Najväčšie brnenie na svete má 8439 kusov a bolo pre slona - Zaujímavé novinky ZN.SK

Najväčšie brnenie na svete má 8439 kusov a bolo pre slona

Brnenie používané vždy do vojnových konfliktov na ochranu tela nebolo len pre ľudí. Ochranu si zaslúžili aj kone, ale tiež slony. Najväčšie a najkomplikovanejšie brnenie bolo vyrobené po roku 1600 pre ochranu vojnového slona a hoci sa nám dodnes zachovalo jediné, v skutočnosti ich bolo oveľa viac.

Vojnové slony v Indii po 16. storočí

Najväčšie brnenie sveta ochraňujúce najmä pred oštepmi a šípmi mohutné telo vojnového slona vyrobili v Indii počas vojnových konfliktov v 16. a 17. storočí. Celé vážilo okolo 160 kilogramov a tak slon okrem svojej váhy a posádky niesol aj váhu brnenia. Konkrétne brnenie, ktoré sa ako jediné zachovalo, nájdete v múzeu England´s Royal Armouries Museum. Jeho súčasťou boli aj prídavné čepele na slonie kly.

Vojnový slon v múzeu

Počas využívania vojnových slonov patrila takáto jednotka k domintnaným zložkám indickej armády, či jednotlivých kráľovstiev. Toto konkrétne brnenie sa do Anglicka dostalo vďaka Lady Clivoeovej, manželke Edwarda 2, ktorá ho získala ako dar pred rokom 1800 a v roku 1801 ho dopravila do Anglicka. Pôvodne bol v rodinnej zvierke na hrade Powis, neskôr sa ocitol v múzeu Royal Armouries.

foto: https://www.royalarmouries.org

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.