ZN.SK
Vystrašená hrozby podvodníci internet

Muž v Čechách chcel zdedené milióny, podvodníkom poslal 300 tisíc

Muž v Čechách zaplatil podvodníkovi, falošného právnikovi až 300 000 kč za prevod údajného dedičstva zo sociálnej siete…

V Českej republike zaznamenali prípad, akých máme aj na Slovensku pomerne veľa, hoci v malých sumách. Muž z Blanenského regiónu dostal na sociálnej sieti správu o tom, že po strýkovi v zahraničí zdedil niekoľko miliónov dolárov. Aby sa mohol o dedičstvo uchádzať, bol nútený komunikovať s právnym zástupcom, ktorý sa mal postarať o celý prevod dedičstva. Tak ako je pri podobných podvodoch zvykom, údajný právny zástupca, starajúci sa o prevod dedičstva k dedičovi, po vyžiadaní osobných údajov začína „proces prevodu“ ktorý zahŕňa podpisy dokumentov a správne poplatky. Tieto poplatky nie sú naraz, ale sú súčasťou premysleného systému postupného nárastu úhrad údajne na účet jedného a potom iného úradu, za účelom overenia podpisu a pod. Postupne takto muž z Českej republiky zaplatil až 300 000 Kč.

Obeť platí, pretože verí, alebo sa bojí

Nátlak, ktorý podvodníci vyvolávajú totiž spôsobí, že obeť nevie, koľko ešte zaplatí a pri vyhrážkach, že sa proces nedá zastaviť, inak bude nasledovať pokuta, platia ďalej. Proces prevodu dedičstva sa však nekonal. Dedič majetku zo zahraničia tak postupne zaplatil príliš vysokú sumu, než sa mu prestal údajný právnik ozývať.

Taktika týchto podvodníkov je rovnaká, ako v mnohých prípadoch aj na Slovensku. Cez sociálne siete, spam, alebo email je oslovená obeť. Často neadresne a nekonkrétne. V dôvere, že by mohlo ísť o pravdivú informáciu, sú vylákané osobné údaje. Následne sú vytvorené zmluvy o nárokovaní alebo falošné potvrdenia o pozitívnom nároku na dedičstvo. Začne sa proces, v ktorom je vyžiadaný malý poplatok za „kolok“ či iný správny poplatok. Ten obeť zaplatí. Následne prichádzajú ďalšie požiadavky. „Množstvo slovenských prípadov končí práve pri prvých platbách, keďže Slováci často spozornejú a trvá dlhšie, než niečo takéto uhradia. Aspoň z našej skúsenosti. Spozornejú pri prvých platbách, keď je škoda tak okolo 120 eur, prípadne 500 eur. Najvyššie, čo sme v týchto prípadoch zaznamenali, boli platby okolo 3000 EUR,“ potvrdzuje Šalmon, šéfredaktor portálu HOAX.SK.

Chceme žiť lepší život a vrháme sa do príležitostí

Oslovená obeť takéto platby uhrádza predovšetkým pre dva hlavné dôvody. Naozaj verí, že sa na neho usmialo šťastie a že dnes je on tým, čo bude môcť hovoriť o mimoriadnom šťastí. Rôzne príbehy na internete hovoria neuveriteľné veci. Influenceri hovoria o prípadoch ťažko uveriteľných situácií, o úspechu, príležitostiach, o tom ako sa ich chopiť a podobne. Vytvárajú pocit, že žijeme príliš obyčajný život, ak nemáme to, čo vidieť na videách. Túžime zažiť niečo neuveriteľné, veľké šťastie, zázrak. Aj toto je jeden z prípadov, ktoré si všímame čoraz viac. Trochu s tým súvisí deprimujúci pocit z obyčajného života a nedokonalosti, ak na internete vidíme všetko krásne, vydarené, talenty, ktorým sa darí hádzať kôš na prvýkrát a luxus, ktorý si vedia iní dopriať,“ dodáva Šalmon postreh.

Na druhej strane potvrdzuje, že aj hrozba straty dovtedy zaplatených poplatkov a ešte zásadnejšia hrozba akejsi pokuty z jednostranného zastavenia celého procesu núti ľudí platiť ďalej. Podľa Šalmona, práve tento vyvolaný strach z pokuty a vydieranie je v mnohých prípadoch fáza, v ktorej človek overuje informácie, meno právnika, postupy a prichádza k nám na hoax.sk sa pýtať na možnosti. Reálne však nejde o právnika, žiaden proces a ani reálne firmy. Vydieranie z postihu tak nemá žiadne následky. Nikto obeť reálne nepostihne. Ale rovnako tak ani podvodník nenesie následky svojich činov. Polícia tieto prípady nedokáže riešiť pre množstvo nástrojov krytia a anonymizácie. Najmä páchateľ je v zahraničí, prípadne ide o podvodnícku sieť viacerých miest.

O prípade písali Novinky.cz

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu