ZN.SK
klimatizácia a žena

Bývanie: Čo zvážiť pred kúpou klimatizácie?

Letné horúčavy vedia dať poriadne zabrať. Ak hľadáte úľavu od pálivého slnka, klimatizácia je skvelým riešením. Pri jej kúpe je dôležité zvážiť viacero faktorov, aby ste si vybrali ten správny typ a veľkosť pre vaše potreby.

klimatizácia a ženaZdroj: freepik.com

Veľkosť miestnosti je kľúčová.

Prvým krokom je presné zmeranie miestnosti, ktorú chcete vychladiť. Na základe jej veľkosti sa zvolí vhodný výkon klimatizácie. Väčšie miestnosti potrebujú výkonnejšie modely, aby dokázali efektívne schladiť celý priestor, pri menšej môžete vďaka nižšiemu výkonu ušetriť.

Najbežnejšie typy klimatizácií sú:

  1. Okenné klimatizácie. Sú lacné a jednoduché na inštaláciu, vhodné aj pre menšie miestnosti. Nepotrebujú na fungovanie žiadne potrubie. Jedna časť klimatizácie je nasmerovaná do miestnosti a druhá do vonkajšieho priestoru. Inštalujú sa do vopred zavedených rámov alebo otvorov.
  2. Split systémy. Jeden z najpoužívanejších systémov vôbec. Skladajú sa z dvoch jednotiek – vonkajšej a vnútornej. Teplý vzduch sa nasáva do vnútornej jednotky, v ktorej chladivo preberá teplo zo vzduchu a prudko sa vyparuje, čím ochladzuje vzduch. Split systémy sú tichšie a efektívnejšie ako okenné klimatizácie a vhodné aj pre väčšie priestory.

Patria tu aj populárne nástenné klimatizácie, ktoré, ako už napovedá názov, sa montujú na stenu v klimatizovanej miestnosti. Vnútorná jednotka obsahuje všetky komponenty potrebné na chladenie (v niektorých modeloch aj vykurovanie) vzduchu, ako sú výparník, ventilátor a filtre. Vonkajšia jednotka s kompresorom a kondenzátorom sa umiestňuje mimo budovy.

  1. Centrálne klimatizácie. Ideálne riešenie pre domy a väčšie priestory, keďže ponúkajú chladenie celého objektu. Na rozdiel od lokálnych klimatizácií, ktoré chladia len jednu miestnosť, centrálna klimatizácia distribuuje chladný vzduch do celého objektu pomocou systému potrubí a ventilátorov.

Je najnáročnejšia na inštaláciu a s najvyššou počiatočnou investíciou. Oplatí sa však do kancelárskych priestorov, pretože energeticky efektívne schladí veľký priestor. V prípade potreby môže fungovať aj v režime vykurovania.

klimatizácia a žena

Zdroj: freepik.com

Sledujte tieto parametre

  1. Hlučnosť. Myslite na teplé noci, kedy budete chcieť mať klimatizáciu zapnutú a na dni, kedy si budete pri nej chcieť v tichu oddýchnuť. Pre pokojný spánok a komfort si overte nielen to, či je klimatizácia výkonná, ale aj to, aká je hlučná.
  2. Funkcie. Moderné klimatizácie už viac neslúžia len na chladenie vzduchu. Môžu ho zároveň aj filtrovať alebo ionizovať.Odstraňujú tým z ovzdušia prach, peľ, baktérie a vírusy, čím zlepšujú kvalitu vzduchu a vytvárajú pre vás zdravšie prostredie. Na výber sú tiež funkcie ako Wi-Fi ovládanie, ovládanie gestami alebo senzory pohybu.
  3. Cena. Cena klimatizácie sa líši v závislosti od typu, výkonu, značky a funkcií. Stanovte si rozpočet a porovnajte ponuky rôznych predajcov. Premyslite si, ktorá ponuka je pre vás výhodná aj dlhodobo. Aký servis ponúka predajca a či je inštalácia zahrnutá v cene.
  4. Spotreba energie. Nezabudnite na energetickú úsporu. Je to dôležitý faktor pre prevádzkové náklady. Vyberajte si klimatizácie s vysokou energetickou triedou A alebo A+. Ušetríte zároveň prírodu a účet za elektrinu.
  5. Inštalácia. Pre inštaláciu split a centrálnych klimatizácií je nutné využiť služby odborného technika. Okenné klimatizácie môžete teoreticky nainštalovať aj sami, no už len vybrať správne umiestnenie, aby bola klimatizácia efektívna, je náročné. Preto sa aj v tomto prípade radšej obráťte na odborníkov.

(BAS)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu