ZN.SK
DeLorean DMC, Návrat do budúcnosti

TOP 20 najslávnejšie autá vo filmoch. Ktoré to sú?

Výber TOP 20 najslávnejších áut vo filmoch, ktoré tvorili dôležitú úlohu dosť na to, aby sme si ich nedokázali odmyslieť. Ktoré autá to sú?

Autá patria k nášmu životu a patria aj do filmu. Veď často sú vo filme tak dôležité, že im možno prisúdiť jednu z hlavných úloh. Ak aj nie priamo hlavných úloh, tak aspoň podstatných dosť na to, že bez nich by film už nebol filmom. AK by sa vás spýtal niekto na tie najznámejšie filmové autá, ktoré by to boli? Boli by to niektoré z týchto?

1. Knight Rider – Kitt

Skákajúce hovoriace auto vo svojej najslávnejšej a najúspešnejšej verzii je bezpochyby to stvárnené v seriály Knight Rider. Išlo o Pontiac Trans Am ročník 1982 a vďaka seriálu stúpla sláva automobilky, ako aj záujem o tento model. Pretvoriť si ho na Kitta chcelo mnoho ľudí.

Filmové autá, známe autá vo filme

2. Grisswoldovci a ich rodinný sedan

Tri komédie s Chevy Chaseom ako hlavou rodiny Grisswoldovcov boli nezabudnuteľnými komédiami osemdesiatych rokov. Rodina cestovala na aute, ktoré by dnes nekúpil nebyť filmu asi nikto. Vyzerá strašne, no nezabudnime na jeho praktickú stránku. Išlo o Ford LTD Country Squire z roku 1979.

Filmové autá, známe autá vo filme

3. Grisswoldovci – Tartan Prancer

Najneuveriteľnejšie auto na svete sa objavilo pred pár dňami v premiére nového filmu o Grisswoldovcoch. Pokračovanie akoby príbehu syna z pôvodnej rodiny spomenutej pred týmto autom, sa nesie v podobnom prázdninovom duchu. Recenziu k filmu sme už u nás mali a informácie o tomto neuveriteľnom aute tiež. Pripomeňte si ho.

Tartan Prancer

4. Krotitelia duchov – Cadillac Miller Meteor

Najviac oldies auto z pomedzi všetkých filmových áut bude nepochybne Cadillac Miller Meteor ročník 1959. V bielej farbe a s náradím na streche s veľkým majákom a nezameniteľnou nálepkou v červenom kruhu na dverách, je autom s údajne najznámejším soundtrackom na svete. Možno to je len jeden z desiatich najslávnejších, lebo do TOP 5 by sa chcelo natlačiť viac skladieb, no určite toto auto pozná každý fanúšik filmu. Aj ten menej zameraný na tento žáner.

Filmové autá, známe autá vo filme

5. Autá – Bleskový McQueen

Dnes už je najznámejším animovaným autom Bleskový McQueen. Hlavná postavička z dvojdielneho animovaného filmu Cars od Disney.

Filmové autá, známe autá vo filme

6. Flinstonovci – Praveké auto

Praveký svet síce vyzeral inak ako nám ukázali Flinstonovci, no vždy bolo zábavné sledovať ako si tento svet predstavovali grafici od Hanna and Barbara, ktorí tvorili svet rodiny Pazúrikových. Animák Flinstonovci svojho času Česi naozaj prekladali ako rodina Pazourkova (Flint = pazúrik, druh horniny). Najznámejší vynález, ktorý si určite aj vy stále pamätáte, bolo auto z kameňa, dreva a plachty. Verili by ste, že sa ho pokúšalo mnoho ľudí zostrojiť a niektoré modely naozaj fungovali?

Filmové autá, známe autá vo filme
Foto: https://www.youtube.com/watch?v=hSFAx4Zlk6I

7. Scooby Doo – auto agentúry The Mystery Machine

Najslávnejšia agentúra odhaľujúca duchov, ktorá sa vždy bojí o svoj život a nakoniec aj tak sťahujú masku z tváre niekomu z už známych ľudí, pretože si vždy pamätajú jeho meno a zhíknu od prekvapenia. Áno, tí čo cestujú v jednej dodávke s hovoriacim psom, ktorý zas dáva celému seriálu názov. Dodávku nevieme identifikovať, ale pozná ju každý.

Filmové autá, známe autá vo filme
Zdroj: http://towsonsam.com/2014/04/30/15-iconic-movie-and-tv-cars/

8. Jurský Park – Ford Explorer

Ford Explorer ročník 1993 sa preslávil ako terénne elektrické vozidlo v Jurskom parku, ktoré odkázané práve na elektrinu zlyhá a stane sa tak trochu pascou pre prvých testovacích návštevníkov parku. V aute sa odohráva viacero scén, ktoré sú pre film charakteristické. Trasúca sa voda v pohárikoch? Uvrešťané dievča pozerajúce na tyranosaura? Alebo scény, keď padajú autá na strechu?

Filmové autá, známe autá vo filme

9. Batman – Batmobil

Najznámejšie komixové auto je bezpochyby batmobil. Jeho podoba sa vo viacerých filmoch a komixoch menila. Aj pre potreby autorov, či filmárov.

10. Herbie – Volkswagen Beattle

Zrejme najznámejší Volkswagen z filmov pre mladších divákov. V produkcii Disney vznikol film o pretekárskom filme a s Lindsay Lohan v hlavnej úlohe ešte z čias keď bola príjemnou na pohľad.

11. Rýchlo a zbesilo

V Rýchlo a zbesilo sa objavilo veľké množstvo áut. Najvýraznejšie sa v ňom objavili typické Muscles americké autá ako Yenko Camaro ročník 1969, Jensen Interceptor ročník 1971, Toyota Supra ročník 1994 a pár ďalších. Kvalitatívne je najvyššie asi čierne Dodge Charger ročník 1970. Model vybavený 6,4 litrovým V8 motorom a 20 palcovými kolesami.

Filmové autá, známe autá vo filme

12. James Bond – Bond Car

Najznámejšie filmové autá sú tiež tie, na ktorých jazdí James Bond. Aj preto, že sa im obzvlášť venujú médiá a sledujú, ktoré auto sa ako hlavné objaví rovnako tak, ako sa prepiera meno potvrdenej Bond Girl. Najobľúbenejšie značky boli v bondovkách Ferrari, Aston Martin, Lotus aj Jaguár. Aston Martin však hrdo presadzujú hlave v novších dieloch.

13. Návrat do budúcnosti – Lietajúci DeLorean DMC 12

Najslávnejšie lietajúce auto na svete je určite lietajúci DeLorean, ktorý si pred dvoma desaťročiami mnohí priali. To auto naozaj existuje, len si odmyslite všetky káble, výber času a dátumu, malý jadrový reaktor a ohybné kolesá na plocho. Kolujúce fámy o pokračovaní sú na šťastie hlúposť, ba čo horšie, Justinov Biebrov zámer spraviť remake mu zrejme úspešne niekto rozhovoril.

DeLorean DMC, Návrat do budúcnosti

14. Transformers – Bumblebee

Bumblebee sa nazýva transformer vytváraný zo žltého auta. Vo filme ho pôvodne tvoril starý Volkswagen Beattle, no neskôr sa zmenil na Chevrolet Camaro. Po prvý krát sa Bumblebee stvárnil Chevroletom Camarom ročníkom 1975.

15. Mad Max – Ford Falcon

Šialený Max, pôvodný austrálsky film s Melom Gibsonom, sa preslávil aj ako ojedinelé road movie z austrálskej púšte z postapokalyptického sveta inšpirujúceho neskôr niekoľko počítačových hier a filmov. Šialený Max mal viac odšoférované ako odchodené, takže auto skrátka musíme spomenúť. Vo filme sa objavila špeciálna upravená verzia Ford Falcon GT XB z ročníka 1973.

16. 60 sekúnd – Shelby Mustang „Eleanor“

Pre mnohých najslávnejšie a najkrajšie auto na svete. Vo filme Jerryho Bruckheimera z roku 2000 ho ulovil Memphis, herec Nicolas Cage. Šlo o naozaj krásny kúsok Ford Mustang Shelby GT500 ročník 1967. Toto nádherné auto si mnohí chceli vytvoriť zo sv ojho Mustangu. Sivá s dvoma čiernymi pruhmi sa stali cieľom aj pre tých, čo mali doma hrdzavý šrot a odrazu pochopili, aký poklad z toho môže byť. V pôvodnom filme z roku 1974 ho predstavoval Ford Mustang Sportsroof z roku 1971.

Filmové autá, známe autá vo filme

17. Borat – zmrzlinárske auto

Zmrzlinárske auto na ktorom križoval Ameriku kazachstanský reportér Borat zažilo naozaj búrlivú cestu a do cieľa pritom nikdy nedorazilo. Pôvodný „pussy magnet“ ktorý Borat zháňal nakoniec lákal iba deti.

Filmové autá, známe autá vo filme

18. Kill Bill – Chevrolet C-2500 Silverado

V skutku originálne auto s nezameniteľným lakom sa mnohým spája s prvým dielom Kill Bill so scénou, kedy sa Beatrix prebúdza z kómy a uteká z nemonice. Pussy Wagon, ako sa vozidlo chlípneho grázla volalo, bolo v skutočnosti Chevrolet C-2500 Silverado Fleetside ročník 1997.

Filmové autá, známe autá vo filme

19. Mr. Bean – zelené Mini

Auto, ktoré sa objavilo už v najstarších dieloch 25 minútových epizód Mr. Beana (pána Fazuľu) režírovaných a hraných Rowanom Atkinsonom, malo tú najhoršiu farbu na svete. Najslávnejšie britské autíčko malo vždy zelenožltú farbu s čiernou prednou kapotou, odnímateľným volantom a zamykaním na haspru so zámkom. Šlo o britský Leyland Mini 1000 ročník 1976.

Filmové autá, známe autá vo filme

Mr Bean

20. Blbí a blbší (Dumb and dumber, 1994) – psie auto

Dvaja blázni smerujúci do Aspenu v podaní Jeffa Danielsa a Jima Carreyho vytvorili niekoľko známych gagov. Najnezabudnuteľnejšie je však auto, s ktorým križovali väčšinu ich cesty. Potiahnuté textilom a vytvarované do tvaru psa malo byť marketingovým vylepšovákom pre salón pre psov, ktorému sa však veľmi nedarilo. Psie auto nesúce nápis s názvom salónu MUTT CUTTS bolo v skutočnosti model Ford Econoline z roku 1984.

Filmové autá, známe autá vo filme

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu