ZN.SK
lebka

Reálne FBI, CSI či Kosti: ľudské mŕtvoly ponechané pohodené v prírode

V záujme vedy, forenznej antropológie a pre úspech policajných vyšetrovaní je nevyhnutné siahnuť po niečom, čo sa môže zdať zvrátené. Z vedeckého hľadiska…

Mŕtvoly, čiže pôvodné živé schránky bez života, nie sú žiadnou vábnou témou. V záujme vedy, forenznej antropológie a pre úspech policajných vyšetrovaní je nevyhnutné siahnuť po niečom, čo sa môže zdať zvrátené. Z vedeckého hľadiska však niečo také prináša nesmierne veľa poznatkov… hoci pripravte si silný žalúdok. Tie slabšie nech ani nepokračujú v čítaní.

lebka

Farma s mŕtvymi telami

Takzvaných fariem s mŕtvolami je vo svete viacero. Niektoré sú v odľahlých neobývaných ohradených oblastiach, výskumných centrách, iné na niečo také využívajú presné podmienky v akých by sa ocitli skutočné mŕtvoly. Jedno z amerických centier v Texase, kde sa odohráva naozajstná práca ako v CSI, či skôr v seriáli Kosti, považujú za najväčšie. Rozsiahla ohradená plocha je miestom, ktoré vzdeláva a zdokonaľuje študentov, aj profesionálov. Jeho fungovanie je pre naše bežné uvažovanie a spôsob života niečo nechutné až morbídne. S ľudskými telami sa tu už zaobchádza ako s predmetom výskumu, človek stráca meno a získava číslo. Áno, hovoríme o skutočných ľuďoch z mäsa a kostí, ktorí predtým žili. Práve to mäso a kosti tu majú hlavnú úlohu.

Hnijúce mŕtvoly, zápach a červy

Na prírodnej ploche, alebo aj upravenej, či len na plochom betónovom poli sú ponechané mŕtve telá ľudí. Tých, ktorí svoje telo venovali na výskum. Sú ponechaní prírode, zahrabaní v plytkých hroboch, ponechaní na tráve, alebo vystavení v rôznych pózach. Tam, kde potrebujú pozorovať vplyv vtákov ako sú vrany a supy, tam ponechávajú telo bez ochranných sietí a mreží. Inde ich ponechávajú len muchám a červom. Pri vysokých teplotách sa skúma prirodzená mumifikácia vysušovaním. Forenzná antropológia takto získava podklady a cenné informácie k datovaniu rozkladu ľudského tela, ale aj správania svaloviny, kostí, chrupaviek a iných tkanív pri vplyve určitých podmienok. To všetko pomáha polícií a vedcom v zdokonaľovaní, aj keď sa zdá, že je to len jedna odporná morbídna hra.

Video len pre silnejšie povahy:

Na prácu s takýmito telami je nutné silný žalúdok. Jej povinnou súčasťou je totiž aj vnímanie pachu, ktorý tí najlepší odborníci ovládajú ako jeden z dôležitých ukazovateľov, kým pre menej zapálených vyšetrovateľov toto zostáva ako nevyhnutná súčasť vyšetrovania. Žiaľ, na ničom sa nedá naučiť lepšie fyziológia rozkladu tkanív ako na skutočnom tele.

Až 450 rôznych chemických procesov počas rozkladu

Dr. Vass definoval až 450 rôznych chemických procesov počas rozkladu ľudského tela. Každé štádium má mať charakteristický zápach, ktorý by mal za istých okolností odhaliť štádium rozkladu a samozrejme dobu úmrtia. Pochopiteľne ovplyvnené podmienkami ako prítomnosť hmyzu, zvierat, typ pôdy, vlhkosť, teplota a jej kolísanie a podobne.  S jeho technológiou sa snaží niekoľko rokov vyvinúť systém elektronického nosa, ktorý by dokázal pomôcť vyšetrovateľom FBI odhaliť oveľa viac o dobe úmrtia. Tá je nevyhnutná pri odhadovaní pohybu a doby, kedy k smrti došlo.

Na doplnenie: len pre naozaj silné žalúdky je určené video venované výskumnému centru v Texase a niekoľkým fotografiám. Viac vo videu: https://www.youtube.com/watch?v=OFJrow7yaec

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu