ZN.SK
Jablko ruka

Život v starovekom Grécku: Keď muž hodil jablko žene, chcel ju

Viete aký význam malo jablko v bežnej spoločnosti Starovekého Grécka, avšak mimo úlohy potraviny? Život v starovekom Grécku sa vyznačoval mnohými pokrokovými…

Zľavy na wellness pobyty

Viete aký význam malo jablko v bežnej spoločnosti Starovekého Grécka, avšak mimo úlohy potraviny? Život v starovekom Grécku sa vyznačoval mnohými pokrokovými vednými oblasťami, začala sa rozvíjať filozofia a vôbec, helénska kultúra je pre nás dodnes studnicou viacerých zaujímavostí. Dokonca aj vývoj najvýznamnejších mestských štátov Sparty a Atén bol dosť výrazne odlišný.

Jablko ruka

Pri pohľade do dnešného Grécka už nenachádzame nič, čo by bolo tak výrazne lepšie, než vo zvyšku sveta a bolo to propagované samým sebou. V každom prípade poznáme mnoho zaujímavých faktov, ktoré nám viac približujú život vďaka literárnym dielam a zmienkam v nich. Medzi nimi aj netradičné využitie jablka, ako symboliky.

Kto hodil jablko, chcel sa ženiť

Hádzať jablkami sa môže napríklad pri upratovaní záhrady, no v Grécku malo význam ďaleko významnejší. Ak ste ako muž hodili jablkom na ženu, dávali ste jej najavo svoju náklonnosť a sympatie. Dôležité však bolo, aby o tomto hode žena vedela a bol robený priamo na ňu. Ak jablko chytila, znamenalo to, že ho neodmietla. Samozrejme, ak sa uhla, alebo ho len odignorovala, znamenalo to, že muža odmieta.

Samozrejme, že nešikovné ženy, ktoré chceli, ale chytiť ho nedokázali, mohli mať šancu na opravák. Otázne je, ako veľmi sa táto žena prejavila ako nešikovná. Pri predstave používania jablka ako nevinného symbolu sa mnohým vynárajú rôzne príležitosti a scenáre vtipných príhod, náhod, aj jemnej príležitosti zistiť názor toho druhého v časoch, keď neexistovalo štuchnutie na Facebooku a hodiny spoznávania sa na sieti.

Vedeli ste?

Zásnubný prsteň bol už od čias starovekého Grécka, no najmä v časoch Rímskej ríše znakom rezervovania ženy mužovi. Bol znakom, kedy sa o niečo už nemali pokúšať ďalší muži. V podobnom duchu to zostalo dodnes. Len v priebehu vekov si prstene a aj svadobné obrúčky dávali aj muži. Prstene ako také nosili vždy, mimo chudobnú vrstvu obyvateľstva. Aj toto však záleží od kultúry.

Ak nemáte po ruke čerstvé jablko, skúste to s tým nahryznutým. Niektorí dnešní ľudia budú ľahšie reagovať na jablko, ako zabudnutý symbol hojnosti, v podobe drahého iPhone.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu