ZN.SK
Plaza Espana, Seville, Španielsko

Španielsko: zaujímavosti a fakty o krajine a zaujímavé miesta

Španielsko si spájame so známymi hercami, kultovými filmami, automobilkou Seat, kvalitným jedlom, vínom, delikatesami…

Španielsko si spájame so známymi hercami, kultovými filmami, automobilkou Seat, kvalitným jedlom, vínom, delikatesami, ale aj mnohými inými prvkami, ako sú býčie zápasy, španielskou históriou, dobyvateľmi a ešte mnoho iného. Krajina s anachádza na juhozápade Európy na Pyrenejskom polostrove. Španielsko je rozlohou druhý najväčší štát Európy. Významným odvetvím a oblasťou príjmu je turistický ruch, presahujúci 60 miliónov návštevníkov každý rok.  Môže za to popularita Barcelony, Costa del Sol, ale aj Baleárskych a Kanárskych ostrovov, ktoré patria pod Španielsko.

Plaza Espana, Seville, Španielsko

foto: Plaza Espaňa, Seville

Nábožensky výrazne prevláda katolícke vyznanie. Zvláštnosťou je zámorské územie španielska v Afrike, v neďalekom Maroku sa nachádza región Melila, ktorý patrí Španielsku, podobne ako tri drobné ostrovy pri marockom pobreží s výskytom vzácnych druhov tuleňov. Španielsko sa nachádza vo viacerých podnebných oblastiach s prevahou subrotropického podnebia. Vplýva naň blízkosť oceánu, ale aj prítomnosť morí na severe aj juhu krajiny.

 • Druh vlády: konštitučná monarchia
 • Vládca:  Filip VI, pred tým kráľ Juan Carlos do roku 2014
 • Susediace krajiny: Andorra, Portugalsko, Francúzsko a Gibraltar
 • Rozloha krajiny: 505 992 km2
 • Počet obyvateľov: 46 mil.
 • Hustota obyvateľstva: 92/km²
 • Hlavné mesto: Madrid
 • Významné a známe mestá Španielska: Barcelona, Sevilla, Zaragoza, Valencia, Bilbo
 • Úradný jazyk: španielčina
 • Mena platidlo: euro
 • Pohoria krajiny: Pyreneje na západe a Sierra Nevada na juhu krajiny s vrchom Mulhacén (37478 m.n.m.) je najjužnejší ľadovec Európy
 • Najvyššia hora: Pico de Teide 3718 m.n.m.(nachádza sa na ostrove Tenerife a ide o vyhasnutú sopku)
 • Významné rieky: Ebro, Tajo, Duero
 • Najväčšie jazero Španielska: Sanabria
 • Futbalové kluby: FC Barcelona a Real Madrid

Zaujímavé oblasti cestovného ruchu

Altamira, jaskyňa s nálezmi pravekých malieb, rozsiahlych a nesmierne cenných. Kresby zachytávajú maľby zvierat. Hoci originál nie je prístupný, vyhotovili repliku 1:1 mimo originálu, ktorý je prístupný len výskumníkom. Replika je verná kópia a originál je na zozname svetového dedičstva UNESCO

Altamira, praveké umenie, Španielsko

foto: praveké umenie v jaskyni Altamira

AlicanteCosta Blanca sú obľúbené letoviská plážovej plavkovej turistiky.

K Španielsku patrí súostrovie Kanárske ostrovy, na ktorých sú osobitnými centrami cestového ruchu všetky ostrovy. Každý ponúka ostrov sopečného pôvodu, no stále rozdielne hotelové siete, atrakcie, prírodné rezervácie a fauno a flóruu. Sú to ostrovy Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, Tenerife. Na ostrove Tenerife s anachádza Pico del Teide, veľký stratovulkán s výškou 3718 m.n.m.

Pre Slovákov bližšie sú Balérske ostrovy. Medzi ne patria obľúbené lokality ako  Mallorka, Menorka, Ibiza a drobný ostrov Formentera.

ostrov Menorka, Baleáry a prehistória ostrov Menorka, Baleáry a pláž

foto: Menorka

Barcelona, centrum Katalánska, zaujme veľkolepou architektúrou ulíc, sieťou zástavby a návrhom celých sídlisk, ktoré patria lákadlom samo o sebe. Významnou pamiatkou je Gaudího La Sagrada Família, astronomicky predražená stavba, ktorá ešte stále nie je dokončená a počas jej stavby už bolo nutné niekoľko krát spustiť aj práce rekonštrukčné.

Barcelona, španielsko

foto: Barcelona

Costa del Sol, južné pobrežie je lokalitou populárnou skr v susedných Čechách, keďže na Slovensku sa do ponuky slovenských cestovných kancelárií nedostala s väčším úspechom. Zahrňujeme do nej oblasti ako Malaga, Granada, Sevilla a Cordoba.

Granada, mesto jna juhu Španielska, zaujme svojiom stredovekým komplexom budov a palácov maurského pôvodu a stará časť mesta založená Arabmi, dnes na zozname UNESCO.

Malaga je rodiskom Pabla Picassa a má v meste aj svoje vlastné múzeum.  Nachádza sa tu maurská pevnosť Alcazzaba a pláž Malagueta.

Sevilla je hlavným mestom regiónu Andalúzia, v minulosti významné mesto kultúry, hudby, operného spevu ale taktiež hospodársky najbohatšie mesto v stredoveku.

Cordoba zaujme historickými pamiatkami, rímskym mostom, obrannou vežou Calahorra a víťazným oblúkom. Mesto dalo názov známemu modelu domácej automobilky.

Madrid, hlavné mesto krajiny, je plné múzeí a galérií. Je sídlom monarchie, takže sa v ňom dajú nájsť aj budovy kráľovskej rodiny, námestie Puerta del Sol

Púť Santiago de Compostela, jedna z najslávnejších a najnáročnejších pútí na svete, k hrobu sv. Jakuba, po prvý krát sa konala v roku 1951

Gibraltár, špecifické územie, drobný výčnelok s veľmi malým územím na juhu Španielska, ktorý patrí Anglicku, no má určitú formu samostatnosti. Gibraltar bol oddávna strategickým miestom a miestom sporov. Španielsko mu nepriznáva štatút krajiny s vlastným pobrežím, aké by mali iné krajiny.

UNESCO pamiatky prírodné a kultúrne

Národný park Doňana – najväčšia zaujímavosť sú piesočné duny, ktoré sú neustále v pohybe vďaka vetru, agúny aj močiare, s rôznou fanunou a bohatým rôznorodým vtáctvom. Práve v rámci vtáctva ide o najzaujímavejšiu a najchránenejšiu lokalitu v Španielsku.

Národný park Garonay na ostrove La Gomera na Kanárskych ostrovoch – vavrínové lesy laurisilva s vrchom Garajonay. Rastie tu však viacero zaujímavých drevín, napríklad voskovník a veľké formy vresov.

Národný park Teide na ostrove Tenerife na Kanárskych ostrovoch  – jeho súčasťou je vrch Pico del Teide, stratovulkán, tretí najväčší na svete, najväčší v Španielsku.

Hora Perdu a Pyreneje – v Pyrenejách s anachádza stará pútnická cesta, ktorá bola súčasťou historickej tras ypúte Santiago de Compostela. Perdu je tretím najväčším v Pyrenejách a leží pri hraniciach s Francúszkom.

Ibiza a dedičstvo prírodné aj kultúrne – na ostrove Ibiza je možné nájsť hneď niekoľko lokalít, ktoré tvoria súbor pamiatok. Morský a pobrežný ekosystém spolu s archeologickými lokalitami a pohrebiskom Puig des Molins, hradby mesta Alta Vila.

Čím všetkým je Španielsko známe a jedinečné – zaujímavosti:

 • Korida- býčie zápasy a toreadori
 • Pamplone – útek pred rozhecovaným býkom
 • Tanec tango, ale ešte viac chararakteristický je flamenco
 • Španielska gastronómia a jedlá ako paella, tapas, jamon serrano, gazpacho
 • Vína a desiatky vinárskych oblatí známycj aj vo svete.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu