ZN.SK
Valentino - módny návrhár a instagram

Valentino Garavani, majstrovský módny návrhár z Talianska

Valentinov príbeh je legendou vo svete dizajnu. Je to už viac ako 50 rokov, čo taliansky módny návrhár Valentino vstúpil do sveta módy.

Valentinov príbeh je legendou vo svete dizajnu. Je to už viac ako 50 rokov, čo taliansky módny návrhár Valentino Clemente Ludovico Garavani, známy len ako Valentino, vstúpil do sveta módy. Jeho typická červená (v zložení 100 percent purpurová, 100 percent žltá a 10 percent čierna) ho preslávila na všetkých kontinentoch. Dodnes koluje v každej mladej návrhárskej krvi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valentino (@maisonvalentino)

Valentino študoval dizajn

Valentino sa narodil 11.mája 1932 vo Voghere v talianskom Lombardsku. Od mlada ho fascinovala móda a preto sa rozhodol pre  štúdium dizajnu v Miláne. Keď mal sedemnásť, na premiére v Barcelonskej opere objavil mimoriadny odtieň červenej. Ten zostal dizajnérskym prvkom počas celej jeho kariéry. V roku 1950 odišiel Valentino do Paríža, kde študoval dizajn na školách Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. Prvú dizajnérsku pozíciu získal v spoločnosti Jean Dessès. Neskôr odišiel pracovať do nového ateliéru Guy Laroche, kde zostal dva roky. Jeho štúdium a prax vo Francúzsku mu poskytli technické zručnosti a nadobudol zmysel pre vkus. V roku 1959 sa rozhodol vrátiť do Talianska, kde si otvoril vlastný módny dom na ulici Via Condotti v Ríme. V novembri debutoval svojou prvou kolekciou couture, kde vystavil 120 luxusných odevov pozoruhodných pre svoje štóly, ktoré zvýrazňovali ramená. 

Na obálke módneho časopisu Vogue

Valentino sa rýchlo stal obľúbeným návrhárom filmových hviezd, ktoré sa často nachádzali v Cinecittà, známej ako nový Hollywood, v rokoch hospodárskeho rozmachu Talianska. Jednou z prvých hviezd, ktoré nosili Valentinovo oblečenie, bola Elizabeth Taylor, ktorá bola v Ríme kvôli natáčaniu Kleopatry. V roku 1960 Valentino podpísal dohodu s britskou firmou Debenham a Freebody o reprodukcii niektorých svojich návrhov couture. Čo však zabezpečilo Valentinovu slávu, bol úspech jeho prvej módnej prehliadky na dráhe Sala Bianca vo Florencii v Palazzo Pitti v júli 1962.

Francúzsky Vogue mu vtedy po prvý raz venoval obálku. V histórii prvému talianskemu návrhárovi. Mnoho spolupracovníkom o ňom tvrdí, že: ,,Svojim vzhľadom a vystupovaním pripomínal dámskeho krajčíra z filmu. Bezchybne upravený a oblečený v dokonale ušitom obleku, ktorý zdôrazňoval jeho opálenie. Preskakoval z taliančiny, francúzštiny a angličtiny v závislosti od toho, s kým práve rozprával.“

Najúspešnejšie roky a obrovský úspech

V roku 1967 dostal Valentino v Dallase cenu Neimana Marcusa, čo ho podnietilo k ďalšiemu rozvoju jeho tvorivých nápadov. Cena bola priamym impulzom pre jeho prvú pánsku kolekciu Valentino Uomo. V roku 1968 Valentino predstavil svoju slávnu kolekciu Collezione Bianca. Išlo o jarno-letnú sériu bielych a sivobielych odevov, ktorá zahŕňala obleky, kabáty a nohavice z bielej čipky. V októbri 1968 navrhol šaty Jacqueline Kennedyovej na jej svadbu s Aristotelom Onassisom. Bol najuznávanejším dizajnérom súčasnosti a rozšíril okruh svojich klientov o Paola di Liegi, anglickú princeznú Margaret, Farah Diba, Begum Aga Khan, Marella Agnelli, monackú kňažnú Grace, Sophiu Loren a mnoho ďalších známych žien. Počas 70. rokov sa v jeho dizajnoch striedali štíhle obleky a háremové nohavice spojené s maxi kabátmi. Tieto dizajny často navodzovali atmosféru slobody a art deco. Valentino uviedol na trh svoj prvý parfum s názvom Valentino v roku 1978. V nasledujúcom roku predstavil rad modrých džínsov na slávnej diskotéke Studio 54 v New Yorku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valentino (@maisonvalentino)

Pre jeho kolekcie v osemdesiatych rokoch boli charakteristické obtiahnuté odevy, ruchové textílie, úchvatné výstrihy a dramatické rozparky, ktoré zvýrazňujú slávnu červenú Valentino spolu s čiernou a bielou. Valentinove zbierky z 90. rokov integrovali témy obrodenia a sebareferencie, výšiviek a bodiek, čiastočne ako spôsob zdôraznenia jeho tridsiatich rokov módy, ktoré boli oslavované v niekoľkých krátkych filmoch, výstavách a knihách. V januári 1998, po zložitom období, predal svoju značku skupine Holding di Partecipazioni Industriali SpA, ktorú viedol Maurizio Romiti, hoci tam Valentino zostal kreatívnym riaditeľom. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valentino (@maisonvalentino)

Život plný luxusu

Valentino vzdal hold súčasnej móde a vynašiel rozpoznateľný moderný, ale sofistikovaný vzhľad, ktorý vyvažuje tradíciu a inováciu prostredníctvom klasickej a elegantnej ženskosti. Valentinove návrhy majú ako spoločný menovateľ technickú precíznosť jemného šitia na mieru, ktorú však neuplatňuje ani tak kvôli inovácii, ale skôr kvôli štylistickej kontinuite. Mašle, ruching a volány sú charakteristickými znakmi mnohých jeho návrhov, spolu so slávnou Valentino červenou. Valentino dobre poznal životný štýl, pre ktorý boli jeho šaty určené. Žil a dodnes žije v luxuse. Svoju kariéru oficiálne ukončil v roku 2008.

Valentino kniha

So značkou Valentino sa spája aj niekoľko vydaných luxusných obrazových kníh. Tie sú vydávané v americkom vydavateľstve Assouline a sú súčasťou drahších butikov, hotelových salónikov, či módnych prehliadok. Nadšenci značky tieto knihy neberú ako súčasť knižnice, ale ako interiérový doplnok. Na Slovensku tieto knihy ponúka luxusnakniznica.sk. Knižky s drobným poškodením sa môžu objaviť v predaji na bux.sk.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu