DeLorean DMC-12 je športové auto, ktoré bolo vyrobené v rokoch 1981 až 1983 spoločnosťou DeLorean Motor Company. Toto auto sa stalo legendou najmä vďaka svojmu futuristickému dizajnu, ktorý bol navrhnutý talianskym dizajnérom Giorgettom Giugiarom. DMC-12 má charakteristické strieborné karosérie so zvislými dverami s charakteristickými čiernymi lištami okolo okien.
Výroba DeLorean DMC-12 bola založená na podpore od vlády Severného Írska. Zhruba 9000 áut bolo vyrobených v továrni v meste Dunmurry, ktorá sa nachádza neďaleko od Belfastu. Napriek tomu, že auto bolo pôvodne navrhnuté pre americký trh, bola väčšina áut predaných v Európe. Stroj mal niekoľko nezvyčajných vlastností, ktoré ho odlišovali od ostatných áut. Jeho karoséria bola vyrobená z nerezovej ocele, ktorá bola odolná voči korózii. Motor bol umiestnený vpredu a poháňal zadné kolesá. DeLorean DMC-12 mal taktiež nezávislé zavesenie kolies a kotúčové brzdy na všetkých kolesách.
Paradox tejto filmovej zdanlivo americkej legendy je, že hoci ho považujeme za americké auto americkej spoločnosti, vyrábali ho v továrni v Severnom Írsku. DeLorean Motor Company mala sídlo v meste Detroit v štáte Michigan v USA, ale továreň na výrobu DeLorean DMC-12 bola postavená v Dunmurry v Severnom Írsku, kde bola výroba aj realizovaná. Výrobné haly vybudovali s pomocou britskej vlády, ktorá sa snažila podporiť ekonomiku Severného Írska. Výroba DeLorean DMC-12 bola spustená v roku 1981 a zastavená o dva roky neskôr, keď spoločnosť DeLorean Motor Company zbankrotovala.
Vozidlo navrhol taliansky dizajnér Giorgetto Giugiaro, ktorý pracoval pre taliansku návrhársku firmu Italdesign. Giugiaro bol známy svojim vynikajúcim dizajnom áut a bol zodpovedný za navrhnutie mnohých kultových áut ako napríklad Alfa Romeo Giulia Sprint GT, Maserati Ghibli, BMW M1 a mnohých ďalších. DMC-12 bol pre Giugiaro významným projektom. Veď to bolo prvýkrát, kedy mal navrhnúť automobil pre amerického výrobcu áut a americký trh.
John DeLorean, zakladateľ DeLorean Motor Company, oceňoval Giugiarove dizajnérske vízie a ho požiadal ho o navrhnutie DeLorean DMC-12. Giugiaro navrhol unikátny dizajn s rámom z nerezovej ocele a s charakteristickými vertikálnymi dverami s čiernymi lištami okolo okien. Tento dizajn sa stal veľmi populárnym a bol jedným z dôvodov, prečo sa DeLorean DMC-12 stal kultovým automobilom. Medzi zberateľmi mimoriadne cenný práve pre spojenie s filmom Back to the future.
Okrem exteriéru navrhol Giugiaro aj interiér DeLorean DMC-12. Ten sa vyznačoval jednoduchým a futuristickým dizajnom, ktorý sa dobre hodil k celkovému vzhľadu vozidla. Giugiaro sa tiež podieľal na vývoji iných častí DMC-12, ako napríklad strešného panelu, ktorý bol vyrobený z plastu zvyškového tvarovania a bol ľahký, ale pevný. Lenže mapriek tomu, že toto auto nebolo úspešné z obchodného hľadiska, stalo sa legendou a jeho význam a popularita pretrvávajú dodnes.
Význam DeLorean DMC-12 je čiastočne spojený s jeho slávnym dizajnom, ale tiež s filmom Návrat do budúcnosti, ktorý bol uvedený v roku 1985 a neskôr sa objavil aj v jeho dvoch neopakovateľným spôsobom previazaných pokračovaniach, hoci zazneli aj fámy o štvrtom diely. V tomto filme DeLorean DMC-12 slúžilo ako časový stroj, ktorý umožnil hlavným postavám cestovať v čase. Tento film sa stal kultovým a stále dodnes prezentuje DMC-12 ako jedno z najikonickejších áut v histórii.
V roku 2019 sa vozidlo objavilo aj vo filme Ready Player One. Stalo sa tak práve pre dôležité prepojenie príbehu s autom práve z filmu Back to the Future, ktoré bolo vo filme z roku 2019 po rokoch dôležitým symbolom. Samotný autor knižnej predlohy príbehu Ready Player One, Ernest Cline, je totiž sám vlastníkom DMC-12 s úpravou do podoby slávneho filmového stroja času.
Automobil aj ako dôležitá súčasť filmových či knižných plagátov.
0 komentárov