ZN.SK
Euro mince, eurocoins numizmatika

Euromince a zberateľstvo: zbieranie EURO mincí ako zaujímavé hobby

Od malička mnohí zbierame autíčka, známky, pohľadnice, či figúrky. Je toho mnoho, čo môžno považovať za vášeň. Zbieranie mincí, inak tiež numizmatika…

Od malička mnohí zbierame autíčka, známky, pohľadnice, vreckovky, či figúrky. Je toho mnoho, čo môžeme považovať za zberateľskú vášeň. Aj taká všednosť, ako euromince z peňaženky. Zbieranie mincí, inak tiež numizmatika, je koníčkom pre niekoho výnosným, pre iných jednoducho len vášňou. Príchodom EURO meny sa aj na našom trhu sprístupnila dnes takmer už celoeurópska mena a rôznorodosť opačnej strany každej z mincí z platidla robí ešte zaujímavejší zberateľský artikel.

Euro mince, eurocoins numizmatika

Nie je eurominca ako eurominca

Už sme si zvykli a poznáme ich veľmi dôverne, ako sa medzi sebou odlišujú jednotlivé mince nominálnou hodnotou – tou, ktorú stanovila európska centrálna banka a podľa ktorej ich rozlišujeme. Zároveň majú aj svoju opačnú stranu, pre každú krajinu s vlastným národným motívom. Kým na eurobankovkách platí pravidlo, že každá z nich síce zachytáva architektonický štýl okenného oblúka a mosta, nezachytáva skutočné miesto, ktoré by si mohla ktorákoľvek krajina privlastniť ako svoje.

Obe strany mince majú svoje názvy. Rubová strana známa ako „averz“ je spoločná európska s nominálnu hodnotou, kým strana lícová „reverz“ je národná pre každú krajinu vlastná. Aj tu platia určité pravidlá, napríklad nie sú povolené náboženské motívy. Prípad Slovenska je však trochu iróniou, keďže náš národný symbol dvojkríža je zároveň náboženským symbolom. Slovenské euromince zachytávajú dvojkríž s nápisom SLOVENSKO a rokom, kým centové mince nesú motív štítu Kriváň. Mimo klasické slovenské 2 EUROVÉ mince však nachádzame aj limitované zberateľské kúsky, ktoré vydaním každého kúsku zvyšujú záujem zberateľov a aj laikov, ktorí siahnu po minci len pre jej motív a výnimočnosť. Napríklad jubilejné vydanie 2 € mince pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

  • TIP: Prehľad nominálnych hodnôt všetkých mincí všetkých krajín: NBS.sk

V peňaženkách sa však v našich končinách najčastejšie objavujú euromince z Nemecka, Rakúska, prípadne Francúzska a Talianska. Tie najvzácnejšie sú z Monaka, Vatikánu, Andory a San Marína, či niektoré z ostrova Malta. Príležitosť navštíviť tieto krajiny je zároveň príležitosťou návštevy bánk a niektorých pôšt, či obchodov so suvenírmi, kde je možné zakúpiť si celé sady mincí, alebo aspoň zberateľské vydania jubilejných 2 € mincí.

Zbieranie mincí ako výnosný koníček

Venovať sa zbieraniu euromincí nemusí byť nijako časovo náročné. Mnohí Slováci si odkladajú pekné mince aj bez toho, aby sa pokladali za zberateľa. Zaujímavé je, že sa k zbieraniu dostávajú pokladníci, zamestnanci bánk, a všetci tí, ktorí sa reálne dostávajú k minciam. Dokážu ustriehnuť zaujímavý úlovok, no aj v bežnej peňaženke sa neraz ocitne niečo, čo dosiaľ uchádzalo pozornosti iných pozorných očí zberateľov.

euro mince

Pozorný zberateľ nemusí do svojho koníčka investovať veľa. Sleduje každoročné vydania bežnej emisie mincí, aké sú v bežnom obehu. Rozdielny je rok. Mať všetky roky vo svojej zbierke znamená mať kompletne všetky slovenské mince, aké v bežnej emisii vyšli. Rok pritom môžete sledovať aj z celkom iného dôvodu. Zbierať euromince a pýšiť sa kúskami, ktoré mimo nominálnej hodnoty majú aj zberateľskú hodnotu, znamená mať niečo viac. Pre tých čo ponúkajú teda ide o zárobok. Čo si na minci všímať?

Euromince vychádzajúce od roku 2002 obsahovali vyobrazenie štátov ako samostatných ostrovčekov. Európa tak na 1 € a 2 € minciach vyzerá ako súostrovie s podivným úkazom na severe, ktorý pripomína mužský pohlavný orgán. Vyobrazené boli totiž len krajiny, ktoré v tom čase boli súčasťou eurozóny. V roku 2007 sa pristúpilo na nový dizajn, ktorý zobrazoval Európu ako celok, jednoliaty kontinent, hoci nachádzame tu jednu nepresnosť. Čím menšia a vzdialenejšia krajina, tým menej mincí v obehu u nás. Internetové inzeráty, burzy zberateľov, veľtrhy aj kontakty ktorým v súčasnosti napomáha internet, dovolia vymieňať a získavať mince z iných krajín oveľa ľahšie.

Mikroštáty, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie, ale sú súčasťou menovej únie s členskými štátmi EÚ, sú Andorra, San Maríno, Vatikán a Monako. Mince z nich sa dostávajú aj na Slovensku do bežného obehu. Je však veľmi o šťastí, nájsť a spozorovať medzi mincami práve jednu z nich. Sú však cenné a dajú sa predať práve záujemcom, ktorým môže konkrétna minca chýbať do celej série.

Ak zbierať, ako začať?  Začiatky euro-numizmatika

Bežné zbieranie začína vždy nejakými peknými, či zvláštnymi kúskami. Odložené v poličke, v skrinke, v nádobke, hrnčeku, alebo v obálke. Čokoľvek, čo nie je určené na mince, je však stále len niečo, čo považovať za dočasné. Dať svojej zbierke zmysel, prehľadnosť a najmä ak sa pomaly rozrastá, tiež nejaký systém, znamená siahnuť po albumoch, prípadne si vyrobiť vitrínu za ktorou sa budú dať jednotlivé kúsky obdivovať.

Poraziť chaos a nastoliť poriadok sa pri veľkých zbierkach dá pomerne ľahko. Na kompletné zbierky sú určené albumy, ktoré počítajú so všetkými štátmi, aj tými budúcimi. Bežne sa do nich nezapočítavajú štáty, ktoré sú len súčasťou menovej únie, ale nie súčasťou Európskej únie (čiže Andora, San Maríno, Vatikán a Monako). Album, ktorý sme použili v tomto článku je príkladom riešenia najmä pre jeho úplnosť.

Správny album na euromince vám ponúkne:

  • Schopnosť skladovania mincí, ktorým bude viditeľný rub aj líc (priehľadné)
  • Počíta aj s novými štátmi eurozóny, ktoré pribudli v posledných rokoch
  • Ponúkne pevný dizajn a kvalitné materiály, keďže postupne zapĺňaný album naberá na váhe a listovanie v ňom bude čoraz ťažšie
  • Minca je chránená pred dotýkaním pokožky, znečistením, ideálne aj vzduchom a vzdušnou vlhkosťou. To všetko môže viac znehodnotiť kovový povrch
  • Nezruinuje vás obstarávacia cena

Euro mince, eurocoins numizmatika

Cenovo najdostupnejší v rámci predaja na Slovensku je v ponuke na: https://www.ehobby.sk/euro-sortiment/album-na-euromince-presso/ , pričom jednotlivé vlastnosti vhodného albumu spĺňa.  Predsa len, značka Leuchtturm je u zberateľov pojmom ako Mercedes pre autíčkárov.  Zaujímavosťou tohto albumu je, že má vopred vyhradené miesta pre Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko. Tieto krajiny si stále nestanovili dátum zavedenia, alebo nezaviedli euromenu. Lepšie mať miesto prázdne, než nemať v albume miesto vôbec a nedočkať sa ani v roku 2030.

