Fitnes s kolobežkou: zapojené svaly, kalórie a účinky jazdy

kolobežka

Uvažujete o kolobežke? Tá už dávno nie je len vecou detských radovánok na ulici. Kolobežky sú bežným dopravným prostriedkom v mestách aj u dospelých ľudí, či dokonca seniorov. Skvelé je, že jazdou na kolobežke sa darí spáliť mnoho kalórií a precvičiť naozaj poriadne veľa svalov. Spálené kalórie, ktorých sa vám podarí spáliť viac s menšou záťažou ako pri klasickom behu, nebudú to jediné čo spálite. Všetci tí, ktorí chcú schudnúť, majú problém prinútiť sa hýbať a nevadí im jazda na kolobežke, sa tak môžu radovať. Na to, aby sme mohli hovoriť o cvičení pomocou jazdy na kolobežke je nutné rozlišovať niekoľko podmienok. Kolobežka s príliš nízkymi riadidlami môže spôsobiť pri dlhšom používaní bolesti chrbtice. Najmä ak sa snažíte o rýchlu jazdu.

kolobežka posilňuje svaly

Ľudské telo a zapájané svaly s kolobežkou

Ak chcete vydať viac energie ako pri jazde na bicykli, nasaďte si korčule vďaka ktorým zapojíte celé telo. Alebo ešte lepšie kolobežku, z ktorej sa viete prepnúť do „civilného“ režimu jednoducho zložením kolobežky a vyložením cez plece. Napríklad pri nástupe do MHD a podobne. Jazda na kolobežke si vyžaduje viacero svalov súčasne. Pri odrážaní totiž potrebujete riadidlá držať v stabilnej polohe, čo si žiada napínať svaly na rukách. Zároveň pri rýchlej jazde a rýchlom odrážaní je vo veľkej miere zapájaný aj hrudník a chrbtica, ktoré udržiavajú v konečnom dôsledku rovnováhu a stabilitu koliesok a vtedy tiež aktivujú azda všetky dôležité svaly na tele. Rýchla jazda totiž prináša častejšie prevažovanie náporu na predné koleso. Odrazenie nohou totiž v rovnakom momente zvyšuje točivý moment a celé svalstvo človeka okamžite aktivuje rozsiahly súbor svalov, ktoré udržiavajú celkovú rovnováhu.

Kolobežka stredné kolieska

Foto: kolobežka Ferrari v ponuke obchodu Topski.sk

Pri jazde na kolobežke dochádza k zapájaniu a v konečnom dôsledku formovaniu najvýraznejšie práve sedacích svalov a stehien. Pri pohodlnej nenáhlivej jazde sa menej zaťažuje chrbtica a kĺby. Vždy zároveň dochádza k sťahom a napínaniu svalov na bruchu. Človek dostáva pohyb, ktorý nepôsobí záťažovo na kĺby na nohách.

Pozor na nohy a ich striedanie

Najideálnejší stav pre jazdu na kolobežke, je vystriedať nohy. Pri jazde a odrážaní len jednou nohou dochádza k precvičovaniu len jednej nohy, kým druhá stojí stuhnutá a napínaná rovnakým spôsobom neustále. Je dobré nohy striedať, aj keď je to pomerne ťažké. Ideálne je skúsiť to na rovných úsekoch. Ľudia s boľavou chrbticou môžu pociťovať bolesti, pokiaľ sa jazda obmedzuje odrážaním stále rovnakej nohy a aj človek je tak permanentne vytočený do jedného smeru. Obzvlášť u malých detí nie je vhodné, aby používali kolobežku príliš často len z jedinej strany.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.