ZN.SK
ksicht, ktorý si koleduje o úder

Backpfeifengesicht, nemecký výraz pre tvár, ktorá si koleduje o úder

Nemci majú viacero výrazov a pojmov, ktoré by sme v iných jazykoch hľadali len márne. Jedným z nich je aj výraz „backpfeifengesicht“…

Nemci majú viacero výrazov a pojmov, ktoré by sme v iných jazykoch hľadali len márne. Jedným z nich je aj výraz „backpfeifengesicht“ – slangový výraz, ktorý doslova znamená „tvár, ktorú máte chuť udrieť päsťou“. Tento výraz je viac menej vtipný a používa sa v neformálnom rozhovore súčasnej nemčiny. V skutočnosti nejde o bežne používaný termín, ale skôr o kuriozitu alebo vtipný výraz, ktorý sa pritom ujal. Pomenúva totiž ksichty, ktoré si poriadny úder priam žiadajú.

ksicht, ktorý si koleduje o úder

zdroj: linuxrocks.online

Backpfeifengesicht, čiže ksicht, ktorý si to vyslovene žiada

Výraz „backpfeifengesicht“ sa používa na opis tváre, ktorá má vyzývavý, nepríjemný alebo provokatívny výraz. Môže to byť prirodzená tvár, no oveľa viac to môže byť úškľabom. Ideálne v kombinácii s charakterom danej osoby. Ak patríte medzi gingerfobikov, viac budete pociťovať nutkanie úderu a pomenovania takejto tváre práve u ryšavých ľudí. Je to však stále subjektívny opis tváre, ktorá vyvoláva negatívne emócie alebo pocit nepríjemnosti u niekoho, kto ju vidí. Kým u vás tak možno pôsobí, u iných nemusí. Je to trochu hravý výraz, ktorý kombinuje obrazný popis s emóciou. Ide o zásadne subjektívnu záležitosť. To, čo niekomu môže pripadať ako „backpfeifengesicht“, iným môže byť úplne normálna tvár.

Sú výrazy tváre, aj ľudia, ktorí si veľmi dobre uvedomujú svoj výraz a môžu pôsobiť takto hromadne. Aj fotografia, ktorá zastihne konkrétny moment, môže zapôsobiť rovnako ako pohľad na živú osobu. Pri dočasnej grimase to však nemusí byť trvalé a aj vnímanie danej osoby ukotvené len na tom jednom výraze. Na druhej strane, pri snímkach ako je tá ilustračná z Google, možno naozaj potvrdiť, že Nemci dokázali nájsť trefný výraz na niečo, čo u nás zatiaľ nepoznáme.

Trochu to pripomína kaulrofobika a psychologické nutkanie niktorých ľudí postihnutých fóbiou z klaunou. Aj oni pociťujú často nutkanie na šaša zaútočiť, umlčať ho, zneškodniť ako hrozbu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu