ZN.SK
Toto sa nesmie

12 vecí, ktoré sa nesmú a aj tak ich ľudia (v Bratislave) robia

12 vecí, ktoré sa nesmú, alebo by sa nemali, no nikoho to veľmi nezaujíma. So zameraním na Bratislavu a ulice.

Keď deň čo deň prekonávate niekoľko kilometrov po svojich a len hodinu trávite za tmy ráno a za tmy večer čas na zastávkach a v MHD, dokážete si všimnúť oveľa viac, než keby ste pozerali do zeme. Dovolil som si zostaviť rebríček 12 vecí, ktoré sa naozaj nesmú, nemali by sa, alebo sú nežiadúce, no predsa ich ľudia robia. S cielením na „testovanú“ Bratislavu, kde sú viaceré body beztrestné a tolerované.

Toto sa nesmie

1. Cez koľaje po vlastných

Údajne je protizákonné preskakovať koľaje mimo oficiálny prechod. Takže máte na výber. Buď z Vrakune do práce do Bauhasu prejdete 100 metrov cez koľaje, alebo niekoľko kilometrov po ceste a zabijete možno až hodinu, kým sa dostanete do práce.

2. Cez koľaje cez červenú v aute

Ivánska cesta je krásny príklad. Len čo zasvieti červená signalizácia, čakali by ste, že premávka zastaví, no pri prejazde len zvýšia rýchlosť. Čakáte, že budú stáť, ale radšej s tým nepočítate. Deň čo deň sa na tomto mieste nájdu takí, ktorí vedia, že práve rozsvietená červená je pre tých, čo idú až za nimi, pretože vlak je ešte ďaleko. Toto miesto je tiež častým miestom javu prílišnej dôvery toho, že červená bliká len pre jeden vlak. Len čo zmizne posledný rušeň… stále červená? Vrr-rrrr–…..

3. Močenie na ulici

Močenie na ulici sa nesmie a aj tak niektoré miesta zapáchajú viac, iné menej. Kdeže, to nie sú psy. Ľudia často nemajú na výber. Nájdete vôbec niekde verejné toalety, ktoré by fungovali a pomohli by v prípade takéhoto problému? Prečo turisti hľadajú McDonald’s? Pretože je to jediná záruka v neznámom meste, kde majú určite aj toalety.

4. Fajčenie na zastávkach

Fajčiar je na zastávke ráno, aj večer. Trnavské mýto zafajčené, podchod zafajčený, je celkom jedno, či fajčiar postáva, alebo prechádza. V podchode stojí vzduch, čiže ak vám to prekáža, obchádzajte si to cez Istropolis a priechody pre chodcov, prípadne skáčte pred autá… veď aj takto sa to robí. Fajčiarov vidieť všade a nikto ich nepokutuje. Na Trnavskom mýte slečna s kotrabasom sedí na lavičke, ťahá z cigarety. „Slečna, nevadí Vám, že ste na zastávke? Nie nevadí!“ Keď prší, niektorí špecialisti sa s cigaretou postavia rovno do zastávky.

12 vecí, ktoré sa nesmú

Typický folklór ľudí na zastávkach a to bez rozdielu miesta, je ešte naposledy potiahnuť z cigarety, hodiť ju pod autobus a nastúpiť s výdychom smradu do polovice uzavretého priestoru autobusu. V tom najhoršom prípade vám ten smrad nesmie prekážať, pretože nervózny dôchodca vám zavrie pootvorené okienko a bude mu celkom jedno, že ste tehotná a držíte si bruško s pocitom, že obed pôjde zrejme čoskoro von.

12 vecí, ktoré sa nesmú

5. Cyklisti na chodníkoch

Nedávno sa v hlavnom meste na niektoré cesty kreslili trasy pre cyklistov. Ako je možné, že neznámy telefonujúci šialenec na bicykli zrazil koncom augusta dievča na rovnakom mieste, na akom sme sa stretli s cyklistami opakovane aj my? Širšie okolie okolo Justičného paláca a Krížnej ulice má predsa dostatok priestoru, aj nákresy. Niektorí dokonca netušia, že nesmú vstupovať bicyklom na priechod ak na ňom sedia. „Čože?“

6. Sprejovať a čarbať

Bojovník za slobodu všetkého druhu za každú cenu vás bude presviedčať, že je to krásne umenie. Keď mu postriekajú dodávku a vlastnú stenu domu, vyskakuje aj ten najväčší frajer. Sprejeri a čarbaníci majú hlúpu chybu. Podpisujú sa a tak sa dá pospájať všetka škoda, ktorú majú na svedomí. Nesmie sa to a aj tak to mnohí robia. Nikto však odpadlíkov nemotivuje prezrádzať, kto sa pod akým menom skrýva. Pritom by stačili prísnejšie nariadenia mesta o pokutách, prípadne zvýšiť záujem polície a mesto je čistejšie.

12 vecí, ktoré sa nesmú

7. Hulákanie

Hulákať niekde pod oknami medzi panelákmi je lokálne bežnou súčasťou noci. Spevy, krik, pískanie, sú žiaľ ľuďmi tolerované. A často nemajú na výber. Kým príde hliadka, opilci a individuá sú preč. Okríknuť sa ich neoplatí, ak nevyvalia dvere, tak vám zdvihnú tlak inak a vy sa ťažko môžete s adrenalínom pokúšať zaspať.

8. Naštartované autá

Stojí na parkovisku o jednej ráno, rovno pod vašim oknom, hučí mu motor pol hodinku, 40 minút, takmer hodinu a vám to nedá logiku a ani spať. Holá hlava v teplákoch? Aha, tak ja radšej zavriem okno a pokúsim sa zaspať.

12 vecí, ktoré sa nesmú

9. Duc-Duc-Duc-Duc

Kým ešte motor niektorí predýchajú, ťažko sa predýchava magor s Rytmusom v reproduktoroch. Ten žije v akejsi podivnej predstave, že jeho nadupané auto s drahým prehrávačom je aj zvukovo izolované.

10. Psíčkari nadovšetko

Z pohľadu psíčkara, ktorý platí a v zásade nosí dva sáčky na hovienka, je veľmi „milé“ sledovať o pár metrov besného čokla, ktorý vykladá polkilogramový náklad a majiteľ bez mihnutia oka radšej pokračuje v smere chodníka. Keď v snahe vyhnúť sa hnedým zapáchajúcim prekážkam stúpite do celkom iných dovtedy neviditeľných, má vás čakať dobrý deň? Prečo? Pre tú radosť keď sa snažíte hrubé dať z topánky pomocou všakovakých smetí okolo vás preč? Keď palička z nanuku zo zeme neodstráni všetko a vy musíte s topánkami rovno na balkón? Dobrý deň ťažko.

11. Feťáci a ich ihly

Bezohľadnosť niektorých jednotlivcov je odporná. Len čo sa zotmie, sú rôzne miesta, prístrešky, detské preliezačky, výklenky panelákov, kríky, parky a tmavé uličky miestami so zvýšenou šancou na výskyt práve používanej, alebo odhodenej ihly. Nebudem to viac rozvádzať. Nájsť ihlu už pred svojimi dverami v paneláku je nechutný zážitok.

12. Parkovanie

Ono sa to naozaj nepatrí odstaviť ostatných vodičov od parkovania. Špecialisti sú často na parkoviskách, kde je núdza o miesto. V skutočnosti sú všade, len keď nemáte kde zaparkovať, zostáva vám peniť , aj tak nič nezmeníte. Alebo šup s fotkou na Facebook do skupiny Parkuješ ako…

12 vecí, ktoré sa nesmú

Pridajte však pokojne aj číslo 13. a 14. Komentáre sú tu pre vás.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu