ZN.SK
Fashion, móda a zaujímavosti

Módny priemysel: historické zaujímavosti a kuriozity o obliekaní

Móda a vôbec módny priemysel je rovnako bohatý na zaujímavosti, ako mnohé iné odvetvia. Nasledovné kuriozity určite rozšíria obzory…

Móda a vôbec módny priemysel je rovnako bohatý na zaujímavosti, ako mnohé iné odvetvia. Módu tvoria ľudia, umelci, osobnosti, nápady… Móda inšpiruje, má praktickú, aj estetickú funkciu. S vývojom a históriou mnohých kúskov, či značiek sa spája nejedna zaujímavosť. Napríklad aj týchto dvanásť, ktoré ste možno vedeli, alebo budú naopak úplnou novinkou.

Fashion, móda a zaujímavosti

Adidas a Puma boli „rodina“

Dnes už nie je až tak známy fakt, že značky Adidas a Puma sú dielom dvoch súrodencov. Adolf „Adi“ Dassler, z ktorého mena vznikla značka Adidas, bol vlastníkom stoviek patentov a inovácii. Jeho brat Rudolf sa po rozdelení rodinného podniku osamostatnil pod značkou Puma. Stalo sa tak po skončení II. svetovej vojny. Dve svetovo významné značky majú sídlo v nemeckom Herzogenaurach, takmer na skok od seba.

Tichomorský atol Bikini

Autor moderných bikín, Louis Réard, ich pomenoval na počesť tichomorského atolu, kde USA robili jadrové testy. Vedel, že jeho vynález spôsobí boom ako atómová bomba. Aj keď hneď po uvedení na trh boli bikiny zakázané v Belgicku, Taliansku, Španielsku a Austrálii. Vatikán ich vyhlásili za nedôstojné.

Čo majú spoločné podprsekny a let na Mesiac?

Čo majú spoločné astronauti a podprsenky? Skafandre, ktoré mali oblečené Neil Armstrong a Buzz Aldrin ktorí pristáli na Mesiaci v roku 1969, vyrobila spoločnosť Playtex, ktorá je dodnes známa výrobou podprseniek. Ich projekt ultra odolných oblekov bol pre NASA najviac presvedčivý.

Prvý módny časopis… nebol pre ženy

Prvý módny časopis bol len pre mužov. Vyšiel vo Francúzsku v roku 1678, volal sa Le Mercure Galant, zaoberal sa rôznymi módnymi témami a zvykmi.Zameriaval sa iba na mužských čitateľov. Módny Časopis pre ženy bol vydaný až o 16 rokov neskôr.

Pôvodný svadobný módny trend: Nevesta v čiernom

Pred svadbou kráľovnej Viktórie v roku 1840 bola biela farba tradične spájaná so smútkom. História si pamätá na čierne, fialové, tmavozelené, modré, červené, bordové aj hnedé svadobné šaty. Biele boli príliš jednoduché a nevhodné na svadbu, tobôž nie kráľovskú. Britská kráľovná Viktória však rebelantsky obišla všetky pravidlá týkajúce sa dress code a zvolila si biele svadobné šaty. A práve jej odvaha otvorila dvere trendu bielej na svadbe. Jej fotografie v bielom vedľa saského princa Alberta obleteli svet a okamžite sa stali hitom.

Pôvod boxeriek

V roku 1925 sa Jacob Golomb, zakladateľ spoločnosti Everlast, ktorá vyrábala boxerské zariadenia, rozhodol, že je čas zmeniť dizajn trenírok, ktoré používali boxeristi. Kožené šnúrky nahradili pružnejšími elastickými pásmi. A tak sa oficiálne zrodili pánske boxerky.

Muži v podpätkoch

Prvé vysoké podpätky nosili muži aj ženy. Muži ich nosili preto, lebo opätok im umožňoval väčšiu stabilitu na koni a udržiavala jeho nohu bezpečne v strmeni. Táto móda nakoniec začala zanikať v prvej polovici 18. storočia, hoci na Divokom západe ju mali jazdci ešte nejaký čas, hoci v zníženej podobe.

Kórea a minisukne

V Južnej Kórei pôsobil do roku 2006 špeciálny policajný zbor, ktorého úlohou bolo kontrolovať dĺžku dámskych minisukní. Ak boli príliš krátke, nositeľky riskovali pokutu a v niektorých prípadoch aj zatknutie.

Najstaršia podprsenka v starovekom Grécku

Najstaršie zmienky, alebo vyobrazenia podprsenky, pochádzajú zo Starovekého Grécka z malieb a mozaík. Vyobrazenie žien pri športových hrách nám poodhaľuje jednoduchý kus látky na tele, ktorý pripomína plavky. Celkom najstaršie zmienky sú 3000 rokov staré z ostrova Kréta. Viac o histórii podprseniek nájdete aj tu.

Ruská armáda bez ponožiek

Ruskí vojaci začali údajne ponožky nosiť až v roku 2007. Predtým boli vojaci povinní obviazať si okolo nôh kúsky látky, aby si mohli obuť vojenské topánky.

Prvé nákupné centrum

Historici sa zhodujú, že prvým nákupným centrom, ktorého stopy máme, bol Mercati Traianei, postavený v starom Ríme v rokoch 98 až 117 nášho letopočtu. Bolo to v čase cisára Trajana. Niekoľko-poschodové nákupné centrum malo viac ako 150 obchodov predávajúcich všetko. Od oblečenia až po koreniny.

Príjemné vedľajšie účinky

Moderné tangá sú nechceným účinkom politiky Fiorella La Guardia, obľúbeného  New Yorkského starostu.V roku 1939 nariadil tanečníkom nočných klubov, povinnosť nosiť tangá aby vyzerali menej nahí.

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu