ZN.SK
piesok suveníry arenofil cestovanie na plážové miesta

Kto je to Arenofil? Zberateľ a nadšenec piesku a púštnej geológie

Arenofil je nadšenec piesku, jeho štruktúry, farebnosti, hrubosti, alebo zberateľ vzoriek. je to taký nadšenec púštnej a plážovej geológie.

Arenofil nie je žiadnou nadávkou. Ani nejde o hanlivé označenie niekoho s podivnými chuťami. Arenofil je totiž nadšenec prírody, ktorý sa kochá zbierkou rôznych pieskov z ciest. Miluje pohľad na zbierku, piesok, jeho rôznorodosť a venuje sa mu viac, ako bežný človek, ktorý len vníma jeho existenciu. Normálnym arenofilom je aj nejeden Slovák, ktorý si z ciest prináša do fľaštičky piesok a vystavuje si ho v nádobkách ako suvenír. Odbornejší arenofil takýto piesok len nevystavuje, ale aj otvára, skúma, prehľadáva pomocou lupy, či mikroskopu. Hľadá v ňom zaujímavosti, vie niečo o geológií, zložení hornín a svoj koníček zdieľa pokojne s ďalšími podobnými nadšencami prírody.

piesok suveníry arenofil cestovanie na plážové miesta

Arenofil cestovateľ riskuje

Cestovateľ arenofil má počas svojich ciest pomerne veľký problém. Mnohé krajiny, takmer všetky exotické, prímorské, letecky prístupné, zaviedli, alebo zavádzajú obmedzenia vývozu prírodného dedičstva. Ak je zakázané vyvážať mušle, ulity, živé organizmy, rastliny, týkať sa to môže aj priamo skál, kamienkov a piesku. Karibik, blízka arabská Exotika aj africké krajiny vrátane Európskej únie majú takéto obmedzenia zavedené. Za vývoz štrku, piesku a mušlí sú  vysoké pokuty a hrozí pobyt vo väzení. Arenofil, ktorý zbiera vzorky pieskových pláží, tak pomerne dosť riskuje. Je preto vhodné sa informovať o obmedzeniach vopred, alebo počas pobytu. Nález takýchto materiálov na skeneroch predstavuje riziko.

Nadšenec arenofílie vyššieho levelu

Na svete máme aj arenofilov, ktorí nie sú typickí pre Slovensko. Sú to ľudia, ktorí skúmajú piesok, jeho vlastnosti a využívajú ho v odbornejšej sfére. Sú ním fascinovaní dokonca do takej miery, že v ňom pestujú rastliny, skúmajú priamo rastlinu a piesok, jeho vlastnosti a skúšajú ďalšie variácie piesku a jeho zloženia. Ide o úzky profil nadšenca arenofílie, ktorý zámerne nevyužíva klasáickú hlinu, dáva šancu podceňovanému piesku a svetu, odbornej verejnosti, aj sebe dokazuje, že ovláda umenie pestovania a údržby života aj v takomto prostredí. Arenofil takéhoto levelu je pritom inšpiráciou a zdorjom informácií pre všetkých, ktorí uvažujú, alebo sa priamo zaoberajú využitím piesku v púštnych krajinách a na nehostinných miestach.

Sahara

Tento typ arenofila je fascinovaný púšťami, životom a jeho prebúdzaním napríklad v období dažďov. Na svoje si tak prichádza napríklad aj v roku 2024 v jarnom období v Údolí smrti v USA. Raz za zhruba desaťročie sa tam objavia zrážky, ktoré dovolia zdanlivo mŕtvej krajine na istý čas rozkvitnúť a zazelenať sa. Ukryté suché semená a korene rastlín hlboko v zemi sa vtedy prejavia a pre arenofilov, botanikov a vedcov ďalších odborov je takáto udalosť ako zatmenie slnka pre astronómov, zberateľský veľtrh pre numizmatika a filatelistu, či nadšenca Ufo pristátie lietajúceho taniera. Len s väčšou pravdepodobnosťou.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu