20 zaujímavých faktov o Slovensku, ktoré ste možno ani netušili

slovenská vlajka

Niet pochýb o tom, že Slovensko je krajina, ktorá ponúka množstvo krásy. Má bohatú históriu, nádhernú prírodu a v neposlednom rade ako je známe, aj pekné ženy. Turisti sem radi prichádzajú z rôznych krajín Európy a sveta. Samozrejme, v porovnaní s ostatnými štátmi sú tu menšie ceny. V dnešnej dobe je Slovensko aj pomerne kľudnou a bezpečnou krajinou. Podľa posledných zistení dokonca aj Slováci si volia za dovolenkovú krajinu práve tú svoje. Nie nadarmo sa hovorí, že všade dobre, doma najlepšie. Hoci sme malý štát, dva mesiace prázdnin na všetky krásy a zaujímavosti určite nestačia.

slovenská vlajka

  1. Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických baniach je podľa niektorých výpočtov považovaný za geografický stred Európy.
  2. Spišský hrad patrí do svetového dedičstva UNESCO vďaka najrozsiahlejšiemu hradnému komplexu v strednej Európe, prvé písomné zmienky o pevnosti pochádzajú už z 12. storočia.
  3. Slovenský kras je jedným z najrozsiahlejších krasových útvarov v Európe, zdobí ho viac ako tisíc jaskýň a priepastí.
  4. Nádherná Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku a jedna z najväčších v celej Európe, v roku 1882 bola prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
  5. Jedinečný studeno-vodný gejzír v Herľanoch chrlí vodu v časových intervaloch až do výšky 15-20 metrov, podobné gejzíry sa nachádzajú iba na Islande.
  6. Na Slovensku sa napríklad nachádza 12 935 km turistických označených chodníkov, čo je najhustejšia sieť v Európe.
  7. Najväčšia drevená socha na Slovensku je orloj v obci Stará Bystrica, ktorý je zároveň jeden z najpresnejších na svete.
  8. Na Lomnickom štíte je vo výške 2 634 metrov najvyššie položená botanická záhrada v Európe.
  9. Sad Janka Kráľa v Bratislave na brehu Dunaja bol založený v roku 1776 a je najstarším verejným parkom v Európe.
  10. V Košiciach bol v roku 1935 nájdený najväčší poklad zlatých mincí na území Slovenska, pochádza zo 17. storočia a obsahuje 2920 zlatých mincí, reťaz a 3 medaily, čo ho radí medzi najväčšie hromadné nálezy starých mincí na svete.

    A to nie je všetko…

  11. Drevený most v Kolárove je najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe.
  12. Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou je zapísaná do zoznamu UNESCO, trvale obývaná a žije v nej pôvodné obyvateľstvo.
  13. Bratislava a Viedeň sú najbližšie susediace hlavné mestá v Európe, delí ich len 60 km.
  14. Dubnické opálové bane v Slanských vrchoch sú jediné v Európe.
  15. Zaujímavou atrakciou v aquaparku Tatralandiia pri Liptovskom Mikuláši je Tatranská madona. Najväčšia mozaika z mincí na svete je vytvorená z viac ako 115-tisíc kusov.
  16. Nachádza sa tu najvyšší drevený oltár na svete – je ním neskorogotický oltár v Kostole sv. Jakuba v Levoči zo začiatku 16. storočia, dielo Majstra Pavla.
  17. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku (viedla z Bratislavy do Svätého Jura) je jednou z najstarších staničných budov na svete.
  18. Tradičná slovenská špecialita z ovčieho syra sa v rámci Európskej únie môže produkovať už iba na Slovensku a to pod názvom Slovenská bryndza. Vyrába sa z nepasterizovaného ovčieho mlieka od oviec chovaných na strednom, severnom a východnom Slovensku.
  19. Najsevernejším miestom v strednej Európe, kam sa dostali rímske légie, bolo mesto Laugaricio – dnešný Trenčín. O ich pobyte svedčí rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale, ktorý pochádza z roku 179.
  20. Viaceré slávne osobnosti majú slovenských predkov, medzi inými aj herečka Angelina Jolie, spevák a hudobník Jon Bon Jovi, umelec Andy Warhol a vynálezca padáku Štefan Banič.

    Ďalšie zaujímavosti nájdete na stránke Travel in Slovakia.

Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.