Rodné číslo a zaujímavosti: vedeli ste, že je deliteľné číslom 11? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Rodné číslo a zaujímavosti: vedeli ste, že je deliteľné číslom 11?

Rodné číslo, ako ho poznáme na Slovensku a v Čechách, je zložené z desiatich číslic. Prvých šesť číslic tvorí dátum narodenia a zvyšné štyri by mali byť jedinečnými číslami pre vás v kombinácii s vašim menom. Rozmýšľali ste už nad tým, ako sa tieto čísla tvoria?

Narodenie dieťaťa, článok rodné číslo

Od 1. Januára 1954 sa rodné číslo počíta po „novom“

Ľudia narodení do konca roka 1953 používajú trojmiestne číslo, avšak ľudia s dátumom narodenia od 1. Januára 1954 majú podľa nariadenia v pôvodnom Československu rodné číslo desaťmiestne. Nové číslo získali aj starší ľudia, ktorí získali občianstvo Českej alebo Slovenskej republiky. Reálne je dôležitých 9 číslic. Posledné číslo sa pridáva podľa toho, aké číslice sú v deviatich prvých pozíciách. Výsledok vydelenia celého čísla totiž musí dosiahnuť celé číslo bez zvyšku. To znamená, že celé rodné číslo po vydelení jedenástkou nevytvorí žiadne číslo s desatinou čiarkou.

Zámer je úradnícka kontrola

Dôvodom, prečo vytvorili systém na delenie bez desatiných čiarok, je možnosť overenia správnosti rodného čísla. Úrady tak presne vedia zistiť, či ste spravili v rodnom čísle preklep. Preklep je najpravdepodobnejší v jednej číslici. Preto ak sa v jedinej pomýlite, deliteľnosť nevychádza. Na tomto princípe sú postavené aj systémové kontroly úradných stránok a formulárov, kde taktiež pokus o obchádzanie občas nepustí pre nesprávne zadané rodné číslo.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Facebook podvodníci a súťaže
Facebook „súťaže“ sľubujú iPhone? 100x nie podvodníkom!

Zvierata Slovenska, kniha Fortuna Libri
Knižka Zvieratá Slovenska vás nadchne obsahom a ilustráciami

5 sekundové pravidlo 5 second rule
Kniha 5 sekundové pravidlo úspešne naštartuje odvahu a odhodlanie

Zavrieť