ZN.SK
klávesnica počítača

Ako napísať české písmená Ě ě Ů ů Ř ř na klávesnici?

Ako napíšeme české písmená Ě ě Ů ů Ř ř najrýchlejšie? Nevadí, že máte slovenskú klávesnicu. Pre mnohých je prekvapivé, že to zvládne aj ona.

České písmená môžu znamenať problém. Hoci sa to na prvý pohľad zdá celkom jednoduché, v súvislosti s písaním znakov, ktoré nemáme bežne na slovenskej klávesnici, sa stretávame s hľadaním českých. Návštevníci u nás hľadajú pomoc pri písaní českých znakov, aj keď ich napísanie nám umožňuje bez „ALT“ kombinácií tlačidiel aj naša bežná klávesnica. Ako napíšeme české písmená najrýchlejšie?

České písmená Ř alebo ř

R s mäkčeňom napíšete pomocou klasického mäkčeňa a písmena R. R s mäkčeňom sa v slovenčine nenachádza. Jediný dôvod, kedy sa so znakom stretávame je, keď sa Řehoř presťahuje na Slovensko a vezme si Slovenku. Priezvisko Řezníček si dokonca niektorí zmenili na Rezníček.

V prípade písania znaku pomocou ALT tlačidla je to kombinácia:

Veľké Ř = Alt+0344 alebo malé ř = Alt+0345

České písmená Ů alebo ů

U s krúžkom, alebo ako sa ľudovo hovorí aj s kolieskom, sa píše komplikovanejšie. Pred stlačením písmena U je nutné siahnuť po SHIFT (držať), stlačiť tlačidlo na úplnom okraji pod ESC (tlačidlo s vlnovkou vytvára aj znamienko °) a po stlačení pustite SHIFT. Krúžok je skrytý kým nestlačíte U. Výsledkom je Ů.

V prípade písania znaku pomocou ALT tlačidla je to kombinácia:

Veľké Ů = Alt+0366 alebo malé ů = Alt+0366

České písmená Ě alebo ě

E s mäkčeňom sa opäť píše jednoducho pomocou mäkčeňaE. Pre zhruba štvrtinu používateľov klávesnice je to pomerne veľkým prekvapením, že je možné použiť mäkčeň aj na znaky, ktoré bežne v slovenčine nemáme.

V prípade písania znaku pomocou ALT tlačidla je to kombinácia:

Veľké Ě = Alt+0282 alebo malé ě = Alt+0283

české písmená na klávesnici?

Priebežne sme v rôznych článkov doteraz priniesli niekoľko pomocníkov k tomu, ako napísať konkrétne znaky. Každý z článkov nám následne priniesol poznatky o tom, čo ďalšie hľadáte a potrebujete. Tak vznikol aj tento článok o českých znakoch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu