ZN.SK
Adidas

Adidas, svetoznámy výrobca obuvi a odevov: história značky

Je jednou z najznámejších značiek športového oblečenia, obuvi a doplnkov. Celý príbeh značky Adidas sa začal pred sto rokmi v nemeckom Bavorsku, keď sa mladý…

Je jednou z najznámejších značiek športového oblečenia, obuvi a doplnkov. Celý príbeh značky Adidas sa začal pred sto rokmi v nemeckom Bavorsku, keď sa mladý nádejný futbalista rozhodol vyrobiť si vlastné kopačky, ktoré mu pomôžu v lepšom pohybovaní sa na ihrisku.

Adidas

ilustračná snímka: značková predajňa Adidas

Počiatok histórie známej značky

Adolph (Adi) Dassler mal v roku 1920 len 20 rokov. Práve on bol futbalista, ktorý si vylepšil svoju obuv na ihrisko o akési „hroty“, ktoré mal pripevnené zospodu topánky. Dnes ich poznáme všetci – sú to kopačky. V tej dobe to ale nebola pre všetkých samozrejmosť. Adi, spolu so svojím bratom Rudolphom (Rudi) Dassler-om, videli potenciál práve v tejto obuvi a jej prínose pre športový svet. Rozhodli sa tak v roku 1924 založiť spoločnosť  “Gebrüder Dassler Schuhfabrik”. Už názov nám napovedá, že značka  Adidas začala ako akási továreň na topánky.

Prvé veľké úspechy topánok bratov Dasslerovcov začali na olympiáde v Amsterdame v roku 1928. Na nohách sa nimi pýšila nemecká atlétka Lina Radke, ktorá v nich dokonca vyhrala zlatú medailu. Podobný úspech zažila táto športová obuv na Berlínskej olympiáde v roku 1936, kedy v nich získal 4 zlaté medaily americký atlét Jesse Owens.

Adidas archív

foto: jeden z pôvodných modelov športovej obuvi v histórii značky, zdroj: instagram/adidas

Dasslerovci ako súčasť nacistickej strany

Obaja z bratov sa pred druhou svetovou vojnou pripojili k nacistickej strane. Adi mal údajne dodávať obuv nemeckému hnutiu Hitlerjugend a taktiež nemeckým športovcom. Taktiež niektoré zdroje tvrdia, že A. Dassler využíval ruských vojnových zajatcov ako pracovnú silu vo svojej továrni práve počas vojny, keď bol jej nedostatok.

Adidas v názve spoločnosti

Práve v období druhej svetovej vojny mali bratia Dasslerovci nezhody, až sa napokon rozdelili. Rudolf založil vlastnú, konkurenčnú značku, ktorá sa stala predchodcom dnešnej Pumy.

Názov Adidas sa teda prvýkrát vyskytol v názve spoločnosti v roku 1949, keď sa Adi ako 49-ročný rozhodol začať odznova po nezhode s bratom. “Adi Dassler adidas Sportschuhfabrik” bol názov staro-novej fabriky na topánky. V tomto čase Dassler zamestnával podľa dostupných informácií 47 ľudí.

Ďalšie úspechy značky

Spoločnosť zažívala stále väčší nárast záujmu v 50-tych rokoch. Neskôr vyvinuli taktiež sériu športových potrieb a začali vyrábať aj známe futbalové lopty. Tie sa na trh dostali v roku 1963. 1967 bo zasa rok, keď bola značka Adidas obohatená o športové oblečenie.

V roku 1970 bola Adidas jednou z najpredávanejších značiek v Spojených štátoch a v roku 1972 bol Adidas oficiálnym dodávateľom pre olympijské hry v Mníchove. V neskorších rokoch ale značka zaznamenala aj pokles úspechu práve pre nárast konkurencie.

Adidas v súčasnosti

V súčasnosti je značka, ktorá začala ako malý rodinný biznis, súčasťou globálneho francúzskeho koncernu Salomon. V roku 2004 spoločnosť kúpila Valley Apparel Company, americkú spoločnosť, ktorá vlastnila licencie na vybavenie viac ako 140 amerických vysokoškolských atletických tímov.

Svetové riaditeľstvo sa stále nachádza v rodnom meste A. Dasslera – v Herzogenaurachu a Adidas má taktiež vlastnícky podiel v nemeckom futbalovom klube 1. FC Bayern Mníchov.

Pripravil Jozef Buhaj

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu