ZN.SK
Bezpečné milovanie sa, prezervatívy a ka kondomy

História kondómov (prezervatívov) od prvopočiatkov až po dnes

Kondómy alebo aj prezervatívy patria neodmysliteľne do nášho bežného každodenného života. Je to forma antikoncepcie s vysokou účinnosťou…

Kondómy alebo aj prezervatívy patria neodmysliteľne do nášho bežného každodenného života. Je to forma antikoncepcie s relatívne vysokou účinnosťou.  Poznáme rôzne veľkosti a tvary. Dôvod používania pozná hádam každý, vrátane dospievajúcich mladých ľudí, ktorí končia základnú školu. Slúžia hlavne na ochranu, či už pred prenosnými pohlavnými chorobami ako aj pred nechceným otehotnením. História kondómov siaha až do hlbokej minulosti, kedy si ľudia tiež uvedomovali potreby chrániť sa, alebo si užívať bez následkov.

Bezpečné milovanie sa, prezervatívy a ka kondomy

História od ľanu, čriev až po latex

Prvopočiatky

História kondómov siaha až do veľmi hlbokej minulosti, hovorí sa, že až do dôb pred naším letopočtom, čoho dôkazom sú aj nástenné maľby nájdené v jaskyniach. Začiatky „výroby“ sú veľmi rozpačité. Jaskynní chlapi si svoje pýchy navliekali do rôznych materiálov. Väčšinou zošili viac látok dokopy. O pohodlnosti nemohlo byť reči, otázna bola aj ochrana a efektivita.

  • Začiatkom nášho letopočtu začali najmä Rimania používať kondómy z ľanovej látky. Táto látková ochrana sa šila v dvoch veľkostiach a to na celý úd a akási zmenšená verzia len na žaluď.
  • Medzi prvé prezervatívy patrili tie, ktoré sa využívali v starovekom Egypte a často sa vyrábali z plátna.
  • V 15tom až 18tom storočí, kraľovali kondómy z látky prípadne z čriev zvierat. Áno dobre počujete. Používali najmä črevá z kôz, nakoľko mali vyhovujúci tvar.
  • Rozšírili sa však najmä v sedemnástom storočí, kedy sa stali doslova nevyhnutnosťou, kvôli rozšírenej pohlavnej chorobe syfilis.
  • Veľký krok vpred nastal v r. 1839, kedy Charles Goodyear prišiel na to ako spracovať kaučuk aby bol pružný a pohodlný. Nastal veľký posun vpred.
  • V roku 1855 sa prvýkrát kondóm vyrobil z gumy. Bol vyrobený z plášťa bicykla. Neznie to ako veľmi pohodlné riešenie všakže?
  • V USA bolo dlhšie používanie kondómov protizákonné. Od roku 1918 platil zákaz predaja a používania. Situácia sa zmenila až koncom druhej svetovej vojny.

Latex priniesol revolúciu, ktorá trvá dodnes

Roku 1920 sa vyrobil prvý kondóm z latexu, avšak až v roku 1930 sa otvorila linka na ich výrobu. Latexové prezervatívy rýchlo zamenili tie z gumy, nakoľko boli tenšie, pohodlnejšie a aj cenovo dostupné.

V osemdesiatych rokoch nastala pestrosť výroby, kedy sa začali vyrábať kondómy ochutené a voňavé.

Tipy a druhy kondómov dnes

Poznáme rôzne tipy kondómov. Od 80tych rokov minulého storočia sa výrobcovia predháňali, aby vyrobili čo najpestrejšie a hlavne iné prezervatívy, niečím zaujímavé. A tak začali vyrábať kondómy rôznych tvarov, farieb, vôní a dokonca príchutí.

Bezpečné milovanie sa, prezervatívy a ka kondomy

Dnes už máme na trhu nespočetné množstvo výrobkov s chuťou a vôňou akú si len dokážete predstaviť. Jednými z najobľúbenejších sú s príchuťou čokoláda, cola, banán, jahoda, tropické ovocie, mäta či dokonca s príchuťou žuvačky. Dajú sa kúpiť balené po jednom kuse, prípadne viac kusov v krabičke.

Dnešný trh ponúka extra tenké, extra bezpečné, extra veľké či extra malé kondómy. V prípade alergie sú dostať aj bezlatexové kondómy. Trh je veľmi pestrý, stačí si len vybrať. Je to jedna z najlacnejších druhov antikoncepcie. Samozrejme, nie každému prezervatívy vyhovujú a v tom prípade je dobré sa chrániť inou formou. Ako niektorí chlapi tvrdia, je to ako sexovať cez sklo.

Každoročne rastie predaj kondómov. Trhovo sa to darí najrýchlejšie v Ázii a na Blízkom východe. Štatistiky vychádza biznis s prezervatívmi na pomerne dobre výnosný. Ak by sme nazreli na štatistiky za posledné roky Za rok sa odhaduje svetový trh v tržbách 9,41 miliárd dolárov, kým predpoklad na rok 2022 pri rovnakom tempe z minulých rokov až na 10,22 miliárd dolárov.

Sortiment lekární aj obchodov pre dospelých

Pripravila Zuzka

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu