ZN.SK
the simpsons Simpsonovci

TOP 5 vymyslených slov známych vďaka seriálu Simpsonovci

Seriál Simpsonovci s jeho troma desiatkami sérií vychádza už tak dlho, koľko má mnoho z nás rokov. Stále nenudí a môžu ho opakovať…

Seriál Simpsonovci (The Simpsons) s jeho troma desiatkami sérií vychádza už tak dlho, koľko má mnoho z nás rokov. Stále nenudí a môžu ho opakovať ešte 50 rokov a stále neomrzí. Objavuje sa v ňom neustále ľuďom blízky humor, vždy poukazujú na rôzne aktuálne problémy bežných rodín a spoločnosti v USA. Všetci sú žltí, majú len štyri prsty na rukách, Maggie stále plynulo nerozpráva a všetci akosi nestarnú. Tieto nedokonalosti im ale vždy radi prepáčime.

the simpsons

Prinášajú do deja mnoho celebrít a skutočných hlasov. Sting, Lady Gaga, George Harrison, Katy Perry a mnoho iných. Lenže seriál priniesol aj veľké množstvo vymyslených slov a názvov. Spojili sme päť najvýraznejších neexistujúcich slov, ktoré sa v seriáli objavili. Spomínate si na ne? Ak áno, tak jedine zo Simpsonovcov.

D’oh

Citoslovce D’oh je súčasťou tričiek, grafík, hrnčekov, slipov a všetkého merchu k seriálu. Pre nás je najcharakteristickejší prejav Homera, keď dusí Barta so slovami „Ty jeden mrňavej“. V Amerike je najcharakteristickejším prejavom Homera jeho používanie slova „D’oh“, ktoré je náhradou za „ups“, alebo „Ach, nie“. Kto pozná pôvodné znenie seriálu, alebo hrá hru The Simpsons Tapped Out, pozná mnoho Homerových citosloviec.

Spider Pig (Spajdrveř)

Keďže Simpsonovci nemajú slovenský dabing z jednoduchého dôvodu, postačil nám výborný dabing český, poznáme mnoho scén a hlášok v češtine. Spider Pig, čiže Spajdrvepř sa objavil v zopár dieloch seriálu, aj v celovečernom filme. Ide skrátka o normálne prasa, ktorému Homer prisúdil špeciálne vlastnosti. Dokáže chodiť po strope a Homer mu dokonca pomáha naplniť nádobu na hnoj.

Ay Caramba

Obávaný El Barto, skateboardista so sprejom v ruke, síce nie je úplne zaužívanou predstavou o Bartovi, no aj taká sa už objavila. V tomto alteregu možno nájsť spojitosť s „Latino“ slovníkom k ďalšej fráze. Ay Caramba je heslo, zvolanie, či povzdychnutie si, ktoré používa Bart Simpsons, keď zistí problém. Ideálne vážny, ktorý sa ho týka. Pozorný divák si určite pamätá diel o Marginom tehotenstve. Kvapôčka alkoholu pri krste lode, ktorá kvapla tehotnej Marge do úst, spôsobila, že Bartovi okamžite na hladkej „Homerovskej“ hlavičke začali rašiť ostré pichliače, ktoré má dodnes. Vtedy kvapka alkoholu celkom pozmenila malého Barta a práve alkohol môže za to, že je taký čert. Počas tejto scény zaznela skladba zložená z opakujúcich sa slov Ay Caramba dokonca niekoľko krát. Najvýraznejšie za celý seriál.

Tomacco (Tomák)

Keď sa rodina Simpsonovcov odsťahovala na vidiek do domu, kde vyrastal Homer, podarilo sa im (aj vďaka šialenosti s rádioaktívnym plutóniom) vypestovať Tomacco. Rajčinu a tabak, jediné dve plodiny, ktoré mali a spojili dohromady. Špeciálna rastlina okamžite vyvolala záujem obchodníkov. V češtine to bol „Tomák“ po vzore „Tabák“. V angličtine názov pozostával z „Tomato“ a „Tabacco“.

Screamapillar (Řvousenka)

Táto hnusná mrcha, malá uvrieskaná húsenica, bola len záležitosťou skrytej kamery. Simpsonovci si s ňou a pre ňu teda užili. Na jazierku sa totiž Simpsonovcom usídlila vzácna húsenica, na ktorú sa vzťahovali prísne pravidlá ochrany. Homer tak bol jej otrokom. Ak sa jej niečo nepáčilo, vrieskala ako divá a to prilákalo ochranárov. Keď však Homer nechtiac húsenicu zlikviduje, čaká ho veľký trest. Uškriekaná húsenica bola odvtedy známa ako Screampillar. Zviera, ktoré malo v českej verzii meno Řvousenka, sa objavilo len v jedinom diely s názvom Křeslo pro Homera. Homer totiž naozaj skončí na elektrickom kresle, aj keď ako obeť televíznej zábavy.

Bonus: Dimoxinil

Ako malý bonus na záver si uveďme zázračný liek dimoxinil, ktorý je tak drahý, že si ho ľudia bežne nemôžu dovoliť. No podpultovým predajom sa dá napísať na poisťovňu ako prípravok proti námraze mozgu. Homer Simpson si pre zlepšenie sebavedomia nechal takýto prípravok predpísať a naozaj zažil jeho účinky.  Avšak pre nehodu sa z neho veľmi dlho netešil. Pravdou je, že túto látku vo svete pravidelne ľudia vyhľadávajú a myslia si, že aj v tomto prípade Simpsonovci reagovali na skutočný liek. Ba dokonca, že zmienkou o cene poukazovali na jeho absurdnú cenu. Šlo však o úplnú fikciu. Dimoxinil neexistuje.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu