dva rôzne vizuály. Najstaršie mince nesú aj podobizeň Jána Pavla II, neskôr od roku 2013 nesú hlavu pápeža Benedikta XVI a od januára 2014 nesú hlavu pápeža Františka. Pre nízku emisiu, obmedzený predaj a dostupnosť len v drahých obchodoch a priamo na miestach vo Vatikáne ide o jedny z najžiadanejších a najvzácnejších mincí. Reálne totiž s nimi vo Vatikáne vlastne nikto neplatí a v Európe vám ich vydajú naozaj výnimočne. Pravdou je, že kým posledné dve ešte vo Vatikánskej banke kúpite, hodnota mince s Jánom Pavlom II. je už niekoľko stoviek eur. Vedieť v roku 2004 o hodnotách mincí viac, zrejme by sme šli na výlet do Ríma viacerí. Nemáme pravdu?

Sortiment pre zberateľov v obchodoch

Pre 2 € mince je v zberateľských obchodoch ponuka pomerne pestrá. V článku sme mierne inšpirovaní ponukou ehobby.sk – Internetový obchod zameraný na numizmatiku – mince, notafíliu – bankovky, filateliu – poštové známky, filokartiu pohľadnice a zberateľské potreby .

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu