ZN.SK
Turecké Star Wars, absurdná kinematografia

Turecké Hviezdne Vojny sú nehoráznym aj odvážnym dielom (1982)

Takmer zabudnuté dielo tureckej kinematografie s názvom Dünyayı Kurtaran Adam svet pozná aj ako Turecké Hviezdne vojny… lebo ich vykradol.

Takmer zabudnuté dielo tureckej kinematografie s názvom Dünyayı Kurtaran Adam (Muž, ktorý zachránil svet) z roku 1982 svet nazval ako Turkich Star Wars – Turecké hviezdne vojny. Kombinácia bojového umenia, fantasy, scifi, aj humoru bola pritom vytvorená ako vážne myslené sci-fi pre prevažne detského diváka. V lacných scénach zabrzdený kovový palcát o tvár porazeného síce veľmi určenie pre deti nedokazuje, aj keď možno v iných krajinách by to mohlo byť brané bez problémov. Filmový tvorcovia z Turecka sa po úspechu amerických Hviezdnych Vojen pustili do svojich. Len tak mimochodom však postrihali vesmírne scény zo skutočných amerických a pripojili si ich do svojich. Skutočné Hviezdne vojny tak boli doslova ukradnuté z kina a vykradnuté čo sa konkrétnych záberov týka k tomu.

Turecké Star Wars, absurdná kinematografia

Vesmírne sci-fi bez štipky hanby

Sú filmy, ktoré by ste sa hanbili nakrútiť a iné také, pod ktoré by sa ste sa nechceli ani podpísať. Turecký režisér Çetin Inanç šiel pri výrobe tureckých Hviezdnych vojen naozaj unikátnou cestou. Do filmu nastrihal vesmírne scény z vtedy už vydaných STAR WARS IV. Hviezda smrti v tomto filme nemala až taký význam, hoci v skopírovaných záberoch bola zastúpená. Zábery na rozpohybované hviezdy pri hyperpohone použili ako výbuchy. Paľbu po Millenium Falcon Turci vzali ako paľbu na nepriateľa a keď sa film prestane odohrávať vo vesmíre, naberá doslova kontúry šialenej komédie. Opäť sa ale nie každý bude smiať. Ktokoľvek by sa odhodlal pozrieť tento film, získa mimoriadnu lekciu nehorázneho pirátstva a vykrádania iných filmov a filmovej nelogickosti. Film opakovane bude dokazovať, že filmoví tvorcovia by si zaslúžili facku za pirátstvo. Aj uznanie za nesmiernu odvahu, ktorou pri nakrúcaní oplývali.

Turecké Star Wars, absurdná kinematografia

Niekoľko kuriozít a zaujímavostí (a absurdností):

  • Hlavnú úlohu nezískal Cüneyt Arkın len preto, že je veľkou tureckou hviezdou dodnes. On totiž dokonca napísal scenár.
  • Zábery zo STAR WARS IV sú nastrihané a použité zrejme preto, že filmári z Turecka sa ani nepokúsili vytvoriť si pre seba svoj vlastný vesmír. Ukradli si kinoverziu filmu pôvodného.
  • Vesmírne scény bojov sú… hrôza. Dvaja piloti majú za sebou plátno so scénkami z pôvodných Hviezdnych vojen. Ohlučujúci zvuk výbuchov nesedí s tým, čo je reálne na obraze.
  • Hudba z Hviezdnych vojen tu má tiež zastúpenie, hoci nie úvodná zvučka.
  • Opakovane sa ozýva hudba z iného filmu Georga Lucasa. V tureckých Hviezdnych vojnách opakovane zaznie úvodná skladba z Indiana Jonesa. Ukradnúť skladbu inému filmu chce odvahu.
  • Zvukové efekty sú… aj na rok 1982 príšerné.
  • Dvaja putujúci muži v zrelom veku sa ocitajú na zemi. Scény nakrúcali v tureckej Kappadokii známej kamennými útvarmi. Lenže odrazu sú na Sahare v pozadí vidia Cheopsovu pyramídu. Do záberov pripoja viacero egyptských hieroglyfov. Odrazu sú opäť v Kappadokii a napáda ich niekoľko obrnených rytierov na koňoch.
  • Zaznie dokonca hudba z filmu Planéta opíc

Turecké Star Wars, absurdná kinematografia

Zábavné je, že po rokoch vzniklo akoby pokračovanie, hoci to je už aj prezentované ako komédia

  • Kostýmové prevleky mnohých hromadných postáv sú prehnane jednoduché. Stačili si s textilom, bez masiek.
  • Spôsob likvidácie armády múmií a podivných stvor sotením niekam do priestoru je unikát, ktorý nikde inde neuvidíte.
  • Priveľa skál je priveľmi okrúhlych a aj padanie týchto skál trvá rovnako ako by padali polystyrénové objekty. Asi to bude tým, že také skaly sú naozaj polystyrénové. Veľké hranaté skaly po údere rukou sa menia na ľahké okrúhle kamienky.
  • Zakrvavené telá sú riešené na spôsob zdobenia cukrárskych rezov polevou.
  • Pri konci druhej tretiny filmu hlavný hrdina spoznáva akúsi vieru v budove s arabskými nápismi, sarkofágom a ide tak zrejme o jediné sci-fi, ktoré sme videli s arabským písmom.
  • Ak ste nikdy nepočuli zvuk rýchlo sa pohybujúcich nunčakov, po hodine filmu sa to dopočujete.
  • Filmoví diváci tu nájdu aj starý kresťanský chrám vytesaný do skaly a v ňom, čuduj sa svete, maľbu ukrižovaného Ježiša, ktorý je súčasťou záberov.

Film, ktorý je unikátnou ukážkou toho, čo pri nakrúcaní filmu určite nerobte, nech by ste sa snažili o dobrý, či zámerne zlý filmový počin. Paródie prišli až neskôr. Je pritom celkom možné, že ak by toto turecké filmové dielo bolo myslené ako paródia, získalo by si priazeň divákov aj za hranicami. Takto je z toho paródia na film,  nie len na ten s názvom STAR WARS.

Za zmienku stojí aj popis filmu na stránkach CSFD.cz, kde to filmu nedarovali. https://www.csfd.cz/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu