Cyklistická prilba nikdy nebola len na parádu, ale slúži najmú na ochranu. Je pravdou, že v nej človek vyzerá smiešne, možno aj zle, o v každom prípade má za úlohu chrániť hlavu, ktorej zranenia sú tie najfatálnejšie a najhoršie liečiteľné. Slovenské zákony upravujú povinnosti cyklistov, ako aj možnosti nosenia prilieb.
Kým v mestách bežne cyklistov neuvidíte s prilbami, medzi obcami a za mestom je prilba povinná pre akéhokoľvek účastníka premávky, hoci by šiel len po cyklotrase. V záujme vlastnej bezpečnosti je odporúčané, aby cyklisti nosili cyklistickú prilbu počas celej jazdy. Dieťa do 15 rokov musí mať prilbu na hlave bezpodmienečne za akýchkoľvek okolností. Zákon je platný od februára 2009.
V Rakúsku je napríklad povinná prilba pre deti do 12 rokov. V Chorvátsku je táto povinnosť vyššia. Tam na bicykel nesmú vysadnúť cyklisti bez prilby ak majú 16 rokov a menej. Prísnejší sú v susednej Českej republike. Tam si deti do 18 rokov nesmú sadnúť na bicykel bez prilby, čo je o 3 viac ako u nás. Prilba nie je povinná v Nemecku, Maďarsku, ale ani v Poľsku.
Vybrať si cyklistickú prilbu neznamená vybrať si ťažítko na hlavu vďaka ktorému sa zníži schopnosť pohybu hlavy, alebo viditeľnosť. Prilba o zapínacím viazaním (upevnením na hlave) má za úlohu chrániť hlavu pred zranením, pádom, ale z osobnej skúsenosti je to aj výborný ochrana v prípade „preletu“ cez kríky a stromy v lesoch, kedy predná časť prilby umožňuje chrániť obočie, vlasy, oči a výraznú časť tváre pred niektorými konármi a rastlinami. Pri deťoch je nepopierateľný význam prilby práve pri pádoch a riskantných pokusoch pri spoznávaní rýchlosti a vlastností bicykla. Cyklistické prilby pre deti sú v rôznych variantoch, dizajnovo navrhnuté aj podľa vzoru dospelých, ako aj podľa potrieb ochrany detskej hlavy. Motívy pritom môže rodič vybrať zámerne také, aby dieťa nemalo problém si prilbu na hlavu nasadiť.
0 komentárov