ZN.SK
Matúš Čák Trenčiansky, 0 eurová bankovka

Trenčianske múzeum priláka na 0 eurovú bankovku s Matúšom Čákom

Trenčianske múzeum čaká na uvoľnenie pandemických opatrení. Zberatelia 0 eurových bankoviek totiž budú chcieť bankovku s Matúšom Čákom…

Matúš Čák Trenčiansky na novej 0 eurovej zberateľskej suvenírovej bankovke bude patriť medzi vyhľadávané kúsky. Jedna z najznámejších historických osobností našich dejín sa spája najmä s trenčianskym hradom. Jeho podobizeň reálne nepoznáme, hoci skôr ide o predpoklad. Na dnešné pomery by sme ho nazývali multimilionárom, aj veľkou celebritou. V podstate je svojim významom prirodzenou súčasťou motívov a ďalšou z historických osobností, ktoré sa na 0 eurových suvenírových bankovkách objavujú. Keďže účelom týchto bankoviek je podporiť cestovný ruch, aj v prípade „pána Váhu a Tatier“ bude možné hovoriť, že si budeme musieť naplánovať cestu do konkrétneho múzea. Tentoraz bude na výber hneď niekoľko.

Trenčiansky hrad

Suvenírová bankovka s Matúšom Čákom Trenčianskym

Trenčianske múzeum pre návštevníkov obohatí ponuku predajných suvenírov. Bankovka, ktorá bude mimoriadne lákavým kúskom pre zberateľov 0 eurových bankoviek, čaká len na uvoľnenie pandemických opatrení. Vychádza pri príležitosti pripomienky 700 rokov od úmrtia „Pána Váhu a Tatier“. Na predaj bankovky bude slúžiť niekoľko pracovísk Trenčianskeho múzea. Na oficiálnych stránkach slovenských suvenírových bankoviek sa celkovo spomínajú pracoviská Župný dom v Trenčíne, Katov dom, Karner sv. Michala, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, Kúria Ambrovec v Beckove a Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci. Predajná cena bude 3 eurá, celkový náklad je 10 000 kusov. Rozptýlenie bankoviek nepochybne prispeje k atraktivite jednotlivých miest. Záujem zberateľov sa tak nebude sústrediť na jediné miesto a záujem sa presunie aj na iné lokality.

Matúš Čák Trenčiansky, 0 eurová bankovka

Trenčianske múzeum samozrejme nie je jediným miestom, ktoré tento rok plánuje uvítať motív zberateľom atraktívneho suveníru. Tento rok sa z 0 eurových suvenírov môžeme tešiť aj na motívy hradu Somoška, Vlkolínec, či kamenný čadičový vodopád v Šiatorskej Bukovinke, neďaleko už spomenutého hradu Somoška. Kaštieľ Čereňany si pripomenie návštevu T.G.Masaryka a svoju bankovku bude mať aj Prešov a jeho katedrála Jána Krstiteľa.  Len nedávno bola do predaja uvedená bankovka s vyobrazením Janka Matúšku. Tento rok si pripomíname 200 rokov od narodenia autora textu našej národnej hymny na nápev skladby Kopala studienku.

Význam osobnosti Matúša Čáka Trenčianskeho z pohľadu dneška

Matúš Čák Trenčiansky je vnímaný ako veľký osobnosť slovenských dejín. Hoci žil medzi rokmi cca 1260 až do roku 1321 a ako neporazený zomrel až na starobu, nahromadil veľké majetky, ale hlavne sa uzavrel na severnom Uhorsku, v časti, ktorá dnes tvorí západné a stredné Slovensko, respektíve jeho drvivú väčšinu. Situácia, kedy Čák svojou mocou a dravou diplomaciou dosiahol na dlhé roky izolovanosť od vplyvu uhorskej koruny, priniesla uvedomenie si národných myšlienok severného Uhorska. Viac šla do popredia slovenskosť, do úzadia uhorský vplyv. A to aj napriek tomu, že Matúš Čák pochádzal z uhorskej váženej rodiny a sám sa považoval za Uhra, nie Slováka. Už používanie erbu s trojvrším a dvojkrížom bolo počiatkom pre jasnejšie identifikovanie Horného Uhorska inak. No jeho panovanie prispelo aj rôznymi inými spôsobmi k vývoju dejín. Z pohľadu dejín tak priniesol o niekoľko storočí skôr akýsi základ pre uvedomenie si odlišnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu