ZN.SK
smart technológie

Budúcnosť logistiky patrí inováciám a smart technológiám

Minulý rok skončil pre logistické firmy v zelených číslach. Už teraz je zrejmé, že budúcnosť tohto odvetvia je určite v inováciách. Prečo?

Minulý rok skončil pre logistické firmy v zelených číslach. Už teraz je zrejmé, že budúcnosť tohto odvetvia je určite v inováciách. Prečo? Aj preto, že na nikom nezávislé systémy s „umelou inteligencioudokážu znížiť až 30 % firemných nákladov, eliminovať chybovosť a tiež šetriť životné prostredie.

Nedostatok vodičov, vysoká inflácia, skokový rast cien palív a energií, ale taktiež problémy s kapacitami a s tým spojenými oneskoreniami prepravy – nielen tieto faktory v posledných rokoch ovplyvnili odvetvie logistiky. Týmto negatívnym vplyvom sa ale firmy dokázali ubrániť a rok 2022 pre mnohé z nich skončil v zelených číslach. Aká je prognóza na aktuálny rok 2023?

Investovať do technologických inovácií, ktoré sú v tomto odvetví už nutnosťou, očakáva sa pozitívny vývoj v budúcnosti. Toto sa pozitívne prejaví aj v prognóze stability, ktorá je zas príležitosťou pre investorov a investorov v tomto sektore. Spoločnosť, ktorá chce mať efektívnu prevádzku a držať sa na špičke trhu, potrebuje prvotriedne logistické systémy.

Práve tie zaistia:

  • plynulú prevádzku
  • optimalizujú výkon
  • dokážu znížiť náklady

Logistické procesy sa už dávno nespájajú iba s dopravou!

Logistické procesy sú dnes hojne využívané aj v ďalších segmentoch. Napríklad v priemysle, retaile, ale aj v obchodných centrách, v hoteloch či iných komerčných budovách. Viete aké technológie sú budúcnosťou logistiky? Správna odpoveď je jasná. Hlavne tie automatizované a digitalizované. Ušetria vám veľa času, energie aj peňazí.

TIP: Jedným z riešení pre zefektívnenie chodu spoločnosti je tzv. e-Reception – automatická recepcia. Aké sú jej výhody?

  • poskytuje komplexné služby od evidencie vstupov, ohlásenia kuriérnych služieb až po internú komunikáciu a iné administratívne úkony.
  • Tento systém nielen znižuje prevádzkové náklady, ale taktiež zrýchľuje postupy a nezaťažuje systém zbytočnými papierovými dokumentami.

Ďalšou užitočnou inováciou je vzdialený dohľad. V prípade, že je potrebné zaistiť dohľad nad bezpečnostnými a logistickými procesmi v jednotlivých objektoch, existuje softwarové riešenie umožňujúce mať aktuálny prehľad o celkovom pohybe osôb, vozidiel a majetku.

Spoločnosti v logistických oblastiach tiež ocenia efektívnu správu parkovísk – okrem monitoringu obsadenosti aj bez potreby hardwaru nad každým parkovacím státím a spoľahlivého zabezpečenia pred vandalmi, technológie ponúkajú aj automatizovaný vyvolávací systém pre čakajúcich vodičov, inteligentnú rampu, ktorá kontroluje priebeh nakládok aj výkladov a modulárne kalendáre plánujúce tieto procesy aj obstarávajúcu komunikáciu s dodávateľmi. Mimochodom, počuli ste už o prediktívnej údržbe objektu? Ocenia ju hlavne prevádzky, lebo pomáha predísť krízovým situáciám vďaka napojeniu záplavových, tepelných, vodo-čidiel či iných IoT technológií. Vzdialená správa systému s predstihom indikuje potenciálne poruchy či problémy a dáva možnosť ušetriť náklady za škody spôsobené prípadnou haváriou.

Video dohľady môžu efektívne pomôcť aj marketingu vo vašej firme!

V minulom roku bola predstavená taktiež nová éra video dohľadu v poddaní spoločnosti M2C, kde sa videozáznamy nemusia využívať len pri monitorovaní bezpečnosti, ale tiež môžu priniesť hodnotné informácie a dáta pre marketing. Na ich základe môže byť analyzované správanie zákazníka a optimalizovaný existujúci in-store marketing, a tým dosiahnuť vyšších predajov aj spokojnosti. Okrem už zmienených benefitov, logistické technológie majú veľmi flexibilnú štruktúru a dokážu byť prispôsobené konkrétnym požiadavkám.

TIP: Logistická digitalizácia umožňuje mať prehľad nielen o aktuálnej situácii bez ohľadu na to, kde sa zrovna nachádzate, ale taktiež o všetkých potrebných informáciách v záznamoch histórie alebo pravidelných reportoch a súhrnných analýzach, z ktorých sa dajú následne vytvoriť štatistiky a porovnávať priebežne výsledky. Na nikom nezávislé systémy s „umelou inteligenciou“ dokážu znížiť až 30 % firemných nákladov, eliminovať chybovosť a tiež šetriť životné prostredie.

Digitalizácia a automatizácia logistických procesov môže pomôcť s efektívnejším zvládaním zákazok, zrýchliť priebeh jednotlivých procesov a generovať väčší zisk. A to je gro, vďaka ktorému logistické spoločnosti zvládnu výzvy v nadchádzajúcich neistých časoch. Tieto technológie ponúka medzinárodná spoločnosť M2C, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti integrovaného facility managementu, vzdialeného dohľadu, automatizácie v kombinácii s modernými technológiami.

Počas 30 rokov svojho pôsobenia získala pozíciu lídra na trhu ponúkajúceho systémy pre technickú správu a údržbu nehnuteľností, fyzický dohľad nad budovami, recepciu, upratovanie, bezpečtnostné technológie a napojenie na CMS. V priebehu minulého roku sa rozrástla o technologickú odnož Innovis, ktorá sa zameriava okrem iného na zvýšenie povedomia o dostupných inováciách a najnovších technológiách v tomto odbore. Na konci roku 2022 bola slovenská pobočka M2C z viac než 160 krajín a 200 odvetví ocenená za svoje aktivity v oblasti ekológie a udržateľnosti medzinárodným prestížnym zlatým ocenením. Širšiu ponuku technológií a systémov nájdete na webe m2c.eu/sk

Zdroj obrázku: Gorodenkoff / Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu