Najväčšie brnenie na svete má 8439 kusov a bolo pre slona - ZN.SK

Najväčšie brnenie na svete má 8439 kusov a bolo pre slona

Brnenie používané vždy do vojnových konfliktov na ochranu tela nebolo len pre ľudí. Ochranu si zaslúžili aj kone, ale tiež slony. Najväčšie a najkomplikovanejšie brnenie bolo vyrobené po roku 1600 pre ochranu vojnového slona a hoci sa nám dodnes zachovalo jediné, v skutočnosti ich bolo oveľa viac.

Vojnové slony v Indii po 16. storočí

Najväčšie brnenie sveta ochraňujúce najmä pred oštepmi a šípmi mohutné telo vojnového slona vyrobili v Indii počas vojnových konfliktov v 16. a 17. storočí. Celé vážilo okolo 160 kilogramov a tak slon okrem svojej váhy a posádky niesol aj váhu brnenia. Konkrétne brnenie, ktoré sa ako jediné zachovalo, nájdete v múzeu England´s Royal Armouries Museum. Jeho súčasťou boli aj prídavné čepele na slonie kly.

Vojnový slon v múzeu

Počas využívania vojnových slonov patrila takáto jednotka k domintnaným zložkám indickej armády, či jednotlivých kráľovstiev. Toto konkrétne brnenie sa do Anglicka dostalo vďaka Lady Clivoeovej, manželke Edwarda 2, ktorá ho získala ako dar pred rokom 1800 a v roku 1801 ho dopravila do Anglicka. Pôvodne bol v rodinnej zvierke na hrade Powis, neskôr sa ocitol v múzeu Royal Armouries.

foto: https://www.royalarmouries.org

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
vizitka
Čo znamená, ak má vizitka zahnutý pravý horný roh, alebo nápis PRV?

Zajačik vo svojej jamke
Stolovú hru Zajačik vo svojej jamke môžete hrať na pár spôsobov

Codecon 2019
IT vývojárska konferencia CodeCon 2019 už 2. apríla v Bratislave

Zavrieť