Španielsko: zaujímavosti a fakty o krajine a zaujímavé miesta - Zaujímavé novinky ZN.SK

Španielsko: zaujímavosti a fakty o krajine a zaujímavé miesta

Španielsko si spájame so známymi hercami, kultovými filmami, automobilkou Seat, kvalitným jedlom, vínom, delikatesami, ale aj mnohými inými prvkami, ako sú býčie zápasy, španielskou históriou, dobyvateľmi a ešte mnoho iného. Krajina s anachádza na juhozápade Európy na Pyrenejskom polostrove. Španielsko je rozlohou druhý najväčší štát Európy. Významným odvetvím a oblasťou príjmu je turistický ruch, presahujúci 60 miliónov návštevníkov každý rok.  Môže za to popularita Barcelony, Costa del Sol, ale aj Baleárskych a Kanárskych ostrovov, ktoré patria pod Španielsko.

Plaza Espana, Seville, Španielsko

foto: Plaza Espaňa, Seville

Nábožensky výrazne prevláda katolícke vyznanie. Zvláštnosťou je zámorské územie španielska v Afrike, v neďalekom Maroku sa nachádza región Melila, ktorý patrí Španielsku, podobne ako tri drobné ostrovy pri marockom pobreží s výskytom vzácnych druhov tuleňov. Španielsko sa nachádza vo viacerých podnebných oblastiach s prevahou subrotropického podnebia. Vplýva naň blízkosť oceánu, ale aj prítomnosť morí na severe aj juhu krajiny.

 • Druh vlády: konštitučná monarchia
 • Vládca:  Filip VI, pred tým kráľ Juan Carlos do roku 2014
 • Susediace krajiny: Andorra, Portugalsko, Francúzsko a Gibraltar
 • Rozloha krajiny: 505 992 km2
 • Počet obyvateľov: 46 mil.
 • Hustota obyvateľstva: 92/km²
 • Hlavné mesto: Madrid
 • Významné a známe mestá Španielska: Barcelona, Sevilla, Zaragoza, Valencia, Bilbo
 • Úradný jazyk: španielčina
 • Mena platidlo: euro
 • Pohoria krajiny: Pyreneje na západe a Sierra Nevada na juhu krajiny s vrchom Mulhacén (37478 m.n.m.) je najjužnejší ľadovec Európy
 • Najvyššia hora: Pico de Teide 3718 m.n.m.(nachádza sa na ostrove Tenerife a ide o vyhasnutú sopku)
 • Významné rieky: Ebro, Tajo, Duero
 • Najväčšie jazero Španielska: Sanabria
 • Futbalové kluby: FC Barcelona a Real Madrid

Zaujímavé oblasti cestovného ruchu

Altamira, jaskyňa s nálezmi pravekých malieb, rozsiahlych a nesmierne cenných. Kresby zachytávajú maľby zvierat. Hoci originál nie je prístupný, vyhotovili repliku 1:1 mimo originálu, ktorý je prístupný len výskumníkom. Replika je verná kópia a originál je na zozname svetového dedičstva UNESCO

Altamira, praveké umenie, Španielsko

foto: praveké umenie v jaskyni Altamira

AlicanteCosta Blanca sú obľúbené letoviská plážovej plavkovej turistiky.

K Španielsku patrí súostrovie Kanárske ostrovy, na ktorých sú osobitnými centrami cestového ruchu všetky ostrovy. Každý ponúka ostrov sopečného pôvodu, no stále rozdielne hotelové siete, atrakcie, prírodné rezervácie a fauno a flóruu. Sú to ostrovy Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, Tenerife. Na ostrove Tenerife s anachádza Pico del Teide, veľký stratovulkán s výškou 3718 m.n.m.

Pre Slovákov bližšie sú Balérske ostrovy. Medzi ne patria obľúbené lokality ako  Mallorka, Menorka, Ibiza a drobný ostrov Formentera.

ostrov Menorka, Baleáry a prehistória ostrov Menorka, Baleáry a pláž

foto: Menorka

Barcelona, centrum Katalánska, zaujme veľkolepou architektúrou ulíc, sieťou zástavby a návrhom celých sídlisk, ktoré patria lákadlom samo o sebe. Významnou pamiatkou je Gaudího La Sagrada Família, astronomicky predražená stavba, ktorá ešte stále nie je dokončená a počas jej stavby už bolo nutné niekoľko krát spustiť aj práce rekonštrukčné.

Barcelona, španielsko

foto: Barcelona

Costa del Sol, južné pobrežie je lokalitou populárnou skr v susedných Čechách, keďže na Slovensku sa do ponuky slovenských cestovných kancelárií nedostala s väčším úspechom. Zahrňujeme do nej oblasti ako Malaga, Granada, Sevilla a Cordoba.

Granada, mesto jna juhu Španielska, zaujme svojiom stredovekým komplexom budov a palácov maurského pôvodu a stará časť mesta založená Arabmi, dnes na zozname UNESCO.

Malaga je rodiskom Pabla Picassa a má v meste aj svoje vlastné múzeum.  Nachádza sa tu maurská pevnosť Alcazzaba a pláž Malagueta.

Sevilla je hlavným mestom regiónu Andalúzia, v minulosti významné mesto kultúry, hudby, operného spevu ale taktiež hospodársky najbohatšie mesto v stredoveku.

Cordoba zaujme historickými pamiatkami, rímskym mostom, obrannou vežou Calahorra a víťazným oblúkom. Mesto dalo názov známemu modelu domácej automobilky.

Madrid, hlavné mesto krajiny, je plné múzeí a galérií. Je sídlom monarchie, takže sa v ňom dajú nájsť aj budovy kráľovskej rodiny, námestie Puerta del Sol

Púť Santiago de Compostela, jedna z najslávnejších a najnáročnejších pútí na svete, k hrobu sv. Jakuba, po prvý krát sa konala v roku 1951

Gibraltár, špecifické územie, drobný výčnelok s veľmi malým územím na juhu Španielska, ktorý patrí Anglicku, no má určitú formu samostatnosti. Gibraltar bol oddávna strategickým miestom a miestom sporov. Španielsko mu nepriznáva štatút krajiny s vlastným pobrežím, aké by mali iné krajiny.

UNESCO pamiatky prírodné a kultúrne

Národný park Doňana – najväčšia zaujímavosť sú piesočné duny, ktoré sú neustále v pohybe vďaka vetru, agúny aj močiare, s rôznou fanunou a bohatým rôznorodým vtáctvom. Práve v rámci vtáctva ide o najzaujímavejšiu a najchránenejšiu lokalitu v Španielsku.

Národný park Garonay na ostrove La Gomera na Kanárskych ostrovoch – vavrínové lesy laurisilva s vrchom Garajonay. Rastie tu však viacero zaujímavých drevín, napríklad voskovník a veľké formy vresov.

Národný park Teide na ostrove Tenerife na Kanárskych ostrovoch  – jeho súčasťou je vrch Pico del Teide, stratovulkán, tretí najväčší na svete, najväčší v Španielsku.

Hora Perdu a Pyreneje – v Pyrenejách s anachádza stará pútnická cesta, ktorá bola súčasťou historickej tras ypúte Santiago de Compostela. Perdu je tretím najväčším v Pyrenejách a leží pri hraniciach s Francúszkom.

Ibiza a dedičstvo prírodné aj kultúrne – na ostrove Ibiza je možné nájsť hneď niekoľko lokalít, ktoré tvoria súbor pamiatok. Morský a pobrežný ekosystém spolu s archeologickými lokalitami a pohrebiskom Puig des Molins, hradby mesta Alta Vila.

Čím všetkým je Španielsko známe a jedinečné – zaujímavosti:

 • Korida- býčie zápasy a toreadori
 • Pamplone – útek pred rozhecovaným býkom
 • Tanec tango, ale ešte viac chararakteristický je flamenco
 • Španielska gastronómia a jedlá ako paella, tapas, jamon serrano, gazpacho
 • Vína a desiatky vinárskych oblatí známycj aj vo svete.

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.