ZN.SK
klávesnica počítača

Ako napísať nemecké znaky na klávesnici a ostré S, čiže ß

Bežne Slovák v počítači nemá nemeckú klávesnicu. Ako napíšeme časté nemecké znaky alebo ostré S? Dá sa to dvoma spôsobmi.

Do Nemecka, či Rakúska to vôbec nemáme ďaleko. Ak náhodou viete plynule nemecky, máte oproti väčšine angličtinárov podstatnú výhodu. Písať v nemčine znamená, že zrejme v nemčine aj komunikujete. Lenže bežne Slovák v počítači nemá nemeckú klávesnicu a občas pre tých pár písmeniek nechcete (alebo neviete) inštalovať novú jazykovú klávesnicu. Potom pomôže týchto pár klávesových skratiek, ktorými dokážete napísať na klávesnici znaky, ktoré sme si už väčšinou spomenuli v článku kompletných znakov tu.

Nemecké ostré ß na klávesnici napíšeme takto:

Ostré ß môžeme napísať niekoľkými spôsobmi. Azda ten najrýchlejší a najjednoduchší bude ten s tlačidlom ALT na pravo od medzerníka. Niektoré klávesnice ho uvádzajú ako ALT GR a tlačidlo druhé od písmena L. V základe je nutné stlačiť tlačidlo, ktoré v slovenskej klávesnici štandardne píše znak §.

Pravý ALT + § = ß

Ako napísať nemecké ostré S – ß cez ALT
Písmeno ß ostrého S zvládnete napísať aj pomocou klávesovej skratky:
ALT + 0223 = ß

Ďalšie znaky nemeckej abecedy:
ä = ALT + 0228
Ä = ALT + 0196
ü = ALT + 0252
Ü = ALT + 0220
ö = ALT + 0246
Ö = ALT + 0214

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu