Láska je viac ako náboženstvo. Tá hranice nepozná. Veľmi úprimná láska, ale tiež snaha nerozoštvať svoje rodiny a spoločnosť, stoja za výnimočnosťou hrobu na cintoríne v holandskom mestečku Roermond. Obaja manželia, každý iného náboženstva, sú pochovaní vedľa seba, aj keď na dvoch rôznych cintorínoch. Ich náhrobky sa dotýkajú dvoma kamennými rukami nad múrom, ktorý cintoríny oddeľuje.
Príbeh lásky, ktorej iní nepriali
Príbeh manzelov sa pisal v 19. storočí, v dobách, kedy náboženstvo hralo významnú úlohu v bežnom živote a určovalo aj postavenie v spoločnosti. Plukovník van Gorcum bol kresťan, rovnako ako mladá Jonkvrouwe van Aefferden. Jeden z nich však bol protestant, druhý katolík. Spolu prežili 42 rokov, počas ktorých si okolie a najmä doba len ťažko zvykali na miešané manželstvá.
foto: academia.dk
Plukovník zomrel v roku 1880 a pochovaný bol na protestantskom cintoríne. Zhodou okolností ho pochovali pri múre, ktorý oddeľoval protestantský cintorín od katolíckeho. Práve toto miesto bolo inšpiráciou pre jeho manželku, aby odmietla pochovanie v honosnej rodinnej hrobke, ale vybrala si miesto pri manželovi, hoci na druhej strane múru. Náhrobok na manželovom hrobe nechala vyrobiť taký, aby ho s tým jej spojilo držanie dvoch rúk. Jeho žena totiž nechcela poškodiť výbornú reputáciu svojho manžela ani po jeho smrti a nedala sa pochovať vedľa neho ako katolíčka na protestanstkom cintoríne. Ani tým nechcela ponížiť svoju rodinu, keďže doba brala stále dôraz na náboženské pozadie. Dnes je dvojica náhrobkov, ktoré sú symbolom lásky ľudí z dvoch náboženstiev, tiež symbolom doby, ktorá delila ľudí podľa vyznania, hoci veria v toho istého Boha.