Chrám Sv. Štefana vo Viedni a skrytá symbolika čísiel 3 a 4 - Zaujímavé novinky ZN.SK

Chrám Sv. Štefana vo Viedni a skrytá symbolika čísiel 3 a 4

Domkirche St. Stephan, Dóm Sv. Štefana, alebo tiež Stephansdom, je najznámejšia stavba Viedne a zároveň jej najväčšia katedrála nachádzajúca sa v srdci historického centra. Hoci pôvodná stavba pochádza už z 12. storočia, pre rozsiahle prestavby je dnes už málo rozpoznateľné, ktoré prvky patria do tohto obdobia.

Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Medzi rokmi 1304 až 1340 vznikla rozsiahla časť gotickej podoby a v roku 1359 sa začala neskorogotická prestavba, pri ktorej bola časť stavby rozobratá a celá stredová časť kostola získala širšie rozmery vrátane gotických veží. Gotická veža s výškou 68,3 metra bola dostavaná neskôr v renesančnom štýle po roku 1556. Barokové oltáre, ktoré obohatili stavbu v priebehu 17. a 18. storočia, patria medzi skvosty interiéru tohto chrámu. Jedna z malieb na oltári zachytáva ukameňovanie patróna tohto kostola. Sv. Štefana.

Chrám sv. Štefana, Stephensdom

Symbolika čísiel

Zaujímavé je, že všetky rozmery dómu sú založené na číslach 3 a 4. Pôvodne. Rôzne nepresnosti počas stavby spôsobili, že dnešné merania vyvracajú pôvodné plány, no v skutočnosti boli všetky základné mierky udržiavané pri mierke stôp. Aj počet schodov na vyhliadkovú terasu 343, prípadne zábradlie kazateľnice sa skladá z trojlístkov a štvorlístkov. Taktiež aj na oknách možno nájsť symboliku týchto čísiel. Niektoré sú rozdelené na tri, iné na štyri časti.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.