ZN.SK
ulož.to končí a spolu s ním aj iné

Uloz.to a podobné služby končia so zdieľaním súborov. Čo piráti?

Už niekoľko dní je známe, že Uloz.to, ako najznámejšia česká služba poskytujúca sťahovanie ilegálnych hier, software, filmov, hudby a ďalších

Zľavy na wellness pobyty

Už niekoľko dní je známe, že Uloz.to, ako najznámejšia česká služba poskytujúca sťahovanie ilegálnych hier, software, filmov, hudby a ďalších súborov bez výrazných obmedzení, končí. Končí v podobe, v akej si vybudovala meno. Bez záujmu o ochranu súborov, o ktorých mala veľmi dobrú vedomosť, posledné roky sprístupňovala možnosť vyhľadávania v súboroch. V dávnejšej minulosti tomu tak bolo priamo prostredníctvom vlastného vyhľadávača, neskôr cez akoby externé vyhľadávače pracujúce stále s dátami a databázou uloz.to.

ulož.to končí a spolu s ním aj iné

S vedomým toho, čo umiestňujú ľudia na server Uloz.to, služba fungovala celé roky. Za všetok čas vývoja pritom neurobila opatrenia voči opakovanému nahrávaniu rovnakých súborov s rovnakými názvami a príponami. Svojich práv sa tak ťažko domáhali mnohí autori, tvorcovia, filmové spoločnosti a to po celé roky bez automatizovaných možností, či priameho označenia problémového súboru. EÚ však zavádza opatrenia pre ochranu trhu a bezpečnosti online prostredia. Od 1. decembra  2023 končí možnosť prehľadávať súbory, ktoré ste nenahrali a sťahovať ich. Od decembra si jednotlivé súbory môžu pozrieť len tí, ktorí ich nahrali. Pokračovať tak bude ako cloudové úložisko. Vydýchnu si pritom mnohí spisovatelia, ktorí stratili chuť písať a tvoriť po mnohých krádežiach a stovkách stiahnutí ich kníh bez zaplatenia.

Piráti smútia

S pocitom krivdy, so vsugerovaným hodnotením distribútorov, autorov a vydavateľov ako nenažraných obchodníkov a pocitom falošného ospravedlnenia, že dochádza k sťahovaniu „voľne šíriteľného obsahu“ (pričom tento pojem je v tejto podobe neexistujúci, iba ak historickým dielom pirátskej scény) boli tieto miesta populárne. Využívali ich ľudia najmä v časoch pred nástupom streamovacích služieb. Populárne sú dodnes. Tí, ktorí nemali problém zaplatiť kredit 8 EUR na sťahovanie, ale mali problém rovnakú sumu vložiť do predplatného Netflixu a pod. sa ozývajú aj na sociálnych sieťach. V skupinách venovaných filmu, hudbe, software a podobne. Tajné skupiny, v ktorých sa horlivo vymieňali eknihy a obchodovalo sa s nimi zúria predovšetkým preto, že práve uloz.to bol výrazný zdroj takýchto kníh.

Aj na tých stránkach a skupinách, v ktorých prevládalo po celé roky postovanie odkazov na priame stiahnutie produktov, ktoré stoja stovky eur. Cez Uloz.to zadarmo. Lenže neraz s rizikom vírusu, alebo nenápadného spiaceho trójskeho koňa.

Na ulož.to a podobných službách sa spolu s pirátskymi súbormi ukončí zdieľanie aj:

  • Osobných údajov, zmlúv, faktúr, prenájmových zmlúv
  • Skeny rôznych dokladov, preukazov, pasov, rodných čísiel
  • Citlivých dát, súkromných fotografií, osláv, spálňových záberov a pod.
  • Porna a ďalšej problematiky, ktorej sa v značnej miere venuje kniha (Ne)bezpečný internet
  • Ďalších dát, ktoré sú hojne zastúpené medzi všetkým, čo nikdy nemalo byť sprístupnené verejnosti. Pretože logika pri „dobre myslenom úložisku“ predsa vyhľadávanie v súboroch nesprístupní nikdy. Bez ohľadu na zákony.

Autori, vydavatelia a distribútori… tí sa skôr radujú

Pohľad autorov, distribútorov a predajcov bude diametrálne odlišný. Už dnes oslavujú predovšetkým tí spisovatelia, ktorých knihy vo formáte epub, mobi a pdf sa objavovali bez kontroly na úložiskách. V niektorých prípadoch zapôsobili tak, že autorka už viac ďalšiu tvorbu nepíše. Autorka s 400 predanými knihami mohla jediným nahratým súborom prísť o mnoho čitateľov a prepad v stovkách mohol značne poškodiť predaj jej knihy. Pri cenách, ktoré stoja editori, grafici, zalomenie a ďalšie úpravy na knihách sú autori s vlastnými úsporami často v mínuse. Pirátstvo ich značne poškodzovalo a neraz to boli priamo čitatelia, čo bez ostychu ponúkali elektronické knihy ďalej „na výmenu“, alebo komukoľvek. V záujme získať v rámci komunity prestíž, lajky, srdiečka, či akýkoľvek iný spoločenský nefinančný benefit.

Novinky potešia aj filmové spoločnosti, ktoré zvádzali mimoriadne náročný boj s úložiskami. Niektoré filmy sa totiž objavujú vo väčšom počte. Najmä novinky s dabingom sú pravidelne nahrávané a vo veľkom sťahované. Filmovým spoločnostiam tak uchádza zisk. Ich marketingové plánovanie, predaj DVD, BD, značne upadá. Rovnako tak predaj hudby, software a hier vo veľkom ovplyvňuje dostupnosť týchto produktov bez platenia. Boli časy, keď herne na Slovensku vo veľkom využívali akékoľvek „napálené hry“ a tvorili na nich značný zisk na prevádzku.

Koniec podobným miestam

Európska legislatíva sprísňuje ochranu trhu a teda tým pádom diel, šírenie a sprístupňovanie ilegálneho obsahu (filmy, hudba, software a ďalšie chránené diela prostredníctvom sprístupňovania) a tomu sa musia prispôsobiť aj služby skrz internet. Česká republika so Slovenskom holdujú už celé roky ilegálnemu sťahovaniu od čias Rapidshare.de v pomiléniových rokoch, a Megaupload približne v rovnakom čase. Len nedávno pritom ukončilo svoje pôsobenie HellSpy, ktoré malo tiež vysoké postavenie medzi sťahovačmi hudby, filmov a iných súborov na úložiskách. Nekončí pritom len ULOZ.TO, ale rovnaké opatrenia by sa mali týkať aj ostatných služieb v Európskej únii, medzi inými aj populárneho FastShare.

Je pritom otázkou času, kedy sa ilegálna pirátska scéna presunie na ruské úložiská, ázijské alternatívy a iné miesta poskytujúce aspoň anglické rozhranie. Warez fóra, ktoré s veľkou obľubou už viac ako dve desaťročia uvádzajú vo svojich podmienkach medzi prvými vetami prázdne vyhradenie sa zodpovednosti „Súbory nie sú u nás, žiaden zákon sme neporušili“ budú fungovať zrejme naďalej bez postihov.

O téme si môžete prečítať aj na: novinky.cz

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu