Václav IV. je jeden z najznámejších českých panovníkov. Bol synom Karola IV. a panovníkom, za ktorého vlády vypukli husitské povstania. Je tiež druhým, ktorý vychádza v rovnakej sérii s Karolom IV. na 0 eurových bankovkách v rovnakom grafickom dizajne. S tvárou otočenou dopredu máme tak možnosť vidieť oboch panovníkov v rovnakej polohe aj rovnakom štýle textácie.
Pred českých nadšencov histórie, respektíve pre českých zberateľov, pôjde o lákavé kúsky. Spoločne tvoria sériu, ale zároveň sú doplnením už i tak zaujímavých vizuálov českých suvenírových bankoviek, ktoré doteraz vyšli a zaujali aj zberateľov zo zahraničia. Zberateľské bankovky bude možné zakúpiť na veľtrhu Sběratel dňa 10.9.2021, na výstavisku PVA Expo Praha.
Václav IV. Luxemburský (26. február 1361 – 16. august 1419) bol, mimo iné šľachtické tituly, luxemburský a sliezsky vojvoda, korunováciou v roku 1363 český kráľ a od korunovácie v Aachene v roku 1376 tiež rímskym kráľom. Jeho rodičmi boli český kráľ Karol IV. s treťou manželkou Annou Svidnickou. Bol očakávaným a pre zachovanie rodu Luxemburských na tróne dôležitým mužským potomkom. Karel IV neotáľal a nechal korunovať Václava IV.. O jeho vzdelanie sa postaral samotný arcibiskup Arnošt z Pardubíc a neskôr Jan Očko z Vlašimi. Karol IV. zomrel 29.11. 1378 a Václav IV. prevzal žezlo po svojom najväčšom podporovateľovi v 17 rokoch.
Neľahké obdobie poznačili mimo iné politické udalosti tiež konflikty v rôznych kútoch Európy, aj nestabilná situácia na pápežskom stolci. Čelil tiež nespokojnosti zo strany šľachty, kurfistov aj cirkvi. Už v roku 1394 bol zajatý a istý čas väznený. V roku 1400 stratil rímsku korunu najmä pre ekonomický úpadok ríše a neprijímanie cirkvi ako v tejto dobe dôležitej súčasti politiky. Téma moci cirkvi v politike bola čoskoro opäť oživená známym predstaviteľom pražskej univerzity, Janom Husom. Václav IV. patril do roku 1412 medzi jeho podporovateľov. O niekoľko rokov neskôr ho však práve vyčíňanie husitov dohnalo ku kolapsu. Český kráľ zomrel na Novom Hrádku, ktorý si sám dal postaviť ako opevnenú pevnosť a svoje sídlo v Kunratickém lese, 16. augusta 1419. Jeho nástupcom na českom tróne sa stal brat Žigmund Luxemburský.
Nie skutočné, len tie suvenírové. Keďže sa však dajú zväčša kúpiť len na jedinom mieste na svete a na toto miesto je potrebné ísť, sú niektoré vzácnejšie, iné menej. V každom prípade sú 0 eurové bankovky v Európe medzi cestovateľmi obľúbené. Nemálo múzeí a atrakcií ponúka medzi svojimi suvenírmi aj predaj bankoviek „á la souvenir“. Vyhotovené na kvalitnom bavlnenom papieri na akom sa tlačia skutočné peniaze a s mnohými ochrannými prvkami často zachytávajú atrakcie, turisticky vyhľadávané miesta, osobnosti, alebo historické udalosti. Podporiť majú najčastejšie ciele v turistickom ruchu, históriu, kultúru, alebo dobročinnosť.
Koncept, ktorý vznikol vo Francúzsku, sa dnes rozšíril už do celého sveta. V Čechách sa stal známy po vydaní medializovanej 0 eurovej bankovky vydanej pri príležitosti narodenín Karla Gotta. Bankovka s Gottom bola skrátka veľké lákadlo. Od prvého zakúpenia však nezmenila majiteľa len tá v rukách skutočného zberateľa. Obchoduchtiví totiž dokázali bankovku predávať aj za 500 eur. Karel Gott nedávno posmrtne vydal svoju autobiografiu, ktorej sme sa u nás podrobne venovali.
0 komentárov