Každý zamestnanec má nárok na dovolenku. To, koľko dovolenky zamestnanec v bežnom pracovnom pomere má čerpať stanovuje zákon, no počet dní dovolenky môže zvýšiť zamestnávateľ. Napríklad v prípade odmeňovacieho systému, benefitov, či zriadenie voľného narodeninového dňa. Ale ako sú na tom učitelia? Dosť zle, priam príšerne.
Učitelia majú 8 týždňov voľna, ale…
Povolanie učiteľa vôbec nie je ľahké povolanie. Jednou nohou je stále v base, prichádza do konfliktov s rodičmi a aj s arogantnými rodičmi, ktorí nemajú v skutočnosti ani poňatia, čo je výchova detí. Povolanie je jedno z najstresujúcejších. V súčasnosti sú deti neuveriteľne drzé, no nemožno ich hádzať do jedného vreca rovnako, ako tvrdiť, že ani učitelia nie sú bez chyby. Učiteľov však vníma spoločnosť nesprávne ako ľudí s priveľmi veľa voľným časom. V skutočnosti im povolanie nezávidíme a ak predpokladáme, že majú dva mesiace prázdnin, nie je to tak. Povolanie učiteľa má nárok na 8 týždňov dovolenky, avšak k čerpaniu dochádza aj počas roka, kedy jednoducho za učiteľa „suplujú“ kolegovia. Mať tak o dva týždne viac ako bežný zamestnanec, nie je to veľká výhoda.
Len málo učiteľov má reálne celé prázdniny voľné. Skôr drvivá menšina tých, ktorí nie sú pre fungovanie školy kľúčoví, alebo nemajú svoje triednictvo. Bežný učiteľ dochádza do školy ešte v prvý júlový týždeň, aby finalizoval školský rok. Rovnako posledný augustový týždeň, alebo až posledné dva týždne v auguste sa učiteľský zbor stretáva, aby pripravil učebné plány, osnovy, zoznamy žiakov, triedy a mnoho iného. Menšie školy v menších obciach a mestách môžu prípravu tried spájať s brigádou s rodičmi. V auguste sa tiež konajú „opraváky“, čo je obdobie zväčša už plného pracovného nasadenia učiteľov.
Práca v škole nekončí prácou v škole
Učiteľská práca nekončí ani po skončení poslednej hodiny. Určitý čas trávi v zborovni, domov si berie písomky, testy, slohy a venuje im tak niekedy podstatný čas svojho inak voľného dňa. Niet sa teda čomu diviť, keď nie je o túto profesiu taký záujem. Voľný čas zaniká aj v prípade príprav testov, tém a učebných látok pre výklad.
Dovolenka nie len tak hocikedy
Učiteľ nedostane za bežných okolností dovolenku počas školského roka. Aj suplovanie je len v krajných prípadoch. Plánovanie dovoleniek je upravované v dovolenkovom pláne, ktoré sa plánuje v rámci celého zboru aj s riaditeľom. Učitelia na niektorých školách vôbec nedostanú voľno, napríklad ak potrebujú vybaviť úradné záležitosti. Svoju dovolenku si tak musia naplánovať na rôzne prázdniny, letné, zimné, či veľkonočné. Problém, ktorý sa týka plánovania dovoleniek je spojený aj s ponukou. Letná dovolenka sa ho týka len v júli a auguste, čo je absolútny vrchol sezóny a najdrahšie zájazdy.