Adidas, svetoznámy výrobca obuvi a odevov: história značky

Adidas, svetoznámy výrobca obuvi a odevov: história značky

Je jednou z najznámejších značiek športového oblečenia, obuvi a doplnkov. Celý príbeh značky Adidas sa začal pred sto rokmi v nemeckom Bavorsku, keď sa mladý nádejný futbalista rozhodol vyrobiť si vlastné kopačky, ktoré mu pomôžu v lepšom pohybovaní sa na ihrisku.

Adidas

ilustračná snímka: značková predajňa Adidas

Počiatok histórie známej značky

Adolph (Adi) Dassler mal v roku 1920 len 20 rokov. Práve on bol futbalista, ktorý si vylepšil svoju obuv na ihrisko o akési „hroty“, ktoré mal pripevnené zospodu topánky. Dnes ich poznáme všetci – sú to kopačky. V tej dobe to ale nebola pre všetkých samozrejmosť. Adi, spolu so svojím bratom Rudolphom (Rudi) Dassler-om, videli potenciál práve v tejto obuvi a jej prínose pre športový svet. Rozhodli sa tak v roku 1924 založiť spoločnosť  “Gebrüder Dassler Schuhfabrik”. Už názov nám napovedá, že značka  Adidas začala ako akási továreň na topánky.

Prvé veľké úspechy topánok bratov Dasslerovcov začali na olympiáde v Amsterdame v roku 1928. Na nohách sa nimi pýšila nemecká atlétka Lina Radke, ktorá v nich dokonca vyhrala zlatú medailu. Podobný úspech zažila táto športová obuv na Berlínskej olympiáde v roku 1936, kedy v nich získal 4 zlaté medaily americký atlét Jesse Owens.

Adidas archív

foto: jeden z pôvodných modelov športovej obuvi v histórii značky, zdroj: instagram/adidas

Dasslerovci ako súčasť nacistickej strany

Obaja z bratov sa pred druhou svetovou vojnou pripojili k nacistickej strane. Adi mal údajne dodávať obuv nemeckému hnutiu Hitlerjugend a taktiež nemeckým športovcom. Taktiež niektoré zdroje tvrdia, že A. Dassler využíval ruských vojnových zajatcov ako pracovnú silu vo svojej továrni práve počas vojny, keď bol jej nedostatok.

Adidas v názve spoločnosti

Práve v období druhej svetovej vojny mali bratia Dasslerovci nezhody, až sa napokon rozdelili. Rudolf založil vlastnú, konkurenčnú značku, ktorá sa stala predchodcom dnešnej Pumy.

Názov Adidas sa teda prvýkrát vyskytol v názve spoločnosti v roku 1949, keď sa Adi ako 49-ročný rozhodol začať odznova po nezhode s bratom. “Adi Dassler adidas Sportschuhfabrik” bol názov staro-novej fabriky na topánky. V tomto čase Dassler zamestnával podľa dostupných informácií 47 ľudí.

Ďalšie úspechy značky

Spoločnosť zažívala stále väčší nárast záujmu v 50-tych rokoch. Neskôr vyvinuli taktiež sériu športových potrieb a začali vyrábať aj známe futbalové lopty. Tie sa na trh dostali v roku 1963. 1967 bo zasa rok, keď bola značka Adidas obohatená o športové oblečenie.

V roku 1970 bola Adidas jednou z najpredávanejších značiek v Spojených štátoch a v roku 1972 bol Adidas oficiálnym dodávateľom pre olympijské hry v Mníchove. V neskorších rokoch ale značka zaznamenala aj pokles úspechu práve pre nárast konkurencie.

Adidas v súčasnosti

V súčasnosti je značka, ktorá začala ako malý rodinný biznis, súčasťou globálneho francúzskeho koncernu Salomon. V roku 2004 spoločnosť kúpila Valley Apparel Company, americkú spoločnosť, ktorá vlastnila licencie na vybavenie viac ako 140 amerických vysokoškolských atletických tímov.

Svetové riaditeľstvo sa stále nachádza v rodnom meste A. Dasslera – v Herzogenaurachu a Adidas má taktiež vlastnícky podiel v nemeckom futbalovom klube 1. FC Bayern Mníchov.


Jozef Buhaj Je najnovšou posilou v tíme redaktorov na magazíne Zaujímavé novinky. Venuje sa zaujímavým témam, rozhovorom a rôznym aktuálnym témam.