ZN.SK
euro mince

Odkedy máme na Slovensku EURO a na čo sme si museli zvykať

EURO mena, ako jednotná peňažná mena, je oficiálnou menou dosiaľ v 19 krajinách Európskej únie v rámci eurozóny. Taktiež sa ním platí v šiestich krajinách mimo Európskej únie.

EURO mena, ako jednotná peňažná mena, je oficiálnou menou dosiaľ v 19 krajinách Európskej únie v rámci eurozóny. Taktiež sa ním platí v šiestich krajinách mimo Európskej únie. V medzinárodnom obchode a menovom systéme je druhou najvýznamnejšou svetovou menou pod americkom dolári. Samotné euro má svoju históriu kratšiu, ako ju má Európska únia a myšlienky na jej zriadenie. Zavedenie eura v prvých krajinách začalo 1. januára 1999.

euro mince

€ sa vtedy zaviedlo v Rakúsku (nahradilo šiling), Belgicku (nahradilo frank), Nemecku (marku), Španielsku (pesetu), Fínsku (fínsku marku), Francúzsku (francúzsky frank), Írsku (libru), Taliansku (líru), Luxembursku (luxemburský frank), Holandsku (holandský gulden) a Portugalsku (nahradilo portugalské escudo).

Slovensko má euro od 1. januára 2009

Slovenská koruna v roku 2005 vstúila do tzv. pásma ERM II v rámci procesov schvaľovania zavedenia eura. V tom čase bol na čele financií ministrom Ivan Mikloš. Spoločne s guvernérom Národnej banky, Ivanom Šramkom, sa tak postarali o privedenie Slovenska k euromene. Pre Slovenskú ekonomiku prinieslo výhody aj nevýhody zavedenie eura, na ktoré sa bežní ľudia pripravovali celý rok 2008, kým finančný a obchodný trh už skôr. Stanovený bol aj výmenný kurz 30,126 SK za 1 € s ktorým sme počítali v momente prelomu rokov 2008 – 2009 ako s kurzom definitívnym. Zafixovaný kurz koruny voči euru bol dňa 28. novembra 2006 a definitívne spresnený dňa 8. júla 2008. Odvtedy bolo jasné, v akom pomere sa budú meniť výšky hypoték, platov, cien, úhrad, dlhov a všetkého, čo vyžadovalo prevod korún na euro.

Euro mince, eurocoins numizmatika

Ešte počas roka 2009, presnejšie do 16. januára sme míňali koruny, ale dostávali sme eurá. Dvojité cenovky vyzerali po zavedení eura komplikovanejšie. Ľudia sa obávali zdražovania a hoci obchodníci tvrdili, že k zdražovaniu nedôjde, opak bol pravdou. Ľahšie sa posúvali ceny nahor, ak sa dvojciferné zmenili na jednociferné. Zaujímavosťou boli štartovacie balíčky so všetkými euromincami v konkrétnej hodnote. Tie sme si mohli zakúpiť v bankách, alebo na poštách.

Slováci si odrazu zvykali, alebo museli zvykať na:

  • Viac mincí v peňaženke, keďže kedysi stačilo mať sto korunáčku na menší nákup a následne ju nahradili tri ťažšie mince s pár ľahšími centovými mincami.
  • V bundách sme ešte aj po rokoch nachádzali slovenské bankovky. Mnoho Slovákov si nechávalo rezervu v slovenských korunách. Niekoľkí, ktorí prišli s väčšou hotovosťou museli vždy vyvolať rozruch a podozrenie. Pre niektoré pochybné skupiny muselo zavedenie eura znamenať problém. Po roku, či na výnimky aj neskôr, ich stále vymieňala Národná banka. Dnes skôr majú hodnotu pre zberateľov.
  • Určité problémy nás čakali pri platobných príkazoch a pravidelných platbách. Tam sa o nových výškach splátok hypoték, či pôžičiek, mal zákazník a platca dozvedieť z listov a upozornení inštitúcií a poskytovateľov úverov. Nie všetci ale platcov upozornili, ak platby zaokrúhľovali. Tu teda vznikali určité problémy, kedy nesediacich pár centov prijímatelia platieb nesprávne párovali, či posudzovali neodkomunikovaný, alebo odignorovaný nedostatok ako problém.

Menšie výplaty, menšie cenovky… ale iba „na oko“.

  • Ak mal niekto výplatu 20 000 SK, odrazu dostával už len 664 €. Napriek tomu, že ide o rovnaký plat, už psychologicky niečo také komplikovalo pocit o tom, či je to dobré, alebo zlé.
  • Pomaly nás pripravili o krásne bubáky, bankovky, ktoré vytvoril akademický maliar Bubák. Veď preto sa aj volali „bubáky“. Zachovávali podobizne našich národných osobností. Nenahradili sme ich žiadnymi nemeckými či francúzskymi mostmi. Na eurobankovkách sú zobrazené len architektonické štýly. Ani jedna z pamiatok neexistuje.
  • Prijatím eura sme sa stali veľmi rýchlo atraktívnejší aj pre ázijských turistov, ktorí odrazu viac pomýšľali nad návštevou Bratislavy, ak mali namierené pôvodne len do Viedne. Postupne sa stalo Slovensko atraktívnejšie pre medzinárodný trh. Aj pre zahraničie bolo oveľa prehľadnejšie fungovať v rovnakej mene, ako v cudzej “miestnej“ slovenskej, ktorú má prakticky pod „kontrolou“ daná krajina.
  • Euro prinieslo postupné zdražovanie, keďže ceny sa neraz zaokrúhľovali.
  • Od zavedenia si ťažko zvykáme na najmenšie mince 1, 2, prípadne aj 5 centovky. Ich výroba a udržiavanie je drahšia, ako ich hodnota.
  • Zavedenie eura prinieslo príležitosti pre zberateľov. Jednak v rámci SK pôvodných mincí a bankoviek, ale aj v rámci euro mincí, 2 € mincí, sérií a napríklad aj našich slovenských motívov.

Ľudovít Štúr 2 EURovka

  • Veľmi ťažko si na zmenu meny zvykali dôchodcovia, ale aj mnoho mladších Slovákov. Ešte aj v roku 2019, desať rokov od zavedenia eura jednoducho mnohí prepočítavame. 10 eur je zhruba 300 SKK. Ešte stále máme mnohí lepšiu predstavu v slovenských korunách, ako v eure. Samozrejme. Bicykel za 359 EUR ešte nevyzerá tak zle, no bicykel za 10 799 SKK už vyzerá celkom slušne drahý.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu