ZN.SK
iveta kniha MIchaly Ries

Seriál Iveta v knižnej verzii s originálnym príbehom od Michaly Ries

TV JOJ priniesla na televízne obrazovky veľmi obľúbený, no občas i kritikou omieľaný seriál s názvom Iveta. Neskôr skrsol nápad napísať…

Zľavy na wellness pobyty

TV JOJ priniesla na televízne obrazovky veľmi obľúbený, no občas i kritikou omieľaný seriál s názvom Iveta. Neskôr skrsol nápad napísať podľa seriálu rovnomennú knihu. A tak Ivetin príbeh uzrel svetlo sveta aj v knižnej podobe a teší sa obľube čitateľov. Oslovenie obľúbenej slovenskej autorky Michaly Ries bolo pravdepodobne dobrou voľbou, keďže sa kniha predáva vo vysokých číslach.

iveta kniha MIchaly Ries

Kto je Iveta

Iveta je typ protagonistky, ktorú si čitateľ zamiluje, a to, nepochybne, od prvej strany. Jej život je veľká emocionálna jazda, všade, kam príde, zanechá za sebou „vietor“. Vo vnútri je citlivá, ľudská, veľmi dôverčivá a nápomocná každému okolo, na čom sa však neraz popáli. Navonok je však „neriadenou strelou“, temperamentnou, vzbŕklou, divokou, no, bohužiaľ, často aj naivnou. Nepochybne, Iveta má v sebe oheň, ktorý iste rozdúcha aj u každého čitateľa, ktorý po knihe siahne. Sympatické čitateľom bude aj jej odhodlanie a sila nevzdať sa ísť si za svojím snom aj napriek prekážkam a napriek tomu, že vlastne nik v ňu neverí.

Odhodlanie

Iveta zmaturuje v rodnom Trebišove a jej myšlienky kolíšu v otázke, čo ďalej. V jej doterajšom živote nebolo nič výnimočné, ba dokonca život popri matke je pre ňu len veľkým fiaskom. Aj keď jasné,  že v kútiku duše ju má veľmi rada a záleží jej na nej. Ako tínedžerke sa jej to však nepripúšťa veľmi ľahko. Keď dostane do rúk vizitku od istého Ivana, ktorý jej ponúka modeling, najprv to zavrhne, ale keď si uvedomí, že chce odísť a začať novú etapu, neváha a impulzívne odchádza do Bratislavy. Tam za pár dní prejde mnohými peripetiami: naivne naletí na zmluvu modelky a dostáva sa do bordelu, neskôr sa stáva naozajstnou modelkou a dokonca sa dostane aj do nominácie Miss. Tieto okamihy so sebou prinášajú mnoho nástrah, pádov, zákerností, no Ivetino odhodlanie je silnejšie a vždy vyhráva. Pomedzi to sa dozvedá tajomstvá o svojom otcovi a bratovi, ako i otvára dvere svojej skutočnej láske.

Humor plný citov

Kniha Iveta je zábavná, čitateľ sa pri nej veľa nasmeje. Protagonistkin čierny humor a sarkazmus, ako i „východniarska nátura“ oživia každú kapitolu.

Na druhej strane, za týmto humorom, ako i za celým Ivetiným životom, sa skrýva mnoho náročného, ťažkého i ťaživého. Neľahký osud dievčaťa, ktoré žije len s prehnane katolícky založenou matkou, s ktorou si navyše vôbec nerozumie, otázky týkajúce sa otca, ktorý odišiel, ale sama nevie prečo… Zistenie v 18tke, že má aj brata a ona ho vôbec nepozná… Snaha vzoprieť sa matke a doterajšiemu životu a „únik z hniezda“, pri ktorom sa popáli hneď na začiatku, keď naivne naletí nesprávnym ľuďom. Odvrátená strana modelingu a úskalia, ktorými si musí prejsť, aby sa prebojovala. Ona sa však vynájde a zo situácie vždy vyťaží predsa len niečo pozitívne.  Vie si udržať svoj vnútorný balans, nadhľad a povznesenie nad všetkým umocňuje jej originálny humor, ktorý v prevedení dialektu dodáva knihe naozaj originálny šmrnc.

Oddychová literatúra

Iveta sa určite dá zaradiť k oddychovej literatúre. Kniha nie je náročná a je napísaná veľmi pútavo a „čítavo“, číta sa rýchlo a plynulo. Príbeh iste vyhovie širokej vrstve čitateľov a tí si Ivetu obľúbia aj ako knižnú hrdinku, ktorú „vytvorila“ Miška Ries.

Mnohé okamihy z Ivetinho života prekvapia, zabolia, rozosmejú. Ale taká je Iveta, raz veselá, raz naštvaná, raz je život gombička a onedlho je mrak nad celým svetom… Ale presne takú si ju čitatelia obľúbia a bude pre nich „tým pravým orechovým“.

Informácia o knihe Iveta:

  • Autor: Michala Ries
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 368
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788022024587
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk
Mohlo by zaujímať tiež:


Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu