V Londýne hliadkujú holuby, merajú kvalitu ovzdušia

Holub monitoruje ovzdušie

Okrídlené potkany, ako niektorí nazývajú holuby, môžu byť aj prospešné. Dokázal to projekt Pigeon Patrol, ktorý pôvodne prezentovali medzi viacerými na Londýnskom festivale dizajnu, no keď sa prebojoval medzi najlepšie víťazné projekty, dostal zelenú aj do mesta. Je však pravdou, že v ich prípade nejde o obyčajné holuby, ale cvičené veľmi inteligentné vtáky, ktoré boli v minulosti využívané na korešpondenciu a tak je možné počítať s lepšími výsledkami a nestrácaním zariadení. Pomáhajú totiž tam, kde si doteraz nemohli pomôcť odborné a nákladné meracie stanice.

Holub monitoruje ovzdušie

Tam kde stanice chýbajú, pomôžu holuby
V celom Londýne funguje 120 miest a budov, ktoré ako stanice monitoringu ovzdušia, merajú a vyhodnocujú znečistenie len vo svojich úsekoch. Je však mnoho slepých miest, kam meracie stanice a ani ľudia s meracím zariadením nechodia. Dostať meracie zariadenie do nebies a vôbec akokoľvek vyhodnocovať údaje je komplikované. Holuby v Pigeon Patrol využívajú ľahké meracie zariadenie, ktoré nesú na chrbte. Dokáže vyhodnocovať mieru oxidu uhličitého, ozónu a ďalších plynov v ovzduší a zároveň zaznamenávať aj polohu.
Sledujte novinky aj na ich Twitter stránke: https://twitter.com/PigeonAir

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.