ZN.SK
Lilien grafika na paneláku

Dočarbaná fasáda paneláka? Ide to prekresliť na krajšie

Fasáda na vašom paneláku nesie viacero podpisov neznámych „umelcov“ ktorí za pár sekúnd zničili viac, ako maliari vymaľujú za deň? Ide to aj inak. Trochu kreatívne a viac farebne. Umelkyňa Lili En vám predstaví jedno riešenie.

Doničené poškodené fasády domov od sprejerov, ktorí sa na nich vyzúria len čarbanicami, trápia mnohých, len nie autorov týchto podpisov. Hoci by v boji proti tejto pliage mohlo pomôcť zmeniť lokálne nariadenia a odškodňovanie poškodených, čmáranice pribúdajú. Nevzhľadné podpisy sú na mnohých panelových domoch. V Ružinove, vo Vrakuni aj Petržalke by sme však našli miesta, ktoré vymenili nevzhľadné podpisy za veľkú niekoľko metrov širokú grafiku a tiež vytvorenú pomocou sprejov. Je však rozdiel v rozlohe samotnej grafiky, spôsobe vyhotovenia a kvality. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť nevzhľadnej grafiky je premaľovať ju na čisto a čoskoro riskovať nových s chuťou po podpise (už toto znie absurdne), alebo plochu vyplniť niečím, voči čomu majú „podpisovači“ úctu. Možno preto, že ich práca niečo také nedosahuje.

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Dá sa to aj krajšie a legálne

Umelkyňa na voľnej nohe Lili En takúto umeleckú službu otvorene ponúka. Má to však niekoľko podmienok, ktoré musí záujemca splniť, ak chce grafiku veľkého rozsahu na vlastnej fasáde. Na našu otázku, ako to vlastne prebieha Lili En odpovedá:
„Ak ma oslovia s požiadavkou na grafickú prácu, vypracuje sa ideový návrh a po konzultácii sa skladá záloha na materiál. Zväčša 30% z celkovej sumy a začne sa realizovať. Trvanie práce aj cena sú individuálne. Záleží aj od počasia a rozsahu. Aby to celé šlo zrealizovať, v prvom rade musí byť majiteľ budovy známy a musí súhlasiť. Bytovky sú iné.

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Pri bytovkách je totiž nutné takéto úpravy riešiť so správcom budovy a najčastejšie sa na schôdzach prehodnotí požiadavka, prípadne motív a nápad samotný. Ako výtvarníčka fungujem na faktúru a zálohovú platbu, takže s dokladovaním problém nemám. Po dokončení sa doplatí zvyšok. Celkom iné je to s verejnými budovami, kde sa premaľovanie rieši s príslušnými úradmi.“

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Lilien grafika sprejovanie na fasáde

Lilien grafika na paneláku

Samotná autorka nám uviedla, že jej prácu vnímajú mnohí ľudia pozitívne, no stretáva sa aj s negatívnymi názormi. No aj tie sa menia postupne podľa toho, ako sa mení jej práca. Na začiatku to vyzerá, akoby fasádu kazila, no počiatočné kontúry sú len začiatok.

Ďalšie práce autorky si môžete pozrieť priamo v jej albumoch: https://facebook.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu