ZN.SK
skateboard

Skateboard a jeho história a zákonné obmedzenia skateboardingu

Skateboard. Niekomu učarovala doska na kolieskach viac, iným menej. Marty McFly bol svojho času jeho priekopníkom a podľa jednej filmovej…

Skateboard. Niekomu učarovala doska na kolieskach viac, iným menej. Marty McFly bol svojho času jeho priekopníkom a podľa jednej filmovej teórie vynálezcom. Tony Hawk veľkým popularizátorom vo svete, hoci viac ho nezabudnuteľne spropagoval Bart Simpson. Odkiaľ skateboard pochádza? hádanka nie je žiadnou hádankou, aj bez veľkého hádania je to jasné. Krajina pôvodu sa zhoduje s krajinou pôvodu snowboardu.

História skateboardu a skateboardovania

História skateboardu sa začína v polovici 20. storočia, keď si skupina surferov z Kalifornie začala užívať jazdu na drevených doskách s kolieskami, aby sa prepravovali po pevnine medzi surferskými lokalitami. V roku 1959 začala firma Roller Derby vyrábať prvé skateboardy, no len do roku 1965, kedy veľké množstvo nehôd a zranení spôsobených nedostatočnou kvalitou výroby spôsobilo obmedzenia. Úrady si začali všímať nebezpečenstvo, ktoré doska predstavovala a začali obmedzovať jeho používanie. Skateboardy tak zostali ešte istý čas len raritou. Neskôr, v 70. rokoch, sa skateboardovanie vrátilo v podobe vertikálneho jazdenia v špeciálnych betónových parkoch, v ktorých jazdci vykonávali akrobatické prvky a triky.

Od 80. rokov sa skateboardovanie stalo globálnym fenoménom a jazdci začali vykonávať náročnejšie triky na uliciach a v skateparkoch. V 90. rokoch sa jazda na skateboarde stalo súčasťou popkultúry, osobitého štýlu mládeže. Začalo sa vo výraznejšej miere objavovať ako symbol neviazanosti, odvahy a pouličného športového nadania. Rozbieha sa na ňom aj Bart Simpson v slávnom seriály Simpsonovci, ktorý sa objavil práve v 80-tych rokoch na obrazovkách v USA.

Dnes je jazda na skateboardoch populárna po celom svete a existuje množstvo skateboardových podujatí a súťaží, kde sa jazdci môžu predvádzať s rôznymi trikmi a akrobatickými prvky. Skateboarding sa stal tiež oficiálnym olympijským športom od roku 2021.

Skateboard zostáva nebezpečný stále

Skateboard si vyžaduje dávku umenia aj ohybnosti. Nie len výdrž v nohách. Do značnej miery štýl jazdy ovplyvňuje aj to, či ste na nohách pravák, alebo ľavák. Naučenie jazdy na skateboarde môže byť mimoriadne náročné a ni každý ju ovláda dostatočne dobre. Práve nehody a rôzne udalosti, ktoré na domácej americkej pôde spôsobili skateboardy, stáli za vznikom obmedzení. Nájdeme mnoho štátov a miest, ktoré celkom zakazujú jazdu na skateboarde, alebo obmedzujú jeho používanie. Sú to predovšetkým školy, ktoré nepovoľujú prinášanie skateboardov a kolobežiek do areálov a skriniek. Najskôr z dôvodu, že nie je možné zabezpečiť stráženie a skladovanie, ako aj pre riziká spojené s jazdou a ich používaním v areáloch škôl.

Občas sú obmedzenia spojené s drobnou kuriozitou, či detailom. Napríklad v meste Wilmington v Severnej Karolíne je zakázané jazdiť na skateboardoch na chodníkoch a v meste Los Altos v Kalifornii je jazda na skateboardoch zakázaná na ceste, ktorá vedie cez most. V meste Haines v Aljaške je jazda na skateboardoch zakázaná na verejných komunikáciách počas noci. Cez deň to problém nie je. Okrem toho niektoré obce majú zákony, ktoré vyžadujú, aby skateboardisti nosili prilbu a ochranné pomôcky, napríklad v meste Seattle v štáte Washington a rovnako tak na množstve iných miest. Na Slovensku vás na skateboarde nepustia na vozovku a prípadný downhill z kopca je tiež nemysliteľný.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu