ZN.SK
DeLorean DMC-12

DeLorean DMC-12 zostáva nesmrteľné aj pre Návrat do budúcnosti

DeLorean DMC-12 je športové auto, ktoré bolo vyrobené v rokoch 1981 až 1983 spoločnosťou DeLorean Motor Company. Toto auto sa stalo…

DeLorean DMC-12 je športové auto, ktoré bolo vyrobené v rokoch 1981 až 1983 spoločnosťou DeLorean Motor Company. Toto auto sa stalo legendou najmä vďaka svojmu futuristickému dizajnu, ktorý bol navrhnutý talianskym dizajnérom Giorgettom Giugiarom. DMC-12 má charakteristické strieborné karosérie so zvislými dverami s charakteristickými čiernymi lištami okolo okien.

Nezabudnuteľný DeLorean DMC-12 s krátkou históriou

Výroba DeLorean DMC-12 bola založená na podpore od vlády Severného Írska. Zhruba 9000 áut bolo vyrobených v továrni v meste Dunmurry, ktorá sa nachádza neďaleko od Belfastu. Napriek tomu, že auto bolo pôvodne navrhnuté pre americký trh, bola väčšina áut predaných v Európe. Stroj mal niekoľko nezvyčajných vlastností, ktoré ho odlišovali od ostatných áut. Jeho karoséria bola vyrobená z nerezovej ocele, ktorá bola odolná voči korózii. Motor bol umiestnený vpredu a poháňal zadné kolesá. DeLorean DMC-12 mal taktiež nezávislé zavesenie kolies a kotúčové brzdy na všetkých kolesách.

DeLorean DMC-12

DeLoreanova výroba

Paradox tejto filmovej zdanlivo americkej legendy je, že hoci ho považujeme za americké auto americkej spoločnosti, vyrábali ho v továrni v Severnom Írsku. DeLorean Motor Company mala sídlo v meste Detroit v štáte Michigan v USA, ale továreň na výrobu DeLorean DMC-12 bola postavená v Dunmurry v Severnom Írsku, kde bola výroba aj realizovaná. Výrobné haly vybudovali s pomocou britskej vlády, ktorá sa snažila podporiť ekonomiku Severného Írska.  Výroba DeLorean DMC-12 bola spustená v roku 1981 a zastavená o dva roky neskôr, keď spoločnosť DeLorean Motor Company zbankrotovala.

Dizajn Giorgetta Giugiariho

Vozidlo navrhol taliansky dizajnér Giorgetto Giugiaro, ktorý pracoval pre taliansku návrhársku firmu Italdesign. Giugiaro bol  známy svojim vynikajúcim dizajnom áut a bol zodpovedný za navrhnutie mnohých kultových áut ako napríklad Alfa Romeo Giulia Sprint GT, Maserati Ghibli, BMW M1 a mnohých ďalších. DMC-12 bol pre Giugiaro významným projektom. Veď to bolo prvýkrát, kedy mal navrhnúť automobil pre amerického výrobcu áut a americký trh.

John DeLorean, zakladateľ DeLorean Motor Company, oceňoval Giugiarove dizajnérske vízie a ho požiadal ho o navrhnutie DeLorean DMC-12. Giugiaro navrhol unikátny dizajn s rámom z nerezovej ocele a s charakteristickými vertikálnymi dverami s čiernymi lištami okolo okien. Tento dizajn sa stal veľmi populárnym a bol jedným z dôvodov, prečo sa DeLorean DMC-12 stal kultovým automobilom. Medzi zberateľmi mimoriadne cenný práve pre spojenie s filmom Back to the future.

Okrem exteriéru navrhol Giugiaro aj interiér DeLorean DMC-12. Ten sa vyznačoval jednoduchým a futuristickým dizajnom, ktorý sa dobre hodil k celkovému vzhľadu vozidla. Giugiaro sa tiež podieľal na vývoji iných častí DMC-12, ako napríklad strešného panelu, ktorý bol vyrobený z plastu zvyškového tvarovania a bol ľahký, ale pevný. Lenže mapriek tomu, že toto auto nebolo úspešné z obchodného hľadiska, stalo sa legendou a jeho význam a popularita pretrvávajú dodnes.

DeLorean aj ako „lietajúci Delourejn“ vo filme

Význam DeLorean DMC-12 je čiastočne spojený s jeho slávnym dizajnom, ale tiež s filmom Návrat do budúcnosti, ktorý bol uvedený v roku 1985 a neskôr sa objavil aj v jeho dvoch neopakovateľným spôsobom previazaných pokračovaniach, hoci zazneli aj fámy o štvrtom diely. V tomto filme DeLorean DMC-12 slúžilo ako časový stroj, ktorý umožnil hlavným postavám cestovať v čase. Tento film sa stal kultovým a stále dodnes prezentuje DMC-12 ako jedno z najikonickejších áut v histórii.

Emmett Brown predstavil synov, Navrat do budúcnosti

V roku 2019 sa vozidlo objavilo aj vo filme Ready Player One. Stalo sa tak práve pre dôležité prepojenie príbehu s autom práve z filmu Back to the Future, ktoré bolo vo filme z roku 2019 po rokoch dôležitým symbolom. Samotný autor knižnej predlohy príbehu Ready Player One, Ernest Cline, je totiž sám vlastníkom DMC-12 s úpravou do podoby slávneho filmového stroja času.

Ready Player one film

Automobil aj ako dôležitá súčasť filmových či knižných plagátov.

Ready Player One - hra sa začína, premiéra 2018

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu