ZN.SK
Kiosk Lisabon historické centrum

Čo je to kiosek, alebo kiosk? Pôvod slova a čo vlastne znamená

Kiosek, či kiosk je už na prvé počutie slovo, ktoré nepochádza zo slovenčiny. A napriek tomu, že by sme mu vedeli dať lepší slovenský tvar, udomácnil sa u nás tento zvláštny pojem…

Kiosek, či kiosk je už na prvé počutie slovo, ktoré nepochádza zo slovenčiny. A napriek tomu, že by sme mu vedeli dať lepší slovenský tvar, udomácnil sa u nás tento zvláštny pojem, ktorý evokuje polštinu. K vymeníte za P a vznikne poľský názov pre psa. Lenže na veľké počudovanie, nejde o polštinu, ale o francúzštinu. Ba dokonca francúzsky pojem kiosque tiež nie je francúzsky, ale ďalej pochádza od Turkov a Peržanov. Tí totiž pojmom köşk pomenovali drobné stavby ako sú altánky a záhradné samostatne stojace oddychové prístrešky.

Kiosk Lisabon historické centrum

foto: drobný kiosk v historickom centre Lisabonu

Slovenčina pritom má už dávno svoj názov. Dokonca ho používame. Hovoríme tomu stánok, informačný pult, okienko, stánok s občerstvením, či novinami. No kiosk je trend, čiže prečo by sme používali slovenské výrazy?

Kiosek či kiosk je stánok prevažne s drobným tovarom

Za kiosk sa považuje stánok samostatne stojaci, obvykle do 3×3 metrov. Obsluhu zväčša tvorí jeden človek, prípadne dvaja, ak ide o poskytovanie jedál či služieb. Koiskom nazývame v podstate akýkoľvek stánok, ktorý poskytuje občerstvenie, noviny, drinky, služby, či rýchle opravy mobilov, rôzne klenotníctva a predajne bižutérie, lacného tovaru, no taktiež môže ísť o pulty s informáciami, či predajné stánky s lístkami na rôzne podujatia.

kiosk fastfood auto

foto: kioskom sa skôr v zahraničí nazývajú aj všemožné stánky, altánky, letné záhradné prístrešky, ale tiež drobné prevádzky fastfoodov, kaviarne na kolesách a podobne.

Kiosk je zväčša pevnou stavbou, či konštrukciou zo skla. Býva priehľadný, človek do neho zväčša nevstupuje, prípadne len do nejakej určitej časti. Kým niektoré definície považujú za kiosk a bežný stánok s novinkami niekde medzi panelákmi, tie najpresnejšie definície pomenúvajú kioskom predovšetkým drobné stanovištia v nákupných centrách.

Nákupné centrá

Definície kiosku hovoria o menších predajcoch a poskytovateľoch služieb najmä čo sa týka iných predajných plôch. Kiosky nemajú podrobné záznamy v stavebných plánoch budovy, sú považované za stavby, ktoré je možné za určitých okolností presunúť. Sú súčasťou nákupných centier, ktoré od počiatku svojho budovania počítajú s napojením inžinierskych sietí v stredových častiach širších hál.

Napríklad v nákupnom centre MLYNY Nitra nájdete kiosky s buble nápojmi, ako aj predajňou zájazdov a pobočkou mBank v podobe kioskov. Ide o menšie stánky z dreva a plexiskla, aké sa bežne objavujú napríklad aj v obchodnom centre AVION v Bratislave. Tam je známym kioskom ten s vianočnou výzdobou, či takzvané „akvárka“ predajcu zájazdov. „Akvárko„, čiže štvorstenná malá stavba s vysokými oknami. Tie majú význam ako výstavná plocha podnikovej identity, ako aj výlepná plocha pre ponuky zájazdov a last minute.

V nákupných centrách neraz dostávajú priestor malé kiosky v miestach za pokladňami. Ľudia z nákupov tak môžu objaviť drobné predajné miesta predajcov kabeliek, opravárov telefónov, či predajcov krytov. Za kiosk je samozrejme menšie nájomné v rámci pravidiel nákupného centra. Avšak platia na ne rovnaké pravidlá prevádzky, zväčša veľmi prísne, diktujúce všeobecné záväzné pravidlá pre všetkých predajcov.

POZNÁMKA: každé veľké nákupné centrum má aj svoj vlastný informačný pult, alebo informačný kiosk. Veľa krát sa tak aj priamo nazýva napriek tomu, že ide o jediný terminál so stĺpom a obrazovkou, alebo len jednu veľkú obrazovku s dotykovou funkciou ovládania. Kioskom sa môže nazývať aj bez toho, aby šlo o stavbu. Plní funkciu informačného kiosku a tak ho nahradil. Názov zostal, vzhľad sa zmenil z malej stavby na jedinú obrazovku so základňou, či stolom a pultom. Definovať kiosk je skrátka ťažšie. Kým v slovenčine máme pre jeho rôzne podoby rôzne názvy, zrejme aj preto sa udomácnil „kiosk“, lebo označuje nejaké drobné miesto, kde sa dá niečo kúpiť, získať, či zistiť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu