ZN.SK
Ľudovít XIV Kráľ Slnko

Americký štát Lousiana nesie meno Ľudovíta XIV Kráľa Slnko

Kým niektoré americké štáty nesú pôvodné indiánske mená, iné pochádzajú zo španielských pomenovaní, či britských. Americký štátik nachádzajúci sa na juhu USA

Kým niektoré americké štáty nesú pôvodné indiánske mená, iné pochádzajú zo španielských pomenovaní, či britských. Americký štátik nachádzajúci sa na juhu USA s názvom Lousiana znie žensky. Možno nie celkom anglicky, no nepochybne ste sa nad jeho názvom už niekedy pozastavili. Ako vlastne tento názov vznikol? Zaujímavosťou je, že je štát pomenovaný podľa slávneho francúzskeho kráľa, ktorého poznáme ako Kráľa Slnko. Pyšný, mocný a náladový, pričom by sme na neho mohli použiť aj mnoho ďalších prídavných mien, siahal očividne mimoriadne ďaleko.

Ľudovít XIV Kráľ Slnko podľa ktorého sa volá Lousiana

Louis a Anna pre štát Lousiana

Územie okolo rieky Mississippi preskúmal a za francúzske územie vyhlásil bádateľ René-Robert Cavelier, Sieur de La Salle, ktorý podrobne preskúmal aj Mexický záliv a oblasti pri kanadskom pobreží na severe. Louis XIV, kráľ Francúzska, v slovenčine známy ako Ľudovít štrnásty Kráľ Slnko, v češtine ako Ludvík „štrnáctý“ Král Slunce, mal za manželku Annu Rakúsku. Bola španielskou priceznou z habsburgského rodu a pre manželstvo s Ľudovítom aj kráľovnou Francúzska (1601-1666). Práve ich mená Louis a Anna mali stáť za menom, ktorým Cavelier krajinu pomenoval. Podľa iných etymologických výkladov je koncovka -ana len významovým priradením. Čiže má znamenať, že krajina je „Ludovítova“.

Francúzsky pôvod a spojitosť s Kráľom Slnko však stále platí. Na indiánske názvy sa napríklad spolieha aj Kanada. V niktorých provinciách je dodnes napriek doteraz výraznému francúzskemu vplyvu a najmä úradnej francúzštine bežnejšie nájsť francúzsky názov, no taktiež severoamerické indiánske názvy. Nie len v provinciách, ale aj v mestách a názvoch vidieka.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu