Ako napísať nemecké znaky na klávesnici a ostré S, čiže ß - Zaujímavé novinky ZN.SK

Ako napísať nemecké znaky na klávesnici a ostré S, čiže ß

Do Nemecka, či Rakúska to vôbec nemáme ďaleko. Ak náhodou viete plynule nemecky, máte oproti väčšine angličtinárov podstatnú výhodu. Písať v nemčine znamená, že zrejme v nemčine aj komunikujete. Lenže bežne Slovák v počítači nemá nemeckú klávesnicu a občas pre tých pár písmeniek nechcete (alebo neviete) inštalovať novú jazykovú klávesnicu. Potom pomôže týchto pár klávesových skratiek, ktorými dokážete napísať na klávesnici znaky, ktoré sme si už väčšinou spomenuli v článku kompletných znakov tu.

Nemecké ostré ß na klávesnici napíšeme takto:

Ostré ß môžeme napísať niekoľkými spôsobmi. Azda ten najrýchlejší a najjednoduchší bude ten s tlačidlom ALT na pravo od medzerníka. Niektoré klávesnice ho uvádzajú ako ALT GR a tlačidlo druhé od písmena L. V základe je nutné stlačiť tlačidlo, ktoré v slovenskej klávesnici štandardne píše znak §.

Pravý ALT + § = ß

Ako napísať nemecké ostré S – ß cez ALT
Písmeno ß ostrého S zvládnete napísať aj pomocou klávesovej skratky:
ALT + 0223 = ß

Ďalšie znaky nemeckej abecedy:
ä = ALT + 0228
Ä = ALT + 0196
ü = ALT + 0252
Ü = ALT + 0220
ö = ALT + 0246
Ö = ALT + 0214

4.8/5 - (26 votes)

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.