ZN.SK
Švajčiarsko, Bern

Ako sa hovorí vo Švajčiarsku? Krajina má štyri úradné jazyky

Švajčiarsko je krajina, ktorá má azda z celej Európy ten najlepší imidž. Tvorí ho povedomie o kvalitných hodinároch, kozmetike, ľudovom liečiteľstve…

Švajčiarsko je krajina, ktorá má azda z celej Európy ten najlepší imidž. Tvorí ho povedomie o kvalitných hodinároch, kozmetike, ľudovom liečiteľstve, finančných službách ale medzi symbolmi nájdeme aj nádhernú horskú prírodu a zaujímavú históriu. Má viacero zaujímavostí. Medzi nimi aj to, že krajina nemá vyslovene švajčiarčinu, ktorou by sa celá krajina dorozumievala. V 19. storočí bolo uzákonené používanie štyroch úradných jazykov, aby sa tým vyhovelo veľmi pestrému národnostnému zloženiu krajiny. Jednotlivé majú dokonca poradie podľa toho, v ktorom kantóne ste. Primárny jazyk je ten, v ktorom sa komunikuje v ako prvom. Švajčiarsko je týmto rozdelením naozaj zvláštne. Mnohí ľudia tu totiž hovoria hneď niekoľkými jazykmi súčasne a aj preto sa stretávame, že názvy niektorých miest, kantónov, alebo dokonca aj podujatí existujú v niekoľkých rôznych jazykoch a tak sa aj môžu uvádzať.

Švajčiarsko, Bern

Nemčina

Najzásadnejší vplyv v krajine a historický vývoj postavilo nemčinu na stupienok najdôležitejšieho jazyka. Hovorí ním viac ako polovica krajiny. Úradným je jazykom hlavne na severe, na východe a v centrálnej časti Švajčiarska. Je to však najčastejšie švajčiarska nemčina, ktorá má tzv. alemánsky dialekt.

Francúzština

Francúzsky jazyk je primárny úradný jazyk na západe krajiny od severu Jura po Valais na juhu. Francúzsky hovorí približne 22% obyvateľstva. V kantóne Bern je druhým úradným jazykom.

Taliančina

Taliančina je tretím používaným jazykom v počte jej používateľov. Hovorí ňou približne 8,5% obyvateľov a ide najmä o kantón Ticino a úlohu sekundárneho úradného jazyka zastáva v kantóne Graubünden.

Rétorománčina alebo romanči

Menej sa v celej krajine stretávame s textami a slovom v jazyku romanči, rumanči, alebo romanč. Inak povedané rétorománčina je románsky jazyk historicky používaný vo Švajčiarsku, ktorý až v roku 1938 schválili ako národný jazyk, hoci už vtedy slabol jeho význam. Dodnes nebola stanovená jej písomná forma a má niekoľko nárečí, ako aj odlišností od iných regiónov v krajine. Najstaršie dielo v jazyku romanči, rukopis z Wurzburgu, pochádza z 10. storočia. Po II. svetovej vojne bolo vidieť stúpajúci záujem o tento jazyk, no blízkosť všetkých krajín a napredovanie vývoja a udalostí v Európe krajinu spájalo viac a viac s okolitými štátmi do spoločných vzťahov. Jazyk dnes používa približne 60 000 Švajčiarov. Podľa miestnych štatistík hovorí týmto jazykom 0,54% celkového obyvateľstva. Jeho prevahu možno nájsť v úplnom východe krajiny a severne od kantónu Ticino.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu