ZN.SK
expo antalya 2016

EXPO Antalya 2016 pokračuje s výstavbou aj výsadbou

EXPO 2016 sa koná v tureckom letovisku Antalya. Momentálne prebieha jeho výstavba a výsadba rozľahlej zelenej plochy.

V tureckej Antalyi, významnom turistickom letovisku kam mieri drtivá väčšina slovenských dovolenkárov každý rok viac a viac, sa už pár posledných rokov objavujú rekonštrukcie ciest, budovanie nových, ale hlavne výstavba výstaviska EXPO 2016. Výnimočná udalosť, ktorá sa v roku 2016 odohráva práve v Turecku, prinesie záujem celého sveta do Antalye, v ktorej majú mať príležitosť odprezentovať svoje prednosti všetky krajiny sveta. Napriek tomu, že ich v skutočnosti svoju účasť potvrdilo menej ako desať, sa očakáva veľký význam.

expo antalya 2016

Výstavba na okolí
Len EXPO 2016 plocha zaberajúca niekoľko hektárov pôvodne poľnohospodársky využívanej pôdy si žiada veľké investície tureckej vlády. V treťom kvartáli roka 2015 už je pozorovateľná výstavba dvoch výrazných hál a ich konštrukcii. Viacero žeriavov pracuje na jednotlivých budovách, ktorých najkomplikovanejšou časťou bol najmä podklad a hrubá stavba. V Antalyi sa už minulý rok prerábala dôležitá cesta v blízkosti letoviska Lara, v širšom okolí Antalye, pred tým sa výrazne prerábala a rozširovala cesta do letoviska Kemer. Tieto úpravy nemuseli priamo súvisieť s výstavbou EXPO 2016, avšak môžu mať dôsledky na skvalitnenie dopravy. V okolí areálu sa vo veľkom pred nedávnom vysádzali stromy a silné palmy. V októbri 2015 sa vo veľkom začalo s úpravou zelene v okolí ciest a úpravy chodníkov. Množstvo stromčekov vysádzajú v líniách.

Čo je to EXPO?
EXPO je významná medzinárodná výstava, ktorá má za úlohu prezentovať priemysel a kultúru jednotlivých krajín, avšak v ich réžii. Jej oficiálnym usporiadateľom je BIE – Bureau of International Expositions, ktorá napríklad rozhoduje a plánuje aj jej usporiadateľstvo a miesta. Celkom prvý ročník sa konal v roku 1851 v Londýne. Neskôr v 1855 v paríži a tieto mestá sa ešte viac krát zopakovali ako usporiadatelia. Nie vždy sa na nich zúčastnilo aj Slovensko, pre často vysokú nákladnosť, ale aj socialistickú izolovanosť. Zaujímavosťou je, že takmer každé jedno výstavisko, čiže areál, kde sa EXPO koná, sa stalo zaujímavým miestom pre obdivovanie architektúry, má podobnú funkciu aj neskôr a slúži pre výstavníctvo aj dodnes. Pri tej príležitosti sa vo svete postavilo mnoho pamätníkov a aj rôznych budov o ktorých pritom ani netušíme, že ich postavili práve kvôli usporiadaniu výstavy. Neveríte? Uhádli by ste, ktorú stavbu postavili v roku 1889 práve v Paríži len pri príležitosti EXPO výstavy a to si mysleli, že ide len o dočasnú konštrukciu? Viac o EXPO a histórií sme spomenuli v inom článku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu