ZN.SK
Chudoba a hlad

Ľudské telo a extrémy: Ako dlho vydrží človek bez vody a jedla?

Ako dlho vlastne vydrží človek bez jedla alebo bez vody. S čím sa dokáže naše telo vysporiadať a čo je už naozaj príliš?

Ako dlho vlastne vydrží človek bez jedla alebo bez vody? Stroskotať na pustom ostrove, alebo zostať uväznený niekde v lese, v pivnici, či vo väzení nejakého šialenca. Nech už sa nad niečím podobným zamýšľate, alebo prežívate, istotne vás odpoveď zaujíma. S čím sa dokáže naše telo vysporiadať a čo je už naozaj príliš?

Chudoba a hlad, ako dlho vydrží?

Ako dlho dokáže vydržať človek bez vody?

Voda je nielen pre človeka veľmi dôležitou zložkou na prežitie. Existujú prípady, keď ľudia vydržali bez jedla až neuveriteľných 90 dní, ale bez vody dokáže človek vydržať iba zopár dní. Bez vody vydrží človek horko – ťažko 72 hodín (3 dni), potom hrozí, že upadne do mdlôb.

Človek, ktorý sa stratí v púšti oveľa rýchlejšie zomiera na dehydratáciu, ako na vyhladovanie.

Konečný nedostatok vody je dramatický:

  • 1% nedostatku vody v tele spôsobuje smäd
  • 5% nedostatku vody v tele zapríčiňuje teplotu
  • 10% nedostatku vody v tele prestávajú pracovať obličky, opúcha jazyk a svaly dostávajú kŕče. Človek nedokáže chodiť.
  • Pri strate viac ako 20% vody v tele prestávajú pracovať orgány, koža začína praskať a často môže nastať smrť.

Ako dlho vydrží človek bez jedla?

Ako dlho dokáže človek vydržať bez jedla, závisí od rôznych faktorov, napríklad aká je pôvodná telesná hmotnosť, vek, zdravotný stav a množstvo telesného tuku. Svaly spália viac kalórií ako tuk, takže chudší ľudia vydržia bez potravy kratšiu dobu ako obézni.

Človek potrebuje prijať denne 1500 – 2000 kalórií, aby telo dokázalo hodnotne fungovať. Keď človek neje viac ako 4 dni, telo si berie z uložených tukov, ktoré sú zdrojom energie. Sotva sa minú uložené tuky, telo si začne brať zo svalov. Ako prvé sú na rade svaly na rukách aj nohách, postupne pribúdajú aj iné dôležité svaly. Prestáva prúdiť krv. Nakoniec zlyháva aj najdôležitejší sval – srdce, nasleduje jeho zástava a potom smrť.

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu