ZN.SK
Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Chrám Sv. Štefana vo Viedni a skrytá symbolika čísiel 3 a 4

Domkirche St. Stephan, alebo tiež Stephansdom, je najznámejšia stavba Viedne a zároveň jej najväčšia katedrála nachádzajúca sa v srdci historického centra…

Domkirche St. Stephan, Dóm Sv. Štefana, alebo tiež Stephansdom, je najznámejšia stavba Viedne a zároveň jej najväčšia katedrála nachádzajúca sa v srdci historického centra. Hoci pôvodná stavba pochádza už z 12. storočia, pre rozsiahle prestavby je dnes už málo rozpoznateľné, ktoré prvky patria do tohto obdobia.

Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Medzi rokmi 1304 až 1340 vznikla rozsiahla časť gotickej podoby a v roku 1359 sa začala neskorogotická prestavba, pri ktorej bola časť stavby rozobratá a celá stredová časť kostola získala širšie rozmery vrátane gotických veží. Gotická veža s výškou 68,3 metra bola dostavaná neskôr v renesančnom štýle po roku 1556. Barokové oltáre, ktoré obohatili stavbu v priebehu 17. a 18. storočia, patria medzi skvosty interiéru tohto chrámu. Jedna z malieb na oltári zachytáva ukameňovanie patróna tohto kostola. Sv. Štefana.

Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Symbolika čísiel

Zaujímavé je, že všetky rozmery dómu sú založené na číslach 3 a 4. Pôvodne. Rôzne nepresnosti počas stavby spôsobili, že dnešné merania vyvracajú pôvodné plány, no v skutočnosti boli všetky základné mierky udržiavané pri mierke stôp. Aj počet schodov na vyhliadkovú terasu 343, prípadne zábradlie kazateľnice sa skladá z trojlístkov a štvorlístkov. Taktiež aj na oknách možno nájsť symboliku týchto čísiel. Niektoré sú rozdelené na tri, iné na štyri časti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu