Rozdiely a zmeny vo filmoch série Harry Potter oproti knihe

Harry Potter 5 ilustrovaná edícia

Harry Potter filmy aj knihy znamenajú veľa pre viacero generácií súčasne. Príbehy rástli spolu s Harrym, tak ako s čitateľmi. Podobne tomu bolo aj v prípade filmového spracovania s Danielom Radclifom. Fanúšikovia Harryho Pottera poznajú mnoho rozdielov, ktoré sa objavujú vo filmoch oproti knižnej predlohe. Každý správny fanúšik oboch spracovaní, knižného aj filmového, si všimol niečo iné, alebo ešte viac ako píšu niektoré magazíny.

Harry Potter 5 ilustrovaná edícia
Na ilustračnej grafike je ilustrovaná podoba knihy od autora Jima Kaya, viac info o knihe

Rozdiely a zmeny vo filme oproti knihe

Medzi knihami a filmami sa striktne dodržiavala presnosť v menách, zaklínadlách a názvoch. Jednotlivé krajiny si v knihách tieto názvy prekladali a podľa kníh zostali v daných krajinách rovnaké názvy aj vo filmoch. Sú však miesta, kde k zmenám došlo. Rozdiely sú často spôsobené potrebou filmu, výberu inej scény, môžu byť obmedzené efektami alebo technologickými možnosťami, alebo len postupnosťou deja a potrebou scény, dĺžky filmu a snahy dosiahnuť vizuálny zážitok. Musíme preto odpustiť tvorcom, ak sa dopúšťajú zmien, hoci posvätených samotnou autorkou predlohy J. K. Rowlingovou. Ktoré z týchto rozdielov sú známe a opakovane vyčítané filmom o Harrym Potterovi?

Zmeny v postavách

Ginny Weasleyová

V knihách je Ginny prezentovaná ako veľmi silná, sebavedomá a nezávislá postava, ktorá má zmysel pre humor a dokáže sa o seba postarať. V mnohých Harry Potter filmoch však jej charakter nebol dostatočne rozvinutý. Mnoho fanúšikov kníh sa cítilo sklamane, že filmová verzia z nej urobila oveľa pasívnejšiu postavu, ktorá nie je tak výrazná ako v knihách. Pri filmového diváka zostáva nepochopiteľné, že sa Harry Potter zamiluje do Ginny a nie Hermiony ak je s Ginny v minimálnom kontakte, nemá pri nebezpečných situáciách šancu cítiť ochranárske inštinkty a neprežíva s ňou žiadne emocionálne situácie. S Hermionou áno. Vo filme je jeho kontakt s Ginny až smiešne skromný, nefunguje žiadna chémia. Je toho príliš málo na to, že sa z toho rozvinie odrazu láska. Na tomto rozdiely filmári veľmi nepracovali. Možno to ani s týmito hercami, ktorí už boli od prvého ročníka školy vo svojich úlohách, nebolo možné. Nevieme.

Dobby a domácni škriatkovia

Dobby hrá dôležitú úlohu vo viacerých knihách, najmä v Harry Potter a Ohnivá čaša a Harry Potter a Fénixov rád. Vo filme však bola jeho prítomnosť výrazne obmedzená. V Ohnivej čaši napríklad jeho rolu prevzal Neville Longbottom, ktorý Harrymu dal gillyweed (rastlina, ktorá mu umožnila dýchať pod vodou). Toto rozčarovalo mnohých fanúšikov, ktorí si Dobbyho obľúbili už od Tajomnej komnaty.

Zmeny v deji

Ohnivá čaša

V štvrtom filme boli vynechané niektoré dôležité pasáže a zmenili sa aj niektoré detaily Tričarodejníckeho turnaja. Napríklad úloha v labyrinte na konci filmu je výrazne zjednodušená a menej desivá v porovnaní s knihou, kde boli rôzne magické bytosti a výzvy. Tento zjednodušený prístup sklamal niektorých fanúšikov, ktorí očakávali vernejšiu adaptáciu tejto napínavej pasáže.

Fénixov rád

V piatej knihe má Harry počas svojich školských rokov silnú emocionálnu a mentálnu väzbu so Siriusom Blackom, ktorá je vo filme značne redukovaná. Tiež chýba veľa dôležitých momentov, napríklad z knižného záveru, kde Sirius padá cez Závoj v záverečnej bitke na ministerstve, čo bolo vo filme spracované oveľa menej detailne a dramaticky.

Vynechané postavy a dejové línie

Peeves (Poltergeist)

Jedna z najdiskutovanejších vynechaných postáv v celej filmovej sérii je Peeves, školský poltergeist, ktorý robí problémy študentom aj profesorom počas celej série kníh. Peeves je v knihách výrazná postava, no vo filmoch vôbec nevystupuje. Jeho absencia sklamala mnohých fanúšikov, ktorí ho považovali za jeden z komických prvkov a dôležitý aspekt života na Rokforte. Ak porovnávame rozdiely, tento je naozaj výrazný. Pár duchov sa vo filmoch objavuje len raz a na pobavenie v prvom diely pri vítaní v priestoroch školy. Inak už duchov potrebné nebolo.

Domáci škriatkovia a SPEW

Hermionina kampaň za práva domácich škriatkov, známa ako SPEW (Society for the Promotion of Elfish Welfare), bola vo filmoch úplne vynechaná. Pre mnohých fanúšikov bola táto dejová línia dôležitou súčasťou jej charakteru a vynechanie jej vášne pre sociálnu spravodlivosť z filmu pôsobilo neúplne.

Romantické vzťahy

Romantické napätie a bozky

V knihách sú romantické vzťahy vybudované pozvoľne, no niektoré scény vo filmoch pôsobili trochu zrýchlene. Napríklad vzťah medzi Harrym a Ginny vo filmoch nebol rozvinutý do takej hĺbky ako v knihách, čo spôsobilo, že mnohí fanúšikovia pociťovali nedostatok chemie medzi postavami. Kniha im dáva viac priestoru na rozvinutie vzťahu, zatiaľ čo vo filme to pôsobí až príliš náhle.

Rozdiely v charakterizácii a atmosfére

Tonks a Lupin

V šiestom filme (Harry Potter a Polovičný princ) je vynechaná dôležitá dejová línia o vzťahu medzi Nymphadorou Tonks a Remusom Lupinom, ktorá bola v knihách pomerne výrazná a emotívna. Ich romantický vzťah a následná smrť v bitke o Rokfort sú vo filme veľmi rýchlo odignorované, čo mnohým čitateľom prišlo ako sklamanie, najmä preto, že ich príbeh mal hlboký dopad na celkovú atmosféru knihy. V tomto rozdiely je odlišnosť výrazná.

Finálny súboj medzi Harrym a Voldemortom

V knihe sa finálny súboj odohrá pred svedkami vo Veľkej sieni a Harry vysvetlí Voldemortovi, prečo je porazený. Tento súboj je viac o intelekte a magických princípoch než o fyzickej bitke. Vo filme je súboj zmenený na akčnú scénu, kde bojujú v prázdnom nádvorí, čo niektorí fanúšikovia považovali za odklon od filozofickej a emocionálnej podstaty záverečného boja.

Zmeny v názvoch a symbolike

Kapitoly a mená postáv

Niektoré scény, ako napríklad profesor Snape odhaľujúci svoju lásku k Lily Potterovej, sú vo filme zobrazené skrátene a niektoré dôležité názvy alebo dialógy sú prepracované. V knihe je Snapeov príbeh oveľa hlbší, pričom jeho odhalenie v kapitole “Najhlbšie tajomstvá” (The Prince’s Tale) vyvolalo silné emócie. Vo filme je tento moment rýchly, čo viedlo k tomu, že čitatelia stratili niektoré detaily o motiváciách postáv.

Zjednodušenie alebo vynechanie niektorých udalostí

Záverečné scény vo Fénixovom ráde

V knihe po boji na ministerstve kúziel nasleduje dlhá scéna, kde Dumbledore vysvetľuje Harrymu pravdu o proroctve, Voldemortovi a jeho osude. Vo filme je tento dialóg podstatne skrátený, čo vedie k tomu, že niektoré z najdôležitejších informácií pre pochopenie celkového príbehu sú odignorované.

Harry Potter 20 výročie séria 7 dielov v jednom

Vedeli ste? komplet kníh, ktorý na Slovensku získal obálky ilustrované Adriánom Machom je stále je v príprave svojej dotlače. Zaujímavé sú aj nové podoby kníh s oriezkou, ktorej prvý diel si môžete pozrieť tu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.