ZN.SK
Vietor, halný vietor

Halný vietor, poľský fenomén: meteorologický jav aj inšpirujúca záhada

Halný vietor je meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v Západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne…

Halný vietor je meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v Západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova.

Vietor, halný vietor

Je to typ fönového vetra, ktorý je veľmi nárazový, suchý a teplý. Jeho prítomnosť je zjavná hlavne skoro na jar vo februári a v marci alebo v jesenných mesiacoch október, november.

Ako vzniká

Pre vznik halného vetra musia byť splnené viaceré podmienky:

  • Nízky tlak na severnej strane hôr
  • Vysoký tlak na južnej strane hôr
  • Veľký tlakový rozdiel
  • Dostatočná výška hôr
  • Pomerne vysoká vlhkosť vzduchu

Keď je tlakový rozdiel medzi severnou a južnou stranou hôr veľký, vzduch z juhu začne stúpať nahor, rozširovať sa a ochladzovať (v priemere 0,5° na 100 metrov). Kondenzuje v ňom vodná para a vznikajú rozsiahle zrážky. Vzduch vysušený zrážkami následne postupne klesá na severnú stranu. Kompresia spôsobuje jeho ohrev (v priemere 1° na 100 metrov). To zapríčiní jeho teplosť a suchosť.

Prečo je zaujímavý

Halný vietor sa nárazovo rúti rýchlosťou zhruba 60 m/s. Rekordná rýchlosť, zaznamenaná v roku 1968, bola až 86 m/s. Sila vetra je taká veľká, že ľahko láme stromy a vytvára odlesnené polomy. V zime vďaka jeho teplote urýchľuje úbytok snehovej prikrývky. Zvyčajne fúka niekoľko hodín, niekedy to trvá pár dní.

Rýchle zmeny tlaku vzduchu, ktoré sú spojené s týmto vetrom môžu mať množstvo negatívnych účinkov. Ľudia môžu byť podráždenejší, nervóznejší a viac agresívni. Osoby s depresiou, srdcovými či kardiovaskulárnymi chorobami môžu pociťovať zhoršenie stavu. Podľa niektorých zdrojov existuje korelácia medzi halným vetrom a počtom samovrážd v danom období.

Diela, kde figuruje halný vietor

Dokumentárny triler Vietor

75 minútový film Vietor z roku 2019 sa vo veľkom zaoberá problematikou halného vetra. Boj človeka s prírodou je jednoznačne jednou z hlavných tém filmu. Súboj živlu a emócií sa snaží dokument sprostredkovať sugestívnou formou dokumentárneho trileru. Režisér Michał Bielawski zobrazuje tento meteorologický jav a jeho dôsledky cez portréty niekoľkých ústredných postáv, ktorých činy a správanie sú podriadené plynutiu času a fázam halného vetra.

Vietor a Smršť

Nový knižný triler Smršť

Úspešný slovenský spisovateľ Jozef Karika prináša na jeseň 2020 triler Smrsť pod vydavateľstvom IKAR. Na fenoméne halného vetra je postavený príbeh. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku. Kniha bude dostupná v kníhkupectvách začiatkom októbra.

Zdroje

Pripravila: Adriana

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu