ZN.SK
žena bankovky

Praktické rady a tipy, ktoré využijete pri výbere pôžičky

Uvažujete o tom, že si vezmete pôžičku? Určite sa hodí zopár rád, čo všetko si všímať, aby ste nepreplatili zbytočne veľa na úrokoch a poplatkoch.

Uvažujete o tom, že si vezmete pôžičku? Určite sa hodí zopár rád, čo všetko si všímať, aby ste nepreplatili zbytočne veľa na úrokoch a poplatkoch. Pri výbere pôžičky nikdy nekonajte pod tlakom a unáhlene. Kvôli neuváženým rozhodnutiam sa vám môže ľahko stať, že každý rok zaplatíte aj niekoľko desiatok alebo stoviek eur na poplatkoch úplne zbytočne. Konajte s chladnou hlavou a vždy si zvážte niekoľko základných vecí. Ktorým konkrétne venovať pozornosť?

Maximálna výška splátky

Predtým, ako si vezmete úver, si ujasnite, koľko dokážete mesačne splácať. Myslite na to, že keď zaplatíte splátku a všetky pravidelné mesačné náklady na život, mali by vám ostať ešte nejaké peniaze, ktoré ušetríte alebo použijete na nepredvídateľné výdavky.

Snažte sa nájsť ideálny balans medzi dĺžkou splácania a výškou splátky. Čím kratšie budete úver splácať, tým menej zaplatíte na úrokoch. Na druhej strane, musíte počítať s vysokou splátkou, kvôli ktorej sa viete potenciálne dostať do ťažšej finančnej situácie. Podľa vašich individuálnych možností si starostlivo prepočítajte, čo bude pre vás najvýhodnejšie.

Vyberte si vhodný druh úveru

Medzi najobľúbenejšie pôžičky patria klasické spotrebné úvery. Na Slovensku sa pomerne veľkej obľube teší pôžička ihneď, ktorú ponúkajú rôzne nebankové spoločnosti. Jej výhodou je rýchlosť pripísania peňazí na bankový účet, avšak úrok bude pravdepodobne o niečo vyšší ako pri klasickej bankovej pôžičke.

Na platenie menších výdavkov môžete využívať kreditnú kartu. Výhodou tohto typu pôžičky je, že keď ju splatíte v bezúročnom období, nezaplatíte žiadne úroky. Na druhej strane, ak ju nestihnete splatiť včas, bude vás čakať vysoký úrok. Pokiaľ uvažujete nad pôžičkou na auto, okrem spotrebného úveru zvážte aj leasing.

Všímajte si RPMN

Najvýhodnejšia pôžička nemusí byť automaticky tá, pri ktorej banka uvádza najnižšiu ročnú úrokovú sadzbu. Smerodajným údajom je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. Zahŕňa v sebe nielen úrokovú sadzbu, ale aj ďalšie náklady spojené s úverom – napríklad poistenie. Tieto dodatočné náklady môžu byť pomerne vysoké, takže ich vždy berte do úvahy.

Pri voľbe pôžičky si všímajte tiež výšku spracovateľského poplatku, prípadne ďalších poplatkov, ktoré vás potenciálne môžu čakať. Niektoré banky a nebankové spoločnosti majú pomerne vysoké poplatky za predčasné splatenie úveru alebo naopak, oneskorenie splátok.

Porovnajte si ponuky viacerých bánk

Prvá pôžička, ktorú vám ponúkne vaša banka, nemusí byť hneď tá najvýhodnejšia. Predtým, ako sa definitívne rozhodnete pre konkrétny úver, si porovnajte ponuky viacerých bánk alebo nebankových spoločností. V tomto smere sa oplatí využiť online porovnávače, vďaka ktorým si všetky relevantné ponuky porovnáte v priebehu niekoľkých minút. Na základe toho zistíte, aké riešenie bude pre vás najideálnejšie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu