ZN.SK
Austrália prepadlisko

Na austrálskej pláži sa do mora prepadlo turistické parkovisko

Na pláži v austrálskom Queenslande sa odohralo prírodné divadlo úchvatných rozmerov, no zároveň takmer drsná tragédia. Zem sa prepadla do mora aj s autami.

Na pláži v austrálskom Queenslande sa odohralo prírodné divadlo úchvatných rozmerov, no zároveň takmer drsná tragédia. Zmizlo pri ňom plážové parkovisko a nezostalo po ňom ani stopy. Geologické procesy si nevyberajú hodinu. Pláž, na ktorej parkovalo viacero turistov, karavany aj dodávky, bola dlhodobo obľúbeným miestom pre dovolenkárov. Počas poslednej víkendovej noci sa však začal sypký piesok prepadávať pod morské dno.

Plážové parkovisko na pobreží zaniklo

Zem je neustále v pohybe a spoliehať sa na to, že sa nebude meniť, je nemožné. O to viac, ak hovoríme o krasových lokalitách s vápencovým dnom, jaskyňami, či ukrytými dierami v zemi kvôli banskej činnosti. že sa prepad zeme objaví na takom mieste ako v Austrálii nie je celkom bežné.

Austrália prepadlisko
Najskôr do hĺbky pár metrov a neskôr ešte hlbšie. Príroda náhle vytvorila kráter široký okolo 100 metrov. Spolu s niekoľkými autami a karavanom sa prepadla širšia betónová plocha parkoviska, množstvo piesku a skál z okolia. Na internetových záberoch vidieť tmavú dieru, ktorá pohltila drobnú časť austrálskej pevniny. Svoje veci stratilo zhruba 140 ľudí. ďalšie vozidlá sa už okrajom vyhýbajú z obavy ďalšieho rozširovania kráteru. Už v minulosti sa tu podobný jav objavil.Foto: uvedené video Youtube

Austrália vie neustále prekvapovať

Austrália je plná mnohých zaujímavostí a jedno parkovisko a takmer tragédia nie je ojedinelosť. Nejedna pláž v Austrálii má svoje parkovisko, rovnako ako mnoho cedúľ s varovaniami pred žralokmi. Tragédie sú tu pomerne časté. Austrália je známa ako miesto s výskytom najjedovatejších živočíchov a pavúkov. Po jej plochách sa pohybuje známy pes dingo, no typickými zvieratkami južného kontinentu sú najmä kengury, koaly, ježure, vtákopysky, či emu. Existuje tu mnoho druhov hmyzu, aj zaujímavé javy spojené s pavúkmi. Tektonicky je Austrália pomerne pokojná. To sa ale nedá povedať o Tichomorí a vulkanickej činnosti veľkého pacifického zlomu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu