ZN.SK
Kindle čítačka

Kde si môžete stiahnuť e-knihy do čítačky a mobilu zadarmo?

Čoraz viac sú dnes populárne elektronické knihy, ktoré si dokážeme prečítať viaceré v jedinom malom zariadení. E-knihy si môžete aj hravo stiahnuť, no nie vždy môžu byť legálne.

Aktualizovaný článok: Čoraz viac sú dnes populárne elektronické knihy, ktoré si dokážeme prečítať viaceré v jedinom malom zariadení. Povedzme na dovolenku si tak môžeme zobrať len mobil s čítačkou Wooky alebo Kindle ako bezplatnou aplikáciou a máme z mobilu čítačku e-kníh. V júni sa roztrhlo vrece so záujemcami o niektoré e-knihy a dokonca aj v júli a auguste je možné badať činnosť niektorých špekulantov a pirátov na webe, ktorí sa pokúšajú zarobiť, alebo len získať spoločenskú prestíž tým, že ponúknu e-knihu zadarmo komukoľvek, čo si ju zažiada.

E-knihy čítanie a Kindle čítačka

Poskytovatelia e-kníh, ktoré sú inak predávané v oficiálnych obchodoch, si to neradi priznávajú. Najmä ak existuje mylné povedomie, že neporušujú žiaden zákon a ak sa bojuje proti pirátom, tak sa bojuje len proti nahrávaniu filmov v kinách na kamery, či verejné predávanie napálených DVD. V skutočnosti ktokoľvek, čo šíri elektronické knihy neautorizovaným spôsobom sa dopúšťa protizákonnej činnosti. Do čítačiek si potom knihy sťahujú cez dátový kábel, alebo pomocou emailu. Čítať sa dajú na mobile, alebo pomocou čítačiek elektronických kníh.

Miesta, kde sú legálne e-knihy zadarmo

Na internete je viacero miest, kde si môžete stiahnuť e-knihy, čiže elektronické knihy naozaj zadarmo a ešte k tomu legálne, bez rizík vírusov a rizík porušenia zákonov. Pripravil isme pre vás zoznam takýchto miest a niekoľko inšpirácií:

  • Obchod RajKnih.sk má sekciu venovanú len knihám za 0 EUR. Stiahnuť si tak môžete viacero slovenský aj českých kníh bezplatne. Viac na adrese: https://www.rajknih.sk
  • Bezplatné knihy, motivačná literatúra, knihy o zdraví a drobné diela sa nachádzajú aj na stránkach: http://www.1000knih.sk
  • Rôzne e-booky, dokumenty, náučná literatúra, literárna klasika aj diela menej známych slovenských autorov sú na stránkach: https://eknizky.sk
  • Projekt Gutenberg.org poskytuje tisíce kníh bezplatne. Obsahuje 54 000 kníh z celého sveta, aj niekoľko slovenských a českých. Umožňuje stiahnutie v rôznych formátoch. Stiahnuť si môžete EPUB súbory kníh, prípadne Kindle s obrázkami, alebo Kindle bez obrázkov, ak ich kniha obsahuje. Viac na: http://www.gutenberg.org/
  • Okolo 200 kníh v slovenskom jazyku bezplatne získate aj na stránkach: http://greenie.elist.sk/

Akcie a zlacnené knihy

Pozrieť si môžete aj predajcov ekníh a ich aktuálne zľavy. Kniha, ktorá vás môže osloviť tak nemusí byť zadarmo, no aspoň vo výhodnej cene. Cenovo výhodný je iBUX.sk, ktorý je po novom zlúčený s BUX.sk.Uvedený odkaz vedie na stránku so všetkými žánrami, takže sa dá ľahko prechádzať medzi nimi. Do jednej objednávky si môže dať zákazník neobmedzene veľa ekníh a zároveň aj klasické knihy. Pri objednávke aj klasických kníh je dobré skontrolovať adresu pre zaslanie. Úhrada je možná len platobnou kartou a sťahovanie je možné v priebehu pár sekúnd, max minút.

A také můžete najít aplikaci s informacemi o lécích a cenách za Viagru https://zveza-kds.si/content/viagra-generico.

Ako nákupné miesto môže s bezplatnými ukážkami EPUBov na stiahnutie je napríklad Martinus.sk a sekcia E-KNIHY. Ukážky má zadarmo. Stačí ísť podľa dvojkrokového návodu nižšie. Na BUX.SK sú ukážky celkom dole pod popisom knihy (pod anotáciou).

Eknihy zadarmo ukážky návod

Prípadne si môžete pozrieť ponuku vyslovene napríklad len Audiokníh. Tam však ukážka nie je k dispozícii:

 

Elektronické knihy nie sú vždy zadarmo

Na internete je rozšírený zvyk hľadať aj celkom nové knihy v elektronickej podobe. Na portáloch ako je Sdilej, Uloz.to, Hellshare a mnoho iných nie je dnes problém získať akúkoľvek knihu v českom jazyku, pretože miera pirátov v Českej republike je vyššia ako na Slovensku. Zároveň české knihy postačujú aj slovenským čitateľom, kým naopak je to už so zrozumiteľnosťou horšie. Slovenský čitateľ je od malička vystavený češtine na výrobkoch, v televízií, distribuujú sa filmy len v češtine, prípadne počítačové hry a niektorá odborná literatúra vychádza naozaj len v českom jazyku bez slovenskej mutácie.

Wooky čítačka kníh

Na filehostingoch je možné nájsť občas aj slovenské knihy, avšak nie každý pirát, ktorý knihu na server umiestni si uvedomuje, prečo mu jeho nahraté súbory miznú. Miznú, pretože sa dopustil protizákonnej činnosti a nahratím jedinej knihy na internet bez toho, aby vlastnil práva na jej šírenie, v skutočnosti porušil autorský zákon, niekoľko obchodných zákonov a zároveň spôsobil škodu, ktorej vyčíslenie môže postupovať cez rôzne nástroje. Vychádzajúc z počtu návštevníkov, z odhadov, z reálnych počtov stiahnutí s prirátaním pravdepodobnosti ďalšieho šírenia tými, čo si súbor stiahli…

Ďalším fenoménom sú falošné stránky lákajúce na bezplatné stiahnutie kníh vo formáte .MOBI, .EPUB, .PDF alebo v iných formátoch konkrétnej e-knihy bezplatne, no len čo sa na stránky dostanete, presmerujú vás na Martinus, kde si pochopiteľne zaplatíte celú sumu bez zliav, keďže bezplatne vám knihu nechcel autor lapajúcich stránok nikdy poskytnúť. Len získať províziu za váš nákup, ak vás predsa len niečo presvedčí si knihu radšej kúpiť. Cenovo výhodne pritom vychádzajú na stáliciach ako RajKnih.sk, či iBux.sk.

Ponuka čítačiek:

Vydavateľstvá si svoje knihy strážia, pretože musia

Možno pohľad samotného piráta hovorí o „nenažranosti vydavateľstiev“ a nespravodlivosti, čo sú zväčša tvrdenia absurdné, aj keď medzi mládežou je s nimi nesúhlas nie vždy prijateľný a pochopiteľný. Slovenské vydavateľstvá si svoje knihy chrániť musia. Sú totiž zástupcami práv zahraničných autorov aj zahraničných vydavateľstiev na našom území. Ako ich zástupcovia musia chrániť svoje práva distribučné a autorské, aj ich hlavné práva autorské. Nemôžu akceptovať a z pochopiteľných dôvodov ani nechcú akceptovať osamelých jazdcov, ktorí sa rozhodnú zavesiť na internet pre všetkých zadarmo to, čo je inak vytvárané za poplatok. Autori, ktorí knihy píšu, žijú neraz len z každej predanej knihy a kým Stephen King si môže za svoje knihy kúpiť vilu a nové auto, bežný slovenský autor má mesačne po pípnutí SMS len pár desiatok eur na účte, ak vôbec.

Vydavateľstvá knihy zavesené na internete musia mazať. Zároveň sa na niektorých opakovaných páchateľov podávajú trestné oznámenia, pretože konanie niektorých jednotlivcov vytvára reálne škody, ktoré je dokonca možné vyčísliť. Každý, kto vešia na internet e-knihy, ktoré sú inak chránené licenciami a autorským zákonom, zanecháva dátovú stopu. Tá je následne pre políciu kľúčová, ak došlo k škodovej udalosti a poškodeniu nejakej knihy jej neautorizovanou distribúciou.

Slovensko je ešte v plienkach… vo všetkom

Až na pár jednotlivcov, ktorí pociťujú silnú túžbu „pomáhať spoločnosti“  náročným skenovaním každej jednej strany v obľúbenej knihe, aby ju mohli s prestížou zavesiť verejne na stiahnutie niekde na sociálnej sieti, nemá Slovensko také problémy, aké sú v zahraničí. V anglickom jazyku sa knihy šíria oveľa viac. Sofistikované pirátske siete umožňujú stiahnuť v podstate dnes už akúkoľvek knihu a to pomerne rýchlo. Na malom Slovensku však únik elektronickej knihy môže vážne poškodiť predaj a následne aj záujem vôbec podporovať konverziu kníh z tlačenej podoby do elektronickej takej, aby ju mohli čítačky prečítať. Získať e-knihy sa pritom dajú v rôznych akciách, blogeri píšuci o knihách môžu vydavateľstvá požiadať o bezplatné knihy, za čo im pripravia recenzie a majú tak možnosť prečítať si aj absolútne novinky. To, že kúpa niektorých kníh, umožní vzniknúť ďalšej knihe, si už uvedomuje len skutočný milovník kníh, ktorý príbeh hltá, no vníma aj pozadie jeho vzniku.

Neprehliadnite:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu