Matúš Čák Trenčiansky na novej 0 eurovej zberateľskej suvenírovej bankovke bude patriť medzi vyhľadávané kúsky. Jedna z najznámejších historických osobností našich dejín sa spája najmä s trenčianskym hradom. Jeho podobizeň reálne nepoznáme, hoci skôr ide o predpoklad. Na dnešné pomery by sme ho nazývali multimilionárom, aj veľkou celebritou. V podstate je svojim významom prirodzenou súčasťou motívov a ďalšou z historických osobností, ktoré sa na 0 eurových suvenírových bankovkách objavujú. Keďže účelom týchto bankoviek je podporiť cestovný ruch, aj v prípade „pána Váhu a Tatier“ bude možné hovoriť, že si budeme musieť naplánovať cestu do konkrétneho múzea. Tentoraz bude na výber hneď niekoľko.
Trenčianske múzeum pre návštevníkov obohatí ponuku predajných suvenírov. Bankovka, ktorá bude mimoriadne lákavým kúskom pre zberateľov 0 eurových bankoviek, čaká len na uvoľnenie pandemických opatrení. Vychádza pri príležitosti pripomienky 700 rokov od úmrtia „Pána Váhu a Tatier“. Na predaj bankovky bude slúžiť niekoľko pracovísk Trenčianskeho múzea. Na oficiálnych stránkach slovenských suvenírových bankoviek sa celkovo spomínajú pracoviská Župný dom v Trenčíne, Katov dom, Karner sv. Michala, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, Kúria Ambrovec v Beckove a Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci. Predajná cena bude 3 eurá, celkový náklad je 10 000 kusov. Rozptýlenie bankoviek nepochybne prispeje k atraktivite jednotlivých miest. Záujem zberateľov sa tak nebude sústrediť na jediné miesto a záujem sa presunie aj na iné lokality.
Trenčianske múzeum samozrejme nie je jediným miestom, ktoré tento rok plánuje uvítať motív zberateľom atraktívneho suveníru. Tento rok sa z 0 eurových suvenírov môžeme tešiť aj na motívy hradu Somoška, Vlkolínec, či kamenný čadičový vodopád v Šiatorskej Bukovinke, neďaleko už spomenutého hradu Somoška. Kaštieľ Čereňany si pripomenie návštevu T.G.Masaryka a svoju bankovku bude mať aj Prešov a jeho katedrála Jána Krstiteľa. Len nedávno bola do predaja uvedená bankovka s vyobrazením Janka Matúšku. Tento rok si pripomíname 200 rokov od narodenia autora textu našej národnej hymny na nápev skladby Kopala studienku.
Matúš Čák Trenčiansky je vnímaný ako veľký osobnosť slovenských dejín. Hoci žil medzi rokmi cca 1260 až do roku 1321 a ako neporazený zomrel až na starobu, nahromadil veľké majetky, ale hlavne sa uzavrel na severnom Uhorsku, v časti, ktorá dnes tvorí západné a stredné Slovensko, respektíve jeho drvivú väčšinu. Situácia, kedy Čák svojou mocou a dravou diplomaciou dosiahol na dlhé roky izolovanosť od vplyvu uhorskej koruny, priniesla uvedomenie si národných myšlienok severného Uhorska. Viac šla do popredia slovenskosť, do úzadia uhorský vplyv. A to aj napriek tomu, že Matúš Čák pochádzal z uhorskej váženej rodiny a sám sa považoval za Uhra, nie Slováka. Už používanie erbu s trojvrším a dvojkrížom bolo počiatkom pre jasnejšie identifikovanie Horného Uhorska inak. No jeho panovanie prispelo aj rôznymi inými spôsobmi k vývoju dejín. Z pohľadu dejín tak priniesol o niekoľko storočí skôr akýsi základ pre uvedomenie si odlišnosti.
0 komentárov