Jeho vlastnosti sú:

  • Každá minca tu má presný otvor, kam sa vkladá a drží
  • Holandské mince tu majú svoj novší vizuál
  • Súčasťou sú vopred krajiny, na ktoré sa ešte „čaká“

Euro mince, eurocoins numizmatika

Foto: album na EURO mince (rozložiteľný na štyri strany, na snímke vyššie) je súčasťou ponuky EURO sortimentu predajcov.

Mince eurových a centových hodnôt ku každému európskemu štátu sú jednotlivo oddelené. Počítajú so všetkými mincami po jednom kuse, od jednocentovky po dvojeurovku. Takto zaplnený album má hodnotu pre súčasného zberateľa, vyššiu hodnotu pre iných zberateľov v budúcnosti. Najmä však vytvárate niečo, čo môže byť zaujímavým koníčkom a dobre predajným artiklom v prípade ponuky. Kompletné emisie minci z rôznych európskych štátov sú totiž stále žiadané. Album tohto typu ponúkne pohľad na kompletne zoradené krajiny a ich platidlá.

S čím sa ako zberatelia stretnete?

Pri zbieraní euro mincí sa stretnete s niekoľkými javmi a faktami. Odrazu si budete dávať väčší pozor na to, čo je v peňaženke. Môžete požadovať drobnejšie pri vydávaní, čo je obchodníkom niekedy zvláštne, niekedy vítané. Sami pri práci s peniazmi celkom automaticky a bez námahy dostanete do hlavy jednotlivé dizajny. Nie je nutné používať chémiu, či špeciálne postupy. Archivujete si predsa len mince očistené a pekné.

Pri zbieraní sa tiež často stretnete s opakovanými mincami. Vtedy jednoducho nahradíte mincu v albume len lepšou. Nepoškodenou, čistejšou a lesklejšou. Pravdou je, že akákoľvek zbierka vytvorená dnes bude mať hodnotu o pár desaťročí a v prípade nahradzovania starých mincí novými bude mať akákoľvek minca svoju zberateľskú hodnotu. Tá rastie o to viac, ak máte komplet.  Ešte viac, ak je v dobrom stave, prípadne UNC – minca, ktorá nebola v obehu a bola získaná z ochrannej kapsuli, zaliata v plaste, prípadne predávaná vo vrecku.

Zbierajte, kým eurocenty sú. Snahy o ich zrušenie pokračujú

Snahy niektorých štátov Európskej únie zrušiť 1 centové mince sa javia ako reálne. Svoj plán na ich zrušenie už totiž rozbehli Belgicko, Holandsko, Fínsko, Taliansko a Írsko. Dôvodom je fakt, že ich výroba a udržiavanie je oveľa drahšie, ako je ich hodnota. Eurocent pritom mnoho ľudí v týchto krajinách dokázateľne nemíňa a len ich doma kopí. Sú nepoužiteľné v automatoch a pri väčšom množstve sú v pokladniach zdržaním. Plnia peňaženky a pri neustálom zdražovaní sa stráca ich zmysel. Zrušenie jednocentoviek pritom neustále oživujú médiá aj na Slovensku viac ako politická moc.  Zastavenie vydávania nových eurocentoviek spôsobí postupný pokles ich výskytu a obmedzenie sa len na niektoré vročené emisie bez posledných rokov, v ktorých budú 1 centovky chýbať. V prípade, ak sa na Slovensku rovnako tak obmedzí ich používanie, spôsobí to ich nevyužívanie a tým sťaženie prístupu zberateľov k aj zahraničným minciam tejto hodnoty.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu