ZN.SK
Václav IV. Luxemburský (Lucemburský) 0 eur

Český kráľ Václav IV. je ďalším na 0 eurovej suvenírovej bankovke

Václav IV. je jeden z najznámejších českých panovníkov. Bol synom Karola IV. a panovníkom, za ktorého vlády vypukli husitské povstania…

Václav IV. je jeden z najznámejších českých panovníkov. Bol synom Karola IV. a panovníkom, za ktorého vlády vypukli husitské povstania. Je tiež druhým, ktorý vychádza v rovnakej sérii s Karolom IV. na 0 eurových bankovkách v rovnakom grafickom dizajne. S tvárou otočenou dopredu máme tak možnosť vidieť oboch panovníkov v rovnakej polohe aj rovnakom štýle textácie.

Václav IV. Luxemburský (Lucemburský) 0 eur

Pred českých nadšencov histórie, respektíve pre českých zberateľov, pôjde o lákavé kúsky. Spoločne tvoria sériu, ale zároveň sú doplnením už i tak zaujímavých vizuálov českých suvenírových bankoviek, ktoré doteraz vyšli a zaujali aj zberateľov zo zahraničia. Zberateľské bankovky bude možné zakúpiť na veľtrhu Sběratel dňa 10.9.2021, na výstavisku PVA Expo Praha.

Václav IV. Luxemburský

Václav IV. Luxemburský (26. február 1361 – 16. august 1419) bol, mimo iné šľachtické tituly, luxemburský a sliezsky vojvoda, korunováciou v roku 1363 český kráľ a od korunovácie v Aachene v roku 1376 tiež rímskym kráľom. Jeho rodičmi boli český kráľ Karol IV. s treťou manželkou Annou Svidnickou. Bol očakávaným a pre zachovanie rodu Luxemburských na tróne dôležitým mužským potomkom. Karel IV neotáľal a nechal korunovať Václava IV.. O jeho vzdelanie sa postaral samotný arcibiskup Arnošt z Pardubíc a neskôr Jan Očko z Vlašimi. Karol IV. zomrel 29.11. 1378 a Václav IV. prevzal žezlo po svojom najväčšom podporovateľovi v 17 rokoch.

Neľahké obdobie poznačili mimo iné politické udalosti tiež konflikty v rôznych kútoch Európy, aj nestabilná situácia na pápežskom stolci. Čelil tiež nespokojnosti zo strany šľachty, kurfistov aj cirkvi. Už v roku 1394 bol zajatý a istý čas väznený. V roku 1400 stratil rímsku korunu najmä pre ekonomický úpadok ríše a neprijímanie cirkvi ako v tejto dobe dôležitej súčasti politiky. Téma moci cirkvi v politike bola čoskoro opäť oživená známym predstaviteľom pražskej univerzity, Janom Husom. Václav IV. patril do roku 1412 medzi jeho podporovateľov. O niekoľko rokov neskôr ho však práve vyčíňanie husitov dohnalo ku kolapsu. Český kráľ zomrel na Novom Hrádku, ktorý si sám dal postaviť ako opevnenú pevnosť a svoje sídlo v Kunratickém lese, 16. augusta 1419. Jeho nástupcom na českom tróne sa stal brat Žigmund Luxemburský.

0 eurové suvenírové bankovky

Nie skutočné, len tie suvenírové. Keďže sa však dajú zväčša kúpiť len na jedinom mieste na svete a na toto miesto je potrebné ísť, sú niektoré vzácnejšie, iné menej. V každom prípade sú 0 eurové bankovky v Európe medzi cestovateľmi obľúbené. Nemálo múzeí a atrakcií ponúka medzi svojimi suvenírmi aj predaj bankoviek „á la souvenir“. Vyhotovené na kvalitnom bavlnenom papieri na akom sa tlačia skutočné peniaze a s mnohými ochrannými prvkami často zachytávajú atrakcie, turisticky vyhľadávané miesta, osobnosti, alebo historické udalosti. Podporiť majú najčastejšie ciele v turistickom ruchu, históriu, kultúru, alebo dobročinnosť.

Koncept, ktorý vznikol vo Francúzsku, sa dnes rozšíril už do celého sveta. V Čechách sa stal známy po vydaní medializovanej 0 eurovej bankovky vydanej pri príležitosti narodenín Karla Gotta. Bankovka s Gottom bola skrátka veľké lákadlo. Od prvého zakúpenia však nezmenila majiteľa len tá v rukách skutočného zberateľa. Obchoduchtiví totiž dokázali bankovku predávať aj za 500 eur. Karel Gott nedávno posmrtne vydal svoju autobiografiu, ktorej sme sa u nás podrobne venovali.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu