Trenčiansky hrad a jeho zaujímavosti, historické aj faktické

Trenčiansky hrad a jeho zaujímavosti, historické aj faktické

Trenčiansky hrad je jedným z míľnikov na západnej D1. Na svojom mieste nebol postavený náhodou. Ak si každý môže všimnúť, stojí na vápencovom brale s mimoriadne výhodnou polohou, z ktorej je viditeľnosť do rozsiahleho okolia. V minulosti práve tadiaľto viedli významné obchodné cesty medzi Stredomorím a Pobaltím. Čiastočne tadiaľto viedla aj časť Jantárovej cesty.

Trenčiansky hrad

Na jeho mieste stál hrad už v období Veľkej Moravy, no dnešný hrad začal vznikať až v 11 storočí. Opäť mal kontrolnú úlohu, veď povodie Váhu bolo nutné kontrolovať aj pre miestne riečne brody, umožňujúce prejsť z brehu na breh. Zozbierali sme niekoľko zaujímavostí, ktoré sa spájajú s Trenčianskym hradom. Niektoré z nich ste možno nevedeli, iné si pamätajú len tí skôr narodení.

Historické zaujímavosti o Trenčianskom hrade:

  • Koncom 13. storočia sa jeho história spája s palatínom Matúšom Čákom, práve Trenčín mu dal meno, vďaka ktorého ho poznáme už ako Matúša Čáka Trenčianskeho. Hrad významne rozšíril, napríklad aj o palác aj o vežu známu ako „Matúšovu“.
  • Žigmund Luxemburský (1368 – 1437), jeden z neskorších majiteľov hradu, ho venoval svojej manželke Barbore a dal jej v ňom postaviť nový palác
  • Hrad v roku 1790 vyhorel. Požiar sa presunul z budov v meste pod hradom aj priamo na hrad.
  • Celé roky stavba chátrala, bola miestom rabovania a výletov miestnych. V roku 1912 sa stavba zakonzervovala a postavili sa strechy, aby sa zabránilo ešte výraznejšiemu zničeniu stavby. V polovici minulého storočia sa socialistická vláda, hoci mala rôzny vzťah k pamiatkam, pustila do postupnej záchrany a obnovy hradu. Rekonštrukcie pokračujú dodnes.
  • Dominantná Matúšova veža je obklopená palácmi Matúšov, Barborin, Ľudovítov a kaplnkou. Za socializmu mala Matúšova veža veľmi zlý technický stav múrov a ihlanová strecha bola postavená priamo na veži bez balkóna, takzvanej ochodze vyčnievajúcej tak, ako dnes.
  • Za socializmu bola na streche hradnej veže pripevnená veľká komunistická hviezda. Páčila sa však možno len komunistom a nadšencom vtedajšej vládnej moci.

Trenčiansky hrad

  • Hladomorňa bola v minulosti vyhliadková veža, no využívali ju aj ako väzenie. Práve z toho ťaží súčasná expozícia mučiacich nástrojov.
  • Na hradnej skale sa nachádza rímsky nápis. Zanechali ho tu rímske légie, ktoré vyslovene a nezameniteľne nazývajú miesto ako Laugaricio. Z tohto dávneho názvu ťaží aj miestne nákupné centrum v meste. Rímsky nápis vidieť z 1. poschodia hotela Elisabeth, v minulosti známy pod menom Hotel Tatra.
  • Za Národnú kultúrnu pamiatku je objekt vyhlásený od 1961 roku.

TOP zaujímavosti

  • Fortifikačná sústava a jednotlivé budovy hradu s baštami a vežami tvoria z Trenčianskeho hradu jednu z troch najsilnejších pevností na Slovensku, no zároveň patrí aj medzi najsilnejšie a najrozsiahlejšie hrady Európy. Významovo sú na tom podobne Spišský hradDevínsky hrad. Oba mali rovnaký význam v rámci obchodných trás.
  • S Trenčianskym hradom sa viaže najznámejšia povesť o mladom Turkovi Omarovi, ktorý z lásky ku krásnej Fatime vykopal studňu v pevnej skale na hradnom námestí. Mala byť vykúpením jeho milej z väzenia hradného pána Štefana Zápoľského. Povesť hovorí, že mu to trvalo tri roky, než podal prvú čašu vody pánovi z jeho novej studne a mohol si odviesť Fatimu z hradu preč. V skutočnosti bola studňa vyhĺbená Katzianerovimi vojakmi niekedy približne od roku 1557 do 1570. Nie je celkom isté, či ju nehĺbili aj zajatci a väzni.
  • Rímsky nápis na hradnej skale pochádza z roku 179. Je významným písomným dôkazom prítomnosti rímskych légií v strednej Európe. Znenie nápisu je v preklade „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. Légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. Pomocnej légie.“
  • Poslednou šľachtičnou a majiteľkou hradu bola Ifigénia De Castris D´Harcourt. Významnou osobnosťou bola pre jej obchodné vlastnosti a podnikateľské záujmy. Finančne podporovala výstavbu verejnoprospešných budov, či kostolov. Dala postaviť kúpele v Trenčianskych Tepliciach, vlastnila kaštieľ a pozemky v Novej Dubnici a Trenčiansky hrad. V roku 1905 ho ako ruinu venovala mestu.
  • Pred ňou bol vlastníkom hradu Šimon Sina (1810-1876). Barón získal hrad ako dedičstvo už v roku 1835. Pôsobil ako grécky konzul v Rakúsku, bohatý bankár gréckeho pôvodu bo povýšený do šľachtického stavu, nepochybne za svoje služby a pomoc Rakúskej vláde aj vzťahy s Rakúsko-uhorskom ako takým.

Trenčiansky hrad a aktuálne zaujímavosti

  • Nachádza sa v nadmorskej výške 280 m.n.m
  • Trenčiansky hrad je miestom konania historických podujatí, festivalov a taktiež sa v ňom môžu konať svadby či spoločenské udalosti.
  • Priestory hradu tvoria jedno z najdôležitejších múzeí celého Trenčianskeho kraja. Hrad ako múzeum otvorené celoročne, prezentuje spôsob bývania a života šľachty z jednotlivých období histórie hradu, no najmä je výstavou dobových zbraní, brnení, pušiek aj sečných zbraní.
Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.