ZN.SK
Kaďa a Liptovský Ján

Liptovský Ján a prírodný minerálny bazén Kaďa

Liptovský Ján, obec pod Nízkymi Tatrami, sa pýši 13 minerálnymi prameňmi s termálnou vodou. Návštevníkov láka aj prírodný bazénik známy ako Kaďa.

Liptovský Ján je moja osobne najobľúbenejšia obec v oblasti Tatier aj napriek tomu, že ide o Nízke Tatry. Výnimočná pre svoju históriu, architektúru a miestnych zručných majstrov, je aj pre iné dôvody. Tým prvým je neďaleká Stanišovská jaskyňa, ktorá ako jedna z mála z vás nezderie kožu pre pár fotografii do rodinného albumu, či blog. Ďalej to môže byť miestne lyžiarske stredisko a určite tiež minerálne pramene s rôznym zložením a účinkami. Jedným z turistických lákadiel, ktoré je prístupné všetkým, no tiež sa očakáva aj patričné správanie sa, je miestna Kaďa. Prírodný bazén, ktorý upravil človek vytvorením miest na sedenie, doplnením šatni a úpravou okolia.

Kaďa a Liptovský Ján

Kaďa a Jankov prameň
Lákavé miesto s priaznivými zdravotnými účinkami sem láka ľudí počas celého roka. Horšie je to s vychádzaním v zimných mesiacoch, kde je všade navôkol sneh, no vy sa kúpete v príjemnej vyvierajúcej a bublajúcej vode vo veľkom, alebo menšom teplejšom bazéniku. Ceduľa, od ktorej by ste čakali zloženie a názov miestnej termálnej minerálnej vody vám povie len toľko, že prvé zmienky o miestnych liečivých prameňov pochádzajú z roku 1549 od mineralóga Juraja Wernera a o využívaní prameňov Rudolf v miestnom termálnom kúpalisku v hoteli Máj a o prameni Teplica. Žiaľ ceduľka nie je ani konkrétna a v tejto podobe ju mohli postaviť aj pred začiatok obce.

Liptovský ján a Jankov prameň

Miestami možno nevzhľadná voda však dopraje nevšedný zážitok. Ak už sem prichádzate z ďaleka, tak si na cestu naberte vodu od miestneho chlapčeka Janka. Nie celú cisternu. Miestnych ľudí s káričkou a fľašami spoznáte podľa toho, že vás radi pustia s tou vašou jedinou fľašou k prameňu a vedia sa pozdraviť. Ak vás vidí a čerpá sebecky ďalej svojich pätnásť fliaš, s najväčšou pravdepodobnosťou miestny nie je.

foto © ako všetok obsah u nás.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